Rady a tipy

Nebojte se vánočních kalamit: Víme, jak se vypořádat s těmi nejčastějšími

Od   | 

Vánoční svátky – každý si užívá ten klid a pohodu, kterou s sebou přinášejí. Pohádky, cukroví, ale i trávení dne v pyžamu pod dekou a s dobrou knížkou. Během svátků však dochází i k nejrůznějším pohromám – menším, ale i větším. Opakované výjezdy hasičů by mohly vyprávět. Pokud i vás potká některá z těchto „vánočních kalamit“, máme pro vás řešení. Spolu s tipy, jak jim předcházet.

Pomocí světelných řetězů získáte neopakovatelnou atmosféru. Nesmíte je však všechny zapojit do jedné zásuvky. Zdroj: Canstockphoto

Ačkoliv se vám jistě při představě vánočních pohrom vybaví kost od kapra v krku, nejčastější domácí kalamity jsou úplně jiné. Víte, které to jsou?

Vosk na ubrusu

Stačí trocha nepozornosti a vosk z hořící svíčky je na ubrusu dřív, než řeknete: „Vánoce“. Pokud se vám dostal vosk z adventní svíčky na váš sváteční ubrus, případně oblečení, nemusíte daný kousek rovnou vyhazovat. Víme, jak se jej můžete zbavit, aniž by po něm zbyla jakákoliv stopa.

Způsobů, jak se zbavit vosku z ubrusu nebo oblečení, je několik. Můžete jich vyzkoušet víc (případně jejich kombinaci) a uvidíte, co vám zabere nejvíc.

Vosk z ubrusu můete odstranit. Jen to bude vyžadovat trpělivost a čas. Zdroj: Canstockphoto

  • Použijte nůž: Přebytečný vosk můžete seškrábat příborovým nožem, postupujte opatrně. Poté ubrus či oblečení vytřepejte.
  • Šup s ním do mrazáku: Nyní ubrus či oblečení vložte alespoň na jednu hodinu do mrazničky. Po vytažení by se vám mělo podařit vosk vydrolit.
  • Když to nejde mrazem: Pokud chcete mrazničku vynechat, můžete vosk zkusit odstranit za pomoci tepla – žehličky. Znečištěnou textilii obložte silnější vrstvou savého papíru, poté začněte s pomalým přežehlováním. Papír, který bude sát vosk, průběžně měňte za nový. Ve chvíli, kdy vosk zmizí, ale na ubrusu bude stále mastná skvrna, v přežehlování pokračujte, skvrna se bude postupně zmenšovat.

 

Ubrus je nutné vyprat

Ačkoliv se vám z ubrusu či oblečení podařilo vosk odstranit, mastné skvrny jste se jistě nezbavili úplně. Nyní je nutné daný kousek namočit na dvě hodiny do teplé vody s odmašťujícím prostředkem, dobře poslouží jar na nádobí. Poté dejte obrus či oblečení prát do pračky s běžným pracím prostředkem – danou věc je nutné vyprat na nejvyšší možnou teplotu.

K ochlazení vosku na koberci můžete použít igelitový pytlík a ledem. Zdroj: Unsplash

Pozor na požár – od stromečku, ale i z kuchyně

Na prvním místě vánočních pohrom, jsou požáry. Svíčky na stromku, prskavky, ale i horký olej na pánvi. Zdrojů je hodně. Pokud chcete předejít možnému požáru ve své domácnosti, myslete na to, že žádný oheň (ani obyčejnou čajovou svíčku) byste neměli nikdy nechávat bez dozoru.

Trendy je černý dřez i baterie. Víme, které vybrat!

Pokud vám začne hořet pánev s olejem, přiklopte ji pokličkou. K plamenům se nedostane vzduch, a ty díky tomu uhasnou. Místo pokličky můžete použít také hadr namočený do studené vody. Pokud však na pánev vychrstnete vodu rovnou, je zaručeno, že olej na pánvi „bouchne“, plameny budou všude kolem a vy s největší pravděpodobností skončíte na oddělení popálenin.

Jak jsme již řekli, i svíčky je třeba mít pod kontrolou – nikdy je nenechávejte bez dozoru, každá svíčka musí mít stabilní podložku z nehořlavého materiálu. S prskavkami by si měly děti hrát do nejdál od všeho hořlavého.

Svíčky nemůžete nechat bez dozoru. Zdroj: Pexels

Co dělat se zbytky jídla?                    

Pokud vám po přípravě štědrovečerní večeře zbyly různé drobky a mastnota, nikdy je nesplachujte do dřezu. Místo toho ji setřete ubrouskem a drobky hoďte rovnou do koše. Pokud dojde k ucpání odtoku, je třeba zkontrolovat sifon. Nečistoty můžete zkusit odstranit za pomoci gumového zvonu, případně čističe odpadů. V nouzi vám nezbude nic jiného, než si zavolat na pomoc instalatéra.

Zbytky jídla nepatří do dřezu. Zdroj: Grohe

Když je příliš světýlek na jednu zásuvku

Vánoční světýlka jsou kouzelná, nikdy však nezapojujte příliš mnoho spotřebičů do jedné elektrické zásuvky. Jejím přetěžováním může dojít k riziku vypuknutí požáru. Všechny kabely, šňůry a zásuvky musíte mít pod dohledem. Rizikem požáru může být také poškozená izolace světelné výzdoby.

 

Plánujete v nastávajícím roce 2022 nové dveře? Zajděte do SAPELI UNLIMITED

 

 


You must be logged in to post a comment Login