Rady a tipy
Nejčastější problémy, s nimiž se setkáte při malování svépomocí
Malování – aktivita, kterou většina z nás dělá nerada, ale přesto ji někdo udělat musí. Pokud si nechcete na malování pozvat profesionálního malíře, měli byste si alespoň přečíst o nejčastějších chybách, které lidé při malování svépomocí dělají, a vyhnout se jim.
Odlupující se barva a puchýřky
Malujete svépomocí? Pak jistě nechcete, aby celý proces dopadl tak, že se barva začne při malování nebo bezprostředně po něm odlupovat. Totéž platí o vzniku nevzhledných puchýřků. Ačkoliv jde o nepříjemný problém, je velmi častý. Jeho příčinou může být vlhkost podkladu, ale i nanášení nového nátěru na zaprášení a nečistý povrch. A co s tímto problémem můžete udělat?
Náš tip: Je nátěrů na stěnách mnoho a potřebujete je oškrabat? V tom případě škrabejte pouze mokrou, nikoliv suchou omítku. Půjde to snáz, navíc se vyhnete vzniku hlubokých rýh.
V první řadě je třeba odstranit všechnu malbu, která je poškozená (odlupuje se, je popraskaná, jsou na ní puchýřky) – a to až po pevné kraje, které již drží tak, jak mají. Pokud máte tento problém u většiny malovaného pokoje, je na místě zvážit, že vše oškrabáte a začnete znovu.
Nejčastější způsoby zavěšení záclon a závěsů
Barva nedrží na povrchu
Nedostatečná přilnavost může opět pramenit v nedostatečně očištěných stěnách. Nová barva se nepřichytí na povrch, který je ušpiněný od vosku, mastnoty či leštidla. V takovém případě se můžete snažit, jak chcete, ale barva na povrchu držet nebude. Zkuste povrch vyčistit s teplou vodou a saponátem, případně použijte jemný smirkový papír. Vyčkejte, až podklad vyschne a znovu malujte.
Skvrny a nečistoty
Skvrny na nové malbě často vznikají v důsledku nečistého podkladu. V případě, že na něm najdete mastné, prašné nebo dokonce i lepkavé skvrny, nebude výsledná výmalba vizuálně přitažlivá. Výsledkem budou nehezké fleky. Ze všeho nejdříve se tedy zbavte všech nečistot, až poté vymalujte.
Když barva vypadá spíše jako pěna
Chcete, aby byl nový nátěr perfektně hladký a bezchybný, jenže stěny vypadají, jako byste je natřeli pěnou? Jde o častou chybu, kterou můžete snadno vyřešit – zkuste si pořídit jiný váleček. Při použití barev na vodní bázi nepoužívejte pěnové válečky, ale ani houby. V opačném případě se do nátěru dostane vzduch, což má za následek zmíněný pěnový efekt.
Když nátěr popraská
Nová výmalba často praská, protože je nanášena v příliš tlusté vrstvě, pokud je na strukturovaném povrchu, případně když ji nanášíte štětcem. K dalšímu praskání může dojít také při nanesení matné barvy na lesklou. Tyto trhliny však obvykle stačí vyplnit vrstvou zředěné barvy.
Pokud začne barva praskat delší dobu po malování, je pod ní nejspíš už víc vrstev. Při příštím malování je nejprve odstraňte – a až poté malujte. Samozřejmostí je zapravení prasklin.
Je na stěnách plíseň?
Pokud začala vaše stěny v interiéru zdobit plíseň, rozhodně se ji nesnažte přetírat novým nátěrem. Možná ji na chvíli neuvidíte, ale stejně se jí nezbavíte. Nejprve ji odstraňte, až poté vymalujte.
Barva vypadá jako poprášená křídou
Pokud je povrch stěn na pohled práškový, může za to buď opotřebování barvy vlivem počasí, nebo soli ze zdiva. Takto postižené plochy přetřete štětcem s tuhými štětinami, před malováním je třeba zbavit stěny prachu. Takže je utřete ještě jednou, tentokrát suchým hadříkem.
Fotogalerie:
Jak ušetřit za vodu?
You must be logged in to post a comment Login