Inspirace
Nebojte se vytapetovat. Správně zvolený vzor a barva významně pomohou vašemu domovu
Výhodou tapety je, že když vás přestane bavit, tak ji jednoduše strhnete a nalepíte jinou. Vedle typu dekoru dělíme tapety zejména podle materiálu, ze kterého jsou vyrobené. Ten také určuje způsob lepení na stěnu a možnosti údržby.
Nejobyčejnější a také nejlevnější je klasická papírová tapeta. Při jejím použití se předpokládá, že bude sloužit kratší dobu. Proto najdeme papírové tapety zpravidla s dětskými nebo chalupářskými vzory. Předpokládá se totiž, že je naši nejmenší pomalují, anebo budou sloužit k zakrytí nerovných stěn na chatách a chalupách. Další možností jsou vinylové tapety, které jsou vhodné do namáhaných místností jako kuchyně, koupelny nebo chodby. Je to z toho důvodu, že jsou více odolné, takže vydrží častější údržbu. Lepí se původním způsobem, kdy se lepidlo nanáší na tapetu a ta se přichycuje na suchou stěnu.
V současné době jsou nejžádanější tapety vliesové, které kromě dekoru mohou mít i jemnou povrchovou úpravu nebo strukturu. Jsou omyvatelné, stálobarevné a antialergenní. Velkou předností je způsob lepení, který se provádí takzvaně za sucha. Lepidlo se nanáší válečkem nebo štětkou přímo na stěnu a suchý pás tapety se poté snadno nalepí, suchým kartáčem urovná, případně tapetářskou stěrkou zahladí. Přebytečné lepidlo se vlhkým hadříkem očistí z tapety i ze zdi. Je-li vybraná tapeta průhledná, podklad by měl být dokonale upravený, lze předem natřít i pigmentačním tapetovacím nátěrem. Nenáročné je i odstranění tapet, stěny jsou totiž po stržení ihned připraveny k dalšímu tapetování.
V nabídce firem najdeme také textilní tapety. Patří k finančně náročnějším a rovněž se musí počítat s náročnější údržbou, prach se přeci jen v látce drží lépe (oproti hladkému povrchu –vinylu, vliesu nebo papíru), proto se textilní tapety vysávají. Přesto ovšem dokonale padnou do stylových interiérů a historických budov. Při jejich lepení se pásy pokládají těsně vedle sebe, přičemž spoje se musí k sobě dobře přitlačit, aby se neodchlipovaly. Tapeta se k podložce přihlazuje velmi opatrně zejména v krajích, aby se nevytrhávaly nitě. Kromě dekorace stěn se mohou používat i k oživení nábytku, např. k zvýraznění čela postele nebo dvířek vestavěných skříní apod.
Rady pro lepení
Používejte pouze lepidlo vhodné pro vybranou tapetu. Čím savější a těžší tapeta, tím je potřeba použít silnější vrstvu lepidla.
Vzniknou-li při lepení vzduchové boule, odstraníte je vstříknutím malého množství lepidla, které necháte vsáknout a ihned tapetu přitisknete ke stěně.
Tapety nejlépe usychají při teplotě kolem 18—20 °C.
Víte, že
Běžná šíře role je 53 cm, délka 10,05 m (5 m2).
Kvůli prořezům je zapotřebí koupit alespoň o jednu roli víc.
Prořezy jsou dány opakováním vzoru. Při řezání tapet vzor kontrolujte, tapetu nelze mechanicky stříhat na stejné kusy.
Každá tapeta je označena symboly, které vypovídají o způsobu lepení, údržbě apod.
Využijte optiky
Výběr barvy a vzoru tapety ovlivňuje optický náhled na prostor. V potaz berme rozměry a situování oken s ohledem na světové strany, rozměr a umístění dveří, viditelné konstrukční prvky (sloupy, pilíře, výklenky) a samotné zařízení (osvětlení, podlahová krytina). Vodorovné pruhy místnost rozšiřují. Svislé pruhy prostor zeštíhlují. S nápadnými vzory to je jako se šafránem, tedy velmi opatrně. Tmavé barvy snižují výšku místnosti (ideální na vysoké stropy). Použijeme-li tmavý odstín na čelní stěnu dlouhé úzké chodby, opticky ji zkrátíme, nebo výrazně ukončíme.
Pohled do historie
Papírové tapety začaly nahrazovat textilní dekorace v druhé polovině osmnáctého století. Papír se vyráběl ručně v arších velkých asi 0,5 x 0,7 m, které se následně slepovaly do pásů a na ně se tiskly pomocí šablon jednobarevné a později několika barevné vzory. Vynález papírenského stroje umožnil vyrobit papír v nekonečném pásu. Nejvýznamnější pokrok byl zaznamenán po druhé světové válce, kdy se začala používat technika hlubotisku, flexotisku a sítotisku.
Zdroj: Esprit, Vavex, TopDECO, Wall paper a archiv
You must be logged in to post a comment Login