Návštěvy bytů
Nenápadný domek skrývá dokonalé bydlení uprostřed přírody
Dům na víkendové pobyty v přírodě, chata – tak na nás na první pohled působí tato dřevostavba. Když se podíváme do interiéru, uvědomíme si, že jen klame tělem. Pro milovníky přírody se klidně může stát plnohodnotným letním sídlem na velkou část roku nebo i místem pro trvalé bydlení. Nechybí zde vůbec nic – pracovna, dětský pokoj ani úložné prostory.
Celý domek s klasickou lomenou střechou je postaven ze dřeva a jeho stěny jsou ošetřeny černým borovicovým dehtem. Střecha je natolik protáhlá, že prakticky skoro až dolů zakrývá zdi. Na východ a na západ jsou štíty, z nichž každý je vybaven třemi nástěnnými mřížemi, svislými rozšířeními přilehlých zahrad, připravenými k osazení popínavými květinami, či ovocem. Dům se poté dle plánu architektů prakticky ztratí mezi zdmi uprostřed bujné zeleně. Stará zeď a novostavba tak posléze splynou v jeden trochu tajemný, harmonický celek a stavba tak dokonale zapadne do okolní krajiny.
Mech váš domov zútulní. Který vybrat a kam pro něj?
Stará zeď darovala zahrady navíc
Existující zdi na pozemku, které výstavbu hodně limitovaly a po pečlivém uvážení majitelů a architektů zde byly nakonec ponechány, třebaže nebyl žádný problém je odstranit, dávají nakonec místu nečekanou tajuplnost a poetiku. Rozdělily pozemek na tři zahrady, ranní, polední a večerní, z nichž každá se koupe ve slunečním svitu v jinou denní dobu. Jedna ze zahrad navazuje jako atrium přímo na spodní obývací prostor domu, a ještě více tak propojuje rekreanty či stálé obyvatele s okolní přírodou a krajinou. Zeď také poskytuje opěrný bod vegetaci, kterou je bujně obrostlá, včetně například vinné révy, a umožňuje majitelům se radovat z již existující zeleně, kterou není třeba teprve zdlouhavě sázet a pěstovat.
Ve znamení dřeva
Obývací prostor s kuchyňským koutem tvoří celé spodní patro domu. V jeho samotném středu jsou umístěna kamna, která vyhřívají celý dům i prostřednictvím volného prostoru nad sebou, který spojuje obě patra. O zbytek už se postará kvalitní tepelná izolace. Dům lze tak bez problémů obývat i v zimě. Celý interiér je ve znamení dřeva. Zařízení je velmi jednoduché, majitelé si nepotrpí na nějaké designové finesy interiérových architektů. Přesto však najdeme několik zajímavých prvků, například osvětlení vtipně schované ve struktuře stropního trámoví. Úzké schodiště propojuje prostor s patrem. Jedinou malou nevýhodou tak zůstává, že je zde poněkud méně denního světa.
Kam pro moderní svítidla?
Okna jsou sice velkoplošná, ale stíněná právě ponechanou zdí s vegetací, do interiéru tak jen málokdy najdou cestu sluneční paprsky. Majitelé to samozřejmě ocení především v parném létě, ale v deštivém podzimu může být vnitřní prostor až příliš tmavý. Pohled do zeleně na na zajímavou strukturu staré zdi však tento handicap snadno vynahradí. Co se týče vybavení, důležitá je velká knihovna. Všude je také počítáno s dětmi, které v obývacím prostoru mají svůj vlastní malý stoleček. A učí se od útlého věku opatrnosti, neboť kamna nejsou nijak zabezpečena vůči malých nenechavým prstíkům.
Blízko k přírodě
Přesah střechy až za zeď vytváří malý tunýlek, kde neprší a kde děti v dešti mohou najít romantickou „schovávačku“ a „probíhačku“, protože právě taková zákoutí milují nejvíce. Z praktického hlediska zde vzniká například prostor chráněný před vodou pro úschovu zahradního nábytku. Vzrostlé stromy v okolí domu dokreslují a podtrhují jeho poetiku a sepětí s okolní krajinou. V létě, když se posuvná okna na obě strany otevřou, je tento pocit doslova hmatatelný.
Kuchyně je maličká, ale i tak zde najdeme vše potřebné pro vykouzlení plnohodnotného pokrmu, jako je varná deska či vestavná trouba. Nevýhodou je málo přirozeného světla, celkově malý prostor, který prakticky neumožňuje na přípravě jídla spolupracovat dvěma osobám, a málo úložného prostoru na nádobí a kuchyňské potřeby. Oč menší je kuchyně, o to pořádnější a tradičnější je jídelní stůl. Pohodlně se k němu usadí šest osob, ale i osm by se vešlo. Je osvětlen výrazným závěsným svítidlem, které se svým designem dobře hodí do jednoduchého interiéru. Bonusem pro stolující je pěkný výhled do vegetace, bující v okolí staré zdi.
Pracovna u komína
Druhé patro není patrem posledním, ještě je zde příkrý vstup do malých zcela podkrovních prostor, které slouží výhradně jako úložné. V prvním patře najdeme pracovní kout, ložnici a dětský pokoj. Problém s nedostatkem přirozeného světla se zde prohlubuje, čehož si byli majitelé vědomi a pomohli si instalací zrcadel na neobvyklá místa, což zároveň interiér vtipně oživuje. Středem patra se táhne komín kamen, ze kterého v zimních měsících sálá příjemné teplo.
Noclehy takřka pod hvězdami
Ložnice je součástí propojeného prostoru v patře, ale soukromí je možno kdykoliv dosáhnout zatažením závěsů. Ložnice je na tom s denním světlem lépe díky velkému oknu, ale přesto i zde najdeme umístěné zrcadlo. Svým masivním zlatým rámem se hodně vymyká zbytku jednoduše navrženého a zařízeného interiéru, čímž vnáší do prostoru potřebný prvek kontrastu a překvapení. Jako svítidlo slouží pouze jednoduchá baňka a ložnice je jinak zařízena zcela střídmě. Součástí zvýšeného manželského dvoulůžka jsou tolik potřebné úložné prostory. Najdeme zde také vysokou skříň. Velkým plusem ložnice je okna doširoka otevřít, a spát tak prakticky skoro pod hvězdami.
Baterie s nejmenším filtrem na světě. Která to je a kam pro ni?
Dětský pokoj s velkou tabulí
Dětský pokojíček podporuje kreativitu svých malých obyvatel třeba tím, že celá jedna jeho stěna je vymalována tabulovou barvou, takže malí umělci se mohou opakovaně výtvarně vyřádit, a to bez rizika nelibosti rodičů. Jinak je i jejich pokojíček zařízen prostě, vybaven několika kousky jednoduchého nábytku, například identickým stolečkem, jaký najdeme v přízemí. Prostupnost světla interiérem je tu opět zajímavě řešena, tentokrát v podobě vnitřního okna, které lze v případě potřeby zatáhnout, například, pokud jeden s rodičů večer pracuje v pracovním koutku a nechce usínající ratolesti rušit světlem. Ze střešních oken se sem prodírají i sluneční paprsky.
Zdroj: Arba Architects
Fotogalerie:
Bydlet hned teď. S modulárními domy je to hračka
You must be logged in to post a comment Login