Inspirace
Nejznámější vánoční tradice a zvyky: Víte, proč se vlastně zdobí stromeček a kdy se usedá ke štědrovečerní večeři?
Vánoce se pojí s nejrůznějšími tradicemi a zvyky. Někdo dodržuje všechny, někdo naopak některé vynechává. My si dnes přiblížíme ty nejznámější, které neodmyslitelně patří k českým Vánocům.
Vánoční stromek
Vánoční stromek během svátků nechybí snad v žádné rodině. Tuto tradici bereme tak samozřejmě, že většina z nás možná ani neví, proč je symbolem a proč se zdobí. Úplně první ozdobený stromek pochází již roku 573, kdy Kolumbán z Bobbia měl přivést pohany v Bretani a Burgundsku ke křesťanské víře. O Vánocích se tak snažil přiblížit datum narození Ježíše ozdobením jedličky zapálenými pochodněmi ve tvaru křížů. V Čechách tradice zdobení stromečku pochází teprve z 16. století. Říká se dokonce, že jeho „vynálezcem“ byl německý reformátor Martin Luther. Co se českých zemí týče, uvádí se, že ozdobený jehličnan jako první představil v roce 1812 svým známým Jan Karel Liebich, divadelní režisér a ředitel Stavovského divadla v Praze. Roku 1843 došlo v hlavním městě k otevření prvního obchodu s vánočními stromky a až později, v 60. letech 19. století se tradice zdobení stromečku rozšířila i na venkov, kde převládala výroba betlémů.
Nejkrásnější konferenční stolky
Nezapomínejte na Betlém
Betlém lze umístit ke stromečku, nebo kamkoliv jinam v domácnosti. Znázorňuje narození Ježíše Krista ležícího v jesličkách a okolo něj Marii, Josefa, dobytek a tři krále. Betlém lze pořídit v nejrůznějších velikostech a provedení, přičemž nejoblíbenější jsou dřevěné, keramické nebo papírové. Na trzích a ve městech vídáme i živé Betlémy.
Kouzelné jmelí
K Vánoční výzdobě neodmyslitelně patří jmelí, které se zavěšuje nad dveře a jeho posláním je chránit rodinu před nemocemi a neštěstím. Podle tradice to ale platí v případě, kdy je jmelí darováno. Pokud se na Vánoce pod jmelím políbí zamilovaný pár, zaručí si tak další rok lásky. Domů si můžete přinést jmelí ve své přirozené kráse, ale na trzích nabízí i stříbrné či zlaté varianty.
Pečení cukroví a vánočky
Další oblíbenou tradicí během Vánoc je pečení cukroví a vánočky. Původně mělo cukroví odhánět zlé duchy a mělo ochraňovat zejména hospodářství. Proto mělo původně tvar domácích zvířat a zavěšovalo se na ovocné stromy a hospodářské budovy. Dalším symbolem je vánočka, která má tvarem znázorňovat Ježíška zabaleného do peřinky s ozdobnou mašlí. Naši předci vánočku pekli také proto, že měla ochránit rodinu před zlem.
Kam pro obklady a dlažbu?
Štědrý den
Na 24.prosince připadá Štědrý den, kdy celá rodina usedne ke štědrovečerní večeři, na kterou čeká celý rok. Tradičním pokrmem je rybí polévka a smažený kapr s bramborovým salátem. Víte ale, jaké jsou tradice na Štědrý den?
- Již od rána bychom měli držet půst až do večera. Ten, kdo to vydrží, uvidí dle pověry zlaté prasátko.
- Na Štědrý den rozkrajujeme jablko. Pokud se uvnitř ukáže hvězdička, znamená to štěstí a zdraví v dalším roce. Pokud se objeví křížek, může se jednat o nemoc.
- Zapomeňte také na praní a věšení prádla.
- Pod talíř na štědrovečerním stole se obvykle dává rybí šupinka, která má přinést peníze a bohatství. Po večeři by měla putovat do peněženky, kde zůstává po celý rok.
- Štědrovečerní večeře by měla začít, jakmile vyjde první hvězda na obloze.
- Na večeři prostíráme o jednoho navíc, kdyby přišel nečekaný host.
- Během večere nikdo nevstává, dokud všichni nedojí – pokud někdo vstane, dle pověry nebude příští rok u stolu sedět.
- Po večeři klasicky přichází na řadu rozbalování dárků.
- Konec Štědrého dne patří půlnoční mši v kostele, kde se zpívají nejoblíbenější koledy.
Pouštění lodiček
O vánočních svátcích bychom měli pouštět oblíbené lodičky ze skořápek vlašských ořechů. Větší mísu naplňte vodou, připravte si prázdnou skořápku a připevněte do ní malou svíčku. Každý člen rodiny by si měl lodičku sám vyrobit a pustit. Pokud všechny lodičky zůstanou pohromadě, zůstane pospolu i celá rodina. V opačném případě se ten, jehož lodička se oddělí, vydá do světa.
Házení střevíčkem
Tento zvyk patří svobodným slečnám, které se postaví zády ke vchodovým dveřím a střevíčkem, či jinou botou hodí přes rameno. Pokud bude špička boty směřovat ke dveřím znamená to, že se dívka vydá do světa a provdá se. Pokud špička ukazuje směrem do místnosti, zůstane prozatím doma.
Lití olova
Další oblíbenou tradicí je lití horkého tekutého olova do nádoby se studenou vodou. Na trhu dnes již seženete celé sady pro lité olova včetně návodu. Odlitek z vody si vezměte do ruky a snažte se předpovědět, co určitý tvar může znamenat pro nadcházející rok.
Zdroj info: Zvyky a tradice, České tradice, Vánoce a jejich tradice
Fotogalerie:
Jak má správně vypadat bezpečnostní kování?
You must be logged in to post a comment Login