Zahrada
Nechte ježka přezimovat na zahradě: Na jaře se vám tento hmyzožravec odmění
Během podzimu a před zimou hledají ježci úkryt a dost dobře je možné, že si vyberou právě vaši zahradu. Nevyhánějte je, ale naopak se jim snažte vytvořit takové, aby u vás dokázali přezimovat. Postačí k tomu listí, živý plot, krmení a pár dobrých rad.
Našli jste na zahradě ježka?
Pokud na zahradě najdete ježka, je důležité mít stále na paměti, že se jedná o zvíře ve volné přírodě, které může mít nejrůznější nemoci, nebo blechy. Mnozí z nás se snaží brát ježky do rukou s dobrým úmyslem, ale zvířeti tak ve finále mohou ublížit. Pokud si myslíte, že je ježek zraněný, nechte péči na odbornících.
S Qick Fix si namontuje baterii sami. Už žádný instalatér!
Proč se jich nezbavovat?
Ježci jsou kouzelná stvoření, která jsou na zahradě i velmi užitečná, a proto bychom se je měli snažit u nás udržet. Mezi jejich potravu patří brouci, pavouci a hlavně slimáci, které na zahradě opravdu nechceme. Odborníci zjistili, že jeden ježek dokáže na zahradě během noci sníst až 70 gramů potravy. Zahradu nechejte přirozenou, a aby se k vám vůbec dostali, je potřeba mezi ploty ponechat mezeru alespoň 15 – 20 cm, kterou se ježek dostane na zahradu. K zachumlání jim postačí trocha listí, větviček ze živého plotu nebo jiná nahromaděná zeleň.
A co přes zimu?
Už během podzimu se ježek připravuje na zimní spánek, a tak shání potravu kde může. Je totiž velmi důležité, aby se před zimou opravdu vykrmil a vydržel přes celou zimu. Jejich podzim je tedy náročný, protože každý den musí přibrat minimálně 20 gramů. Než se uloží ke spánku, což obvykle bývá koncem listopadu, kdy se teploty nepřehoupnou přes 5 stupňů, musí ježek vážit alespoň 700 – 800 gramů, aby zimu přežil.
Můžeme ho krmit?
Přestože si ježek dokáže sehnat potravu sám, můžeme mu na zahradu připravit i trochu pamlsků, které nemusí obtížně lovit. Jistě si pochutná například na kočičím krmivu, které obsahuje vysoký podíl masa. To můžete smíchat třeba s ovesnými vločkami a trochou olivového oleje. Zůstane-li vám doma vajíčko, můžete ho do krmiva přidat taktéž, stejně jako mleté maso. Pamatujte však, že jídlo pro ježky by nemělo obsahovat ani sůl, ani koření. Mohli byste ježkům přivodit nepříjemné zdravotní potíže. Vedle misky s jídlem postavte i mělkou misku s obyčejnou, neperlivou vodou.
Zimní útočiště
Jakmile ježek dosáhne požadované zimní hmotnosti, tj. 700 – 800 gramů, uchyluje se k zimnímu spánku. Postačí mu hromada listí, nebo ručně vyrobený domeček ze dřeva. Takto zachumlaným ježkům nehrozí nebezpečí před divokými zvířaty, ani před vysokými mrazy. I během zimy ponechte v blízkosti jeho útočiště misku s vodou a drobné pamlsky pro případ, že by se ježek probudil. Je ale důležité ho během zimního spánku nerušit.
Zdroj info: Zvířata v zahradě, Ježek a jeho život
Fotogalerie:
Látky ve stylu glamour vnesou do vašeho domova styl a eleganci
You must be logged in to post a comment Login