Rady a tipy
Nedejte zlodějům šanci a zabezpečte byt před odjezdem na hory
Chcete využít zimního počasí a vyrazit na pár dnů na hory? Ať už jedete na lyžovačku v tuzemsku, nebo se chystáte do zahraničí, nezapomeňte na správné zabezpečení své domácnosti. Jen tak snížíte na minimum pravděpodobnost, že vás po návratu bude čekat vykradený byt.
Největší nároky na zabezpečení mají rodinné domy a byty v přízemí. Zloději se do nich dostanou nejen přes vchodové dveře, ale i přes balkon, okna nebo u domů například přes garáž či sklep. Podle statistik dochází k nejvíce vloupání v hlavním městě a zdaleka ne všechny pachatele se podaří dopadnout. I když nejčastěji chodí zloději ve dne, věřte, že se neostýchají přijít ani za bílého dne. Při zabezpečování myslete na to, že musíte zajistit i kůlny, domečky na nářadí a stodoly. Řiďte se pravidlem pěti minut. To říká, že když se zloděj nedostane do pěti minut dovnitř, většinou to vzdá.
1. Svůj odjezd na dovolenou nikde nezveřejňujte
Také vám přijde samozřejmé pochlubit se svým odjezdem na sociálních sítích? První rada zní, nedělejte to. Tím upozorníte na to, že vaše nemovitost bude nějakou dobu prázdná. Nikdy nevíte, kam a ke komu se informace o vaší cestě dostane. Policie v tomto ohledu radí udělat pravý opak a snažit se vytvořit zdání, že u vás doma pořád někdo je. Stačí automatické spínače světel nebo to, že nebudete mít úplně zatemněný byt.
2. Zavřete všechna okna
Nikdy nenechávejte pootevřená okna, a to ani na ventilačku. Nezapomeňte zkontrolovat ani sklep či garáž. Nejde jen o pozvánku zlodějům ke vstupu, ale může přijít přívalový déšť, kroupy nebo velký vítr a napáchat nepříjemné škody. Při ochraně oken a zasklených ploch, zejména v přízemí a nižších patrech, věnujte pozornost hlavně rámům, okenním překladům a křídlům, závěsům, kvalitě skla, uzávěrů a kování. Zvažte také mříže nebo ochranné fólie.
3. Nepodceňujte technické zabezpečení
Naprostým základem je dobré zabezpečení dveří a výše zmíněných oken. Nejjednodušší formou jsou světla s automatickými čidly a zabezpečovací systémy v podobě alarmu a blikající kamery. Klidně stačí jen maketa, která se občas otočí a zabliká. Můžete dát také na vrata cedulku s nápisem, že tam máte psa, i když ho třeba nemáte. Než kamkoliv pojedete, zkontrolujte si několikrát, zda máte dobře zamknuté dveře. Ochranu zvýší bezpečnostní zámky, vložky a štíty, které jsou odolné proti rozlomení, prokopnutí, vysazení i odvrtání. Nebojte se ani příčné a celoplošné závory. Existují i různá přídavná zařízení (kódové kování, pojistka dveřních závěsů, pojistný řetízek apod.). V domě pak také zamkněte veškeré dveře. Ztížíte tím případný pohyb zloděje. Na zvonky, dveře a schránky pište jen své příjmení, ideálně v množném čísle a vynechte tituly.
Pokud chcete do zabezpečení domu investovat více peněz, pořiďte elektronický zabezpečovací systém, který bude napojený na hlídací agenturu. Systém obsahuje kouřový alarm, kameru venku, detektor pohybu uvnitř a může jeho součástí být i spínač, který detekuje otevírání a zavírání oken či dveří během nepřítomnosti majitelů. Vše pak můžete sledovat, a dokonce i ovládat pomocí chytrého telefonu.
4. Odemykejte jinak než klíčem
Vchodové dveře dnes již nemusíte odemykat klasickým klíčem. Existují různé pohodlné a bezpečné systémy k tomu určené. Dnes už se dá otevírat přes mobilní telefon, čipem, kartou, kódem na klávesnici nebo otiskem prstů. Součástí může být i kamera, díky které vždy vidíte, kdo stojí přede dveřmi. Moderní zámky umožňují i nastavit časová okna, kdy mohou lidé, kterým jste dali oprávnění, přijít k vám domů.
5. Požádejte někoho blízkého o občasné kontroly
Bydlí v blízkém okolí někdo z rodiny nebo nějací dobří přátelé? Skvělé. Zkuste je poprosit, zda by mohli vybírat poštovní schránku, když tam nebudete, aby se nehromadila na poště a nepůsobilo to, že nejste delší dobu doma. Také může občas například otevřít okna a vyvětrat, podívat se, zda je vše v pořádku a není někde něco poškozeného. To samozřejmě platí u delších pobytů. Pokud jedete jen na pár dnů, schránka vám pravděpodobně přetékat nebude. V tomto ohledu je dobré mít dobré vztahy se sousedy, kteří mohou občas mrknout na vaši zahradu a dům, zda se tam neděje něco podezřelého a nepohybují se kolem lidé, kteří tam nemají co dělat.
6. Nepomáhejte zlodějům
Ukliďte z okolí domu všechny věci, které by někomu mohly pomoci ke vloupání. Rozhodně tam nesmí být žebřík, nářadí, židle apod. Je také lepší, když nemáte zahradu úplně zastíněnou tak, aby dovnitř na okna a dveře nebylo vůbec vidět. Přehledné místo u domu zajistí, že pro lupiče bude náročnější dostat se nepozorovaně až ke dveřím nebo k oknům.
7. Myslete na pojištění
Jelikož jsou zloději vynalézaví, mohou se k vám dostat i přes veškeré bezpečnostní zajištění. Pro takové případy byste měli mít uzavřenou vhodnou pojistku. Pojištění proti krádeži si běžně sjednáte k pojištění domácnosti. Můžete si nechat připojistit i různé drahé a cenné věci. Zároveň je rozumné mít doma rovnou soupis cenných věcí a dokumenty k nim. Kdybyste někdy museli jednat s pojišťovnou, budete to potřebovat a rychleji vám vyplatí škodu. Tato dokumentace může posloužit zároveň i jako dobré vodítko pro policisty.
Objevili jste při příjezdu z hor poškozené dveře a okna? Jsou dokořán? Rozhodně byste dovnitř neměli vůbec vstupovat. Volejte ihned policii. Kontaktujte příbuzné nebo sousedy. Nesnažte se nepořádek uklízet, protože odstraníte případně stopy po pachatelích.
8. Pozor i na jiná nebezpečí
Před cestou na lyže nebo na jakoukoliv jinou cestu nezapomeňte vypnout všechny spotřebiče. Podívejte se na žehličku, na plotýnky a vařič. Vhodné je zkontrolovat vodovodní baterie, zda jsou všechny zavřené. Co není potřeba během vaší nepřítomnosti napájet, to vytáhněte ze zásuvky. Je-li to možné, zavřete také hlavní uzávěr vody a plynu. Ztlumte či úplně vypněte topení. Tak můžete eliminovat takřka všechna možná rizika.
Zdroj: Dorsis, Kapitoly o bydlení, Policie ČR
You must be logged in to post a comment Login