Články

Navýšení kauce v průběhu nájmu? Vše, co potřebujete vědět

Od   | 

Úhrada kauce, často nazývané jistota, je běžnou praxí při uzavírání nájemních smluv. Kauce slouží jako záruka pro pronajímatele, že bude nájemce schopný hradit nájemné a případné škody. Ale co když pronajímatel požaduje navýšení kauce v průběhu nájmu? Může to vůbec udělat a za jakých podmínek?

Požadavek kauce při uzavření nájemní smlouvy

Při uzavírání nájemní smlouvy je běžné, že pronajímatel požaduje složení kauce, která obvykle nepřesahuje trojnásobek měsíčního nájemného. Tato částka slouží k pokrytí případných dlužných nájmů nebo škod na majetku, které by mohl nájemce způsobit. Občanský zákoník stanovuje, že kauce musí být vrácena nájemci po skončení nájemního vztahu, pokud nedošlo k žádným škodám nebo dluhům.

Při uzavírání nájemní smlouvy je běžné, že pronajímatel požaduje složení kauce. Zdroj: Canstockphoto

Situace, kdy může dojít k navýšení kauce

V průběhu nájemního vztahu může pronajímatel požadovat navýšení kauce pouze za určitých podmínek. Tyto podmínky lze zahrnout přímo v nájemní smlouvě nebo vyplývat ze zákona. Mezi hlavní důvody pro navýšení kauce patří:

  • Zvýšení nájemného: Pokud nájemní smlouva uvádí, že je kauce násobkem měsíčního nájemného, může vás při zvýšení nájemného majitel požádat o doplacení kauce. Například pokud je kauce stanovena jako dvojnásobek nájmu a nájem se zvýší, musí nájemce doplatit kauci tak, aby odpovídala novému nájemnému.
  • Úhrada nedoplatků: Jestliže pronajímatel využil část kauce k úhradě nedoplatků za služby nebo energie, může požadovat její doplnění do původní výše.
  • Oprava škod: Pokud jste byt poškodili a pronajímatel použil část kauce na jejich opravu, má právo požadovat doplnění kauce na původní úroveň.

V průběhu nájemního vztahu může pronajímatel požadovat navýšení kauce. Zdroj: Canstockphoto

Jak reagovat na požadavek na navýšení kauce

Pokud se setkáte s požadavkem na navýšení kauce, postupujte podle následujících kroků:

  1. Prozkoumejte nájemní smlouvu: Zjistěte, zda jste si v nájemní smlouvě stanovili, za jakých podmínek může pronajímatel kauci navýšit.
  2. Konzultace s právníkem: Pokud máte pochybnosti o oprávněnosti požadavku na navýšení kauce, obraťte se na právníka, který vám pomůže vyhodnotit situaci a poradit vám, jak postupovat.
  3. Komunikace s pronajímatelem: Pokud je požadavek na navýšení kauce oprávněný, domluvte se s pronajímatelem na způsobu a termínu doplacení. Pokud se vám zdá požadavek neoprávněný, sdělte to pronajímateli a pokuste se situaci řešit smírnou cestou.
  4. Soudní přezkum: V krajním případě, pokud se nedokážete s pronajímatelem dohodnout, máte právo podat žalobu k soudu, který rozhodne o oprávněnosti požadavku na navýšení kauce.

Práva a povinnosti nájemce a pronajímatele

Nájemci mají několik práv a povinností, které by měli mít na paměti v souvislosti s kaucí:

  • Právo na vrácení kauce: Po skončení nájmu má nájemce právo na vrácení kauce, pokud nevznikly žádné dluhy nebo škody na majetku.
  • Právo na úroky: Nájemce může požadovat úroky z kauce, pokud byla držená po delší dobu. Úroky však nejsou povinné, pokud si o ně nájemce neřekne.
  • Povinnost doplnit kauci: Pokud se kauce částečně použije, má nájemce povinnost ji doplnit na původní výši, pokud vás o to pronajímatel požádá.

Zdroj: finance.cz, epravo.cz

 

Bydlet hned teď. S modulárními domy je to hračka!

 

 


You must be logged in to post a comment Login