Kuchyně
Konečně pořádné nože: Jak nejlépe vybrat nůž do kuchyně
Pokud uvažujete o výměně starých za nové nebo si poprvé vybavujete kuchyň pomocníky na krájení, tak si určitě tuto otázku pokládáte. A také třeba jaký je optimální počet nožů v kuchyni a jaké nože by to měly být. Otázkou je, na co všechno nůž potřebujete, tedy co rádi jíte a vaříte a jak často vaříte.
Pokud chcete opravdu dobrý nůž, který dlouho vydrží v perfektním stavu, měl by být z kvalitní ocele a nejlépe kovaný z jednoho kusu! Nůž také musí dobře sedět v ruce, být správně vyvážený, aby vám z té ruky nevypadl nebo se krájení nezměnilo v utrpení s příliš těžkým nožem.
Do základní výbavy kuchyně určitě patří kuchařský nůž s délkou čepele v rozmezí 14–20 cm. S tímto nožem nakrájíte jak maso, tak i zeleninu, pokud jste šikovní, tak oloupete i cibuli či česnek. Pro tyto účely jsou ale vhodnější (a pro loupání komfortnější) menší loupací nože, které mají délku čepele kolem 6–8 cm, jsou hodně špičaté a čepel je zaoblená, aby loupání bylo co nejpohodlnější. Dalším nožem, který určitě najde v domácnosti uplatnění, je nůž na chleba s délkou čepele kolem 20 cm. Ten je lehce identifikovatelný, protože jeho ostří je zubaté, aby zabránilo drolení či pomačkání krájeného pečiva. Tento nůž pak můžete využít i na krájení dortů nebo řezů.
V podstatě tady by náš výčet mohl končit, protože s těmito noži si v kuchyni vystačíte. Ale zase na druhé straně je budete používat dnes a denně na krájení, řezání a loupání všeho, takže tím více se budou opotřebovávat. Takže pokud máte v kuchyni místo, doplňte tuto „svatou trojici“ o další kamarády. Například jeden kuchařský nůž s delší čepelí a jeden s kratší, nebo pokud jste fanda asijské kuchyně, nahraďte jeden z nich nožem santoku.
Tento původně japonský nůž je velmi oblíbený mezi profesionály po celém světě, protože umožní suroviny nakrájet na jemné a tenké plátky či drobné kousky.
Je to vhodný pomocník jak při přípravě masa a ryb, tak i krájení či sekání bylinek, ovoce i zeleniny. Čepel je po stranách opatřena drobnými výbrusy, které brání ulpívání krájené suroviny. Kromě santoku jsou stále více oblíbené i další asijské nože typu sekáčku, se kterým pohodlně nakrájíte zeleninu, nařežete maso a nasekáte bylinky. Milovníci konzumace (i lovení ryb) jistě ocení filetovací nůž s dlouhou, tenkou a pružnou čepelí, se kterou krásně vyfiletujete jakoukoliv rybku, ale v pohodě vykostíte i jiné druhy masa. Svoji sadu můžete samozřejmě doplnit o další speciální nože, např. na sýr, uzeniny.
Nože lze vybírat a nakupovat po jednom, pokud si nezakládáte na tom, aby byly všechny ze stejné kolekce, nebo si rovnou pořídit sadu či dokonce blok s noži. V tomto případě zároveň vyřešíte i bezpečné ukládání nožů – čepele nožů budou chráněné před poškozením a vy nemusíte nože vytahovat ze šuplíku a riskovat tak svoji bezpečnost.
Krájecí výbavu je ve finále doplňují ještě prkénka na krájení. Spousta lidí dává přednost těm dřevěným, které jsou i designově zajímavější, ale hůř se udržují z hygienického hlediska. Naproti tomu plastová prkénka jsou snadnější na údržbu, neabsorbují pachy či vůně a lze je mýt v myčce nádobí a dezinfikovat. Také je můžete mít rozčleněné podle barevných odstínů na krájení jednotlivých surovin (zelenina, maso, pečivo). Díky svojí flexibilitě jsou šetrné k čepelím nožů, a ty tak zůstávají dlouhou dobu ostré. Určitě je potřeba se vyvarovat krájení např. přímo na talíři, plechu nebo desce ze skla, protože tím si vybrané nože poškodíte a nebudete tak mít možnost je patřičně ocenit a radovat se z jejich dokonalých služeb.
Fotogalerie:
S šéfkuchařem Tomášem Poppem vybíráme kuchyňské nože
You must be logged in to post a comment Login