Rady a tipy

Ne každé vonné svíčky do interiéru jsou bezpečné. Kterým byste se měli vyhnout?

Od   | 

Svíčky – někdo si je zapaluje v průběhu romantického večera, pro jiného jsou každodenním způsobem, jak dodat domovu na příjemné atmosféře, nemluvě o tom, jak krásně jej mohou provonět. Víte ale, že právě svíčky mohou být zdrojem látek, které nejsou pro zdraví zrovna tím nejlepším?

Kolem svíček je třeba zajistit dostatek prostoru. Uvolňuje se z nich teplo. Zdroj: Pexels

V současnosti je trh plný nejrůznějších svíček. Barevné, se třpytkami, s bylinkami, vysoké, nízké, obsahující omamnou vůni. Vybere si zkrátka každý. A proto není divu, že jde o velmi častý dárek, zejména pro ženy. O to, jak vhodná daná svíčka je, byste se však měli zajímat až poté, co zjistíte, z jakého druhu vosku je svíčka vyrobena. Ne každý je totiž vhodný.

Vonné svíčky provoní celou domácnost

Mezi nejoblíbenější interiérové svíčky patří vonné, které jsou velmi častým předmětem narozeninových dárků. Věděli jste však, že jejich kvalita může být diametrálně odlišná? Ačkoliv takové svíčky můžete sehnat za pár korun, jejich vůně je slabá nebo nepříjemná, svíčka navíc vyhoří velmi rychle. U dražších svíček vás naopak překvapí velmi příjemná a nevtíravá vůně, dlouhá výdrž – takže si sice připlatíte, ale zatímco spálíte pět levnějších svíček, za stejnou dobu by vám vystačila jedna kvalitnější. Takové svíčky mají i designový obal, takže se mohou stát plnohodnotnou součástí interiéru.

Nejvhodnější jsou svíčky z přírodních vosků. Zdroj: Pexels

Parafín – nebezpečný a nevhodný

Nejčastěji prodávané svíčky jsou ty, které jsou vyrobeny z parafínu. Seženete je v různých sadách, různých barevných variantách. Parafín je vedlejším produktem petrochemického průmyslu. Vzniká při zpracování ropy, takže jde o velmi levný materiál. Z parafínu se však mohou uvolňovat saze či benzen (obsaženo ve výparech uvolněných při hoření). Benzen je karcinogenní, takže může být prvotním impulsem pro vznik rakoviny – zejména plic a krve. V menších dávkách může být zdrojem bolestí hlavy, zrychleného srdečního tepu a nevolností.  Součástí parafínu je i toluen, ten má vliv na dýchací systém, nervovou a oběhovou soustavu.

Pokud si však koupíte svíčky z plně rafinovaného parafínového vosku, koupíte si kvalitní a bezpečné svíčky hořící jasným plamenem a s dlouhou výdrží. Vždy si ale čtěte složení konkrétních svíček – v parafínu mohou být různé příměsi, které jsou škodlivé pro lidské zdraví.

Věděli jste, že součástí svíček bývalo i nebezpečné olovo? To je však díky evropské legislativě z roku 2003 ve svíčkách zakázáno.

Přírodní vosky jsou mnohem bezpečnější

Zatímco parafínový vosk může být v nekvalitním provedení nebezpečným, je mnohem vhodnější kupovat svíčky vyrobené z přírodních vosků. U svíček z rafinovaného parafínu by měl být obsah oleje ideálně kolem 2 procent.  A jaké přírodní vosky jsou nejznámější?

Svíčky vyrobené ze včelího vosku

Svíčky vyrobené ze včelího vosku patří k nejkvalitnějším. Jde o zdravotně nezávadné svíčky, při jejich hoření nevznikají zdraví škodlivé látky. Ba naopak, při spalování vznikají záporné ionty, které mají pozitivní vliv na imunitní systém i dýchání. Tyto svíčky jsou vhodné pro osoby senzitivní na různé vůně, ale i pro alergiky.

Svíčky vyrobené ze sójového vosku

Sójový vosk byl vyvinut právě pro výrobu svíček. Jde o surovinu přírodního původu, získává se ze sójových bobů. Je to velmi ekologická varianta, nakolik je sója obnovitelným zdrojem. Vzhledem k nižší teplotě tání začne svíčka vonět rychleji, navíc vám vydrží mnohem déle.

Svíčky vyrobené z palmového vosku

Svíčky z palmového vosku neobsahují petrolej ani deriváty; palmový vosk je kvalitní, nekouří a hoří jasným plamenem. Jde o stoprocentně přírodní svíčku bez chemických příměsí. Zde je však otázkou, nakolik ekologická je výroba těchto svíček. U palmového oleje je sporným způsob pěstování a získávání produktu, protože se přirozené palmové porosty často doslova plení.

Svíčky jsou ideálním doplňkem do každého interiéru. Zdroj: Pexels

A co vůně u svíček?

U levnějších svíček je běžné uvolňování formaldehydu – pozor si dávejte u svíček s citrusovou vůní, odkud se line limonen. Je to neškodná látka, která se používá i v potravinářství, ale při spalování vzniká zmíněný formaldehyd, který už toxický je.

Jak používat svíčky v interiéru?

  • Tam, kde si zapálíte vonnou svíčku, je třeba pravidelně a důkladně vyvětrat.
  • V uzavřených prostorech se vyhněte použití většího množství vonných svíček.
  • Svíčky nikdy nenechávejte hořet bez dozoru.
  • Pokud začne knot „čoudit“, svíčku uhaste a knot zkraťte.

A co materiál knotu?

U kvalitních svíček se setkáte s knotem z bavlny, případně ze směsi bavlny s papírem. Z těchto materiálů se při hoření do ovzduší nedostávají žádné škodlivé látky. Podložka, kterou najdete ve spodní části knotu, by neměla obsahovat olovo.

 


You must be logged in to post a comment Login