Inspirace
Nenechte zbytečně unikat teplo skrz střechu: Možnosti zateplení střechy rodinného domu
Správně zateplenou střechou zamezíme úniku tepla, který může dosahovat klidně i třiceti procent. Vyúčtování za spotřebovanou energii pak nemusí být úplně tak veselé a špatně zateplená, nebo dokonce nezateplená střecha opravdu vede k opravdu velkým ztrátám tepla. Řešením je střešní izolace, která v zimě drží teplo v domě a v létě naopak do domu nepouští příliš tepla zvenku. Jaké možnosti zateplení tedy existují a jaké jsou mezi nimi rozdíly?
Typy izolací při zateplení střechy:
- Minerální vata – v posledních letech velmi oblíbeným řešením. Je měkká a hlavně nehořlavá. Nevýhodou je poměrně vysoká pořizovací cena a zároveň skutečnost, že ji musí aplikovat někdo opravdu zkušený. Výhodou je dobrá propustnost vodních par i tlumení hluku. Minerální vata se používá zejména u šikmých střech.
- Pěnový polystyren – levnější varianta, která se v rodinných domech poměrně často používá. Mínusem je však nižší propustnost, která má za důsledek kondenzaci a její použitelnost – omezuje se pouze na rovné střechy. Tento materiál je pevný a lehčí než minerální vata, na druhou stranu nepatří mezi nehořlavé materiály.
- Fenolická pěna – tato izolace má až o polovinu lepší vlastnosti než polystyren, ale její cena se může vyšplhat až desetkrát výš než pěnový polystyren.
- Dřevovláknité zateplení – vhodné zejména pro dřevostavby. Je velmi propustná, ekologická a má skvělé izolační vlastnosti. To se ovšem odráží i na pořizovací ceně.
- Foukaná izolace – často využívaná je i foukaná izolace, která se skvěle hodí i na střechu, kde jsou špatně přístupná místa. Možností je foukaná celulóza, která je odolná vůči požáru, tlumí hluk a odolá nechtěným hlodavcům a hmyzu. Druhou možností je stříkaný polyuretan, který drží svůj tvar a zároveň má skvělé vlastnosti.
Šikmou střechu lze zateplit zvenku i zevnitř
Venkovní zateplení se provádí nad krovy, a neubírá tak výškovému prostoru pod střechou a dokonale zamezuje úniku tepla. Zároveň funguje jako odhlučnění, a pokud se rozhodnete přiznat krovy, nezakryje je. Jestliže se pro tuto variantu rozhodnete až po položení střešní krytiny, bude nutné ji opatrně sundat. Aplikace izolace zvenku však musí být prováděna v suchém počasí a za správné teploty. Nevýhodou tedy může být nepřízeň počasí.
Venkovní dlažba se pokládá na terče. Víme, jak na to
Naopak u vnitřního zateplení střechy nebudete muset krytinu sundat. Izolace se aplikuje mezi krokve, což je poměrně náročné. Vždy si proto přizvěte firmu nebo odborníka. Pokud se zateplením zkušenosti nemáte, nepouštějte se do toho sami.
Cena izolací u zateplení střechy
- Za minerální vatu zaplatíme 800 – 1 500 Kč za metr čtvereční
- Za pěnový polystyren zaplatíme 600 – 1 000 Kč za metr čtvereční
- Ze fenolickou pěnu zaplatíme 800 – 1 500 Kč za metr čtvereční
- Za dřevovláknitou izolaci zaplatíme 800 – 1 200 Kč za metr čtvereční
- Za foukanou izolaci zaplatíme 70 – 450 Kč za metr čtvereční
Nutno počítat s tím, že výše zmíněné ceny zahrnují pouze materiál. Další položkou je samotná práce, která se liší v závislosti na firmě, terénu, přístupnosti ke střeše, potřeby lešení, nebo za vícepráce. Obecně se ale cena za práci při izolaci střechy pohybuje okolo 800 – 2 000 Kč za metr čtvereční.
Zdroj: iDnes.cz, Finance.cz, České stavby
Máte na zahradě volných 2,5 x 2,5 m? Postavte tam saunu
You must be logged in to post a comment Login