Rady a tipy
Nejčastější jarní alergie a jak se jim můžete bránit?
Ačkoliv se v současnosti počasí střídá jako na houpačce, jedno je jisté – jaro je tady. Stačí jen pár slunných dní a vaše alergie na pyly a další alergeny je opět zde. Jaro totiž neznamená jen obdivování krásy kvetoucích stromů, ale také nepříjemnost pro alergiky. Víte, jaké jsou nejčastější jarní alergie a jak s nimi můžete bojovat?
Víte o tom, že v České republice roste kolem 3 tisíc druhů rostlin? A že stovky z nich vytvářejí pylová zrna, přesto alergici reagují „jen“ na desítky z nich? Které rostliny to jsou? A jaké další strašáky známe?
Alergie a její příznaky v průběhu jara
Alergii lze označit jako přehnanou reakci lidského těla na látky, s nimiž jsou lidé v denním kontaktu. Zatímco někteří lidé snesou kontakt s alergeny bez potíží, alergikům mohou způsobit nemalé potíže. Jarní alergie je vyvolána nejčastěji pylem z kvetoucích rostlin. Mezi nejčastější příznaky takové alergie patří rýma, oteklé oči, pocity svědění a pálení v krku a nosu, případně kýchání. Dalo by se říct, že pokud jste alergik, jaro ve vzduchu ucítíte v okamžiku, kdy přijde.
Nejčastější příznaky jarní pylové alergie:
- Rýma: sliznice nosu je podrážděná, proto vás nos svědí a pálí. To vede ke kýchání, tvorbě hlenu a rýmy. Může dojít i k natékání sliznice, kdy se vám hůř dýchá, máte pocit ucpaného nosu.
- Bolest hlavy: dochází k ní na základě ucpaného nosu a zhoršeného dýchání.
- Svědění: svědit vás bude zejména v nose, krku a ústech, může vás svědit i pokožka těla.
- Ekzémy: výjimkou nejsou ani alergické reakce v podobě vyrážky, která je zarudlá a svědí.
- Zánět očí: alergiky často trápí zánět spojivek, alergeny totiž dráždí oči, ty si pak mneme, dochází k slzení a zhoršení celého stavu.
Jak alergie vzniká?
Alergie je reakcí imunitního systému – pokud máte zdravý a silný imunitní systém, často se nemusíte žádné alergie obávat. Setkáváme se s nimi všude – jsou neustále kolem nás. V okamžiku, kdy alergen pronikne do organismu slabšího jedince, imunitní systém odpoví v podobě alergické reakce. Kromě pylových zrn, která jsou nejčastějším alergenem, vás mohou potrápit také roztoči, plísně, zvířecí srst nebo včelí či vosí bodnutí.
Při kontaktu s alergenem tělo alergika odpovídá podobně, jako by bojovalo s infekcí parazita. Imunitní systém rozpozná látku za cizí a aktivuje protilátky, aby s útočníkem bojovaly. Tyto protilátky se spojí s alergenem a poté spouštějí buňky imunitního systému, aby uvolňovaly chemikálie, kam patří třeba histamin. Právě jeho uvolnění způsobuje většinu příznaků vaší alergie.
Jaké alergie vás mohou potrápit?
Mezi hlavní alergeny v jarním období patří bříza a další stromy – zejména pak stromy čeledi lískovitých (líska, buk, dub a olše) a břízovitých. Pyl z nich se šíří vzduchem, nejlépe pak za slunných a teplých dní, za větrného počasí se mohou alergeny přenést i několik kilometrů daleko. Pokud trpíte na alergie, jen těžko se těmto alergenům vyhnete. Množství pylu ve vzduchu je eliminováno jen za deštivého, chladného a vlhkého počasí.
S alergií na pyl ze stromů jde ruku v ruce i zkřížená alergie s potravinovými alergeny. Zde se jedná zejména o alergii na lískové ořechy, peckovice (švestka, broskev, nektarinka), malvice (hruška, jablko), kořenovou zeleninu (mrkev, celer, petržel) a melouny. Jestliže vás tedy po snězení oříšků či melounu začíná šimrat v krku a trnout v ústech, jste s velkou pravděpodobností alergičtí na pyl. A jak vzniká zkřížená alergie?
Zkřížená alergie vzniká na základě podobnosti složení alergenů. Hlavním z příznaků této alergie je pálení rtů, jazyka, patra; dochází ke škrábání v krku, ale i vyrážce či otoku úst.
Mezi další jarní alergeny patří líska, která je středně silným alergenem společně s olší. Ta vás dokáže trápit již v průběhu února. Při alergii na tyto stromy vás může trápit ucpaný nos; mohou to však být i zarudlé oči a rýma. Tyto potíže vás pak budou trápit i při kvetení habru, buku, dubu či břízy. Všechny tyto stromy patří do společné skupiny alergenů – jestliže vás bude trápit jeden, budou vás trápit všechny.
Ačkoliv je pyl topolu méně významným alergenem, i tak byste na něj neměli zapomenout. Alergie na něj se projevuje mechanickým drážděním očních spojivek a nosu jemným chmýřím, které najdete v semenech.
V případě, že máte alergii na pyl, mohou vás trápit nejen stromy, ale také různé byliny a trávy:
- Bylinky: chmel, devětsil, řepka olejka, smetánka lékařská a tolice setá
- Dřeviny: buk, bříza, habr, jasan, jalovec, javor, jilm, modřín, platan, topol, šeřík, švestka, višeň, třešeň a vrba
- Trávy: ovsík, srha, rákos, sveřep, trojštět, třtina, troskut
Jak se můžete alergii bránit?
Pokud to bude možné, na delší procházky choďte zejména ráno či po dešti, kdy je vzduch čistší. Nejméně pylu se vyskytuje v lese, takže i sem byste se měli projít. Nezapomínejte nosit sluneční brýle, které budou chránit vaše oči před podrážděním, v autě neotvírejte okýnka – zejména pak, pokud jedete například kolem řepkového pole. Vždy u sebe mějte antihistaminikum pro případ alergické reakce.
Pokud vás trápí v průběhu jara výše uvedené potíže, měli byste vyhledat pomoc alergologa, která vám pomůže odhalit, na co všechno jste alergičtí. Když budete vědět, kdo je vaším protivníkem, snáze se mu ubráníte. V současnosti je spousta léků, které vám pomohou potlačit alergické projevy. Další možností je alergenová imunoterapie, kde se postupně podávají zvyšující se dávky alergenu, což vede k rozvoji tolerance vašeho těla vůči cizorodé látce.
You must be logged in to post a comment Login