Zahrada

Neleňte ani v zimě: Co vše můžete nyní udělat na zahradě?

Od   | 

Někteří nedočkavci se těší na první sluneční paprsky, aby se mohli se vší vervou vrhnout na zahrádku. Existují ale činnosti, které je vhodné provádět právě během zimy, kdy zahrada spí. Víme, které to jsou.

V zimě udělejte řez ovocným stromkům

Zimní řez ovocných stromků můžete provádět během zimy téměř kdykoliv, nicméně je potřeba, aby nebyly příliš velké mrazy. Jakmile klesne venkovní teplota pod -10 °C, vyplatí se s řezem počkat na přívětivější počasí. Obecně tak stromky můžete řezat i teď.

Udělejte zimní řez ovocným stromům. Zdroj: Pixabay

Zryjte zahradu

Pokud není půda příliš zmrzlá, zasněžená a dá se s ní pracovat, můžete ji pořádně zrýt – pokud jste to nestihli již na podzim. Ušetříte si čas během jara, kdy už zahrada vyžaduje poměrně náročnější péči.

 

Do jaké nádrže zachycovat dešťovou vodu?

 

Pokácejte stromy

Během zimy je ideální také pokácet stromy, které již na zahradě neprosperují, nebo jste se jednoduše rozhodli je nahradit jinými. Pokud pokácíte ořešáky či jabloně, rozhodně se jejich pařezů nezbavujte. Lze je naočkovat sadbou hlívy ústřičné. 

Zima je ideálním obdobím pro pokácení stromů. Zdroj: Mountfield

Výsadba letniček a zeleniny

Pokud disponujete skleníkem, můžete již v lednu začít s výsevem prvních letniček a zeleniny, které potřebují pro růst delší dobu. Z okrasných rostlin jsou to petúnie a begonie a ze zeleniny můžete začít sázet rajčata a papriky.

Pokud máte skleník, je ideální vysadit papriky nebo rajčata. Zdroj: Pixabay

Posypte záhony popelem

Topíte doma dřevem a nemáte tak nouzi o popel? Nevyhazujte ho a využijte ho k posypání záhonů, kterým dodá draslík a vápník. Rostliny tak lépe a rychleji porostou, protože vápník neutralizuje kyselou půdu.

Popel dodá rostlinám vápník a draslík. Zdroj: Pixabay

Ochraňte rostliny před mrazem

Během tuhých mrazů je potřeba zejména slabší rostliny chránit před zmrznutím. Chvojím tak ochraňte zejména česnek, jahody nebo byliny.

Postřik proti škůdcům

Ještě před začátkem jara se vyplatí provést postřik proti škůdcům, kteří na zahradě umí přezimovat. Zahubíte tak nejen již rozšířené škůdce, ale i jejich vajíčka. Postřik musí zatéct i za starší kůru stromů, kde by škůdci jinak mohli přežít.

Potřebujete na zahradě vodu i v zimě? Pořiďte si nezámrzný ventil. Zdroj: Schell

Krmte ptactvo

Krmení ptáků patří mezi oblíbenou činnost během zimy nejen v rodinách s dětmi. Ptáci dokážou zahubit nechtěné škůdce, a to i bez použití chemie. Díky tomu tak nebudete mít červivé ovoce a škůdci nenapadnou v takové míře rostliny. Proto se vyplatí ptactvo zejména během zimy krmit a nalákat je na naší zahradu.

Přivolejte na vaši zahradu ptáčky díky krmítku. Zdroj: Pixabay

Nechte si udělat rozbor půdy

Pokud si necháte odborníky udělat chemický rozbor půdy zjistíte, jaké živiny a látky půdě chybí a proč se třeba rostlinám na vaší zahradě nedaří. Jednoduše odeberete půdu z místa, ze kterého chcete udělat rozbor, a to z hloubky alespoň 30 centimetrů. K rozboru postačí cca 0,5 kg a rozbor vás vyjde na 500 až 800 Kč.

Nechte si udělat rozbor půdy. Zdroj: Pixabay

Zdroj info: Gardeo, Vše o zahradě, Zahrada od jara do podzimu

Fotogalerie:

 

Sauna, kterou můžete používat ten samý den, který ji přivezou

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login