Koupelny

Naučte se hospodařit s vodou. Řekneme vám, kudy v domácnosti protéká nejvíce

Od   | 

Na světě je stále více míst, kde má pitná voda hodnotu zlata. Problém se k ní dostat má až miliarda lidí, nemluvě o stále rostoucích cenách. I proto je třeba umět s vodou v domácnosti hospodařit. Nejen, že jí nebudete plýtvat, ale navíc i ušetříte. Víte, kudy voda ve vaší domácnosti protéká nejvíce?

Ačkoliv v Česku ceny za vodu rostou pomalu, každý rok zaplatíme o trochu víc. I proto je dobré umět s vodou hospodařit tak, aby vás při ročním vyúčtování nepřekvapily astronomické částky k doplacení. Zatímco v některých zemích je problém dostat se k pitné vodě na pití a vaření, v Česku používáme pitnou vodu téměř na vše. Vodovodními bateriemi protéká do umyvadel, dřezů, sprch, vany, myčky, pračky, ale i do toalety. I proto je na místě začít šetřit. Právě zde totiž protéká nejen voda, ale i vaše peníze.

Toaleta TECElux má skleněnou krycí desku, která lze odklopit a za nimi se skrývají veškeré technologie.

Vyměňte starou toaletu za novou, u které nehrozí protékání. Zdroj: TECE

Stará toaleta spotřebuje nejvíc vody

Jedním z míst, kudy voda v domácnosti protéká nejvíce, je toaleta při splachování. V případě, že máte doma ještě stále starý klozet, použijete na jedno spláchnutí toalety 9 až 12 litrů vody při každém vašem použití. U nových klozetů však funguje dvojí splachování, kdy jedno pracuje se třemi a druhé se čtyřmi a půl litry oplachové vody. Dřívější obyčejný „otvírač“ splachování byl vyměněn za vypouštěcí ventily, které prošly vývojem a významně ovlivňují množství použité vody.

Duální splachování je samozřejmostí. Zdroj: Geberit

Vypouštěcí ventily a splachování

Systém dvojího splachování se nazývá Dual flash – a jeho využití je velmi jednoduché. Na splachovací nádržce najdete dvě tlačítka, stlačením menšího tlačítka vypustíte tři litry vody. Stlačením toho většího naopak 4,5 litru. Kromě tohoto úsporného splachování existují i toalety, které splachují 3 a 6 litrů vody.

Pokud přemýšlíte, kolik litrů vody ušetříte použitím úsporného splachování, vytvořili jsme pro vás jednoduchý přehled:

  • Čtyřčlenná rodina spláchne toaletu minimálně 12krát denně (většinou však víckrát) – ráno, odpoledne po práci a večer.
  • U starého klozetu je to celkem 144 litrů pitné vody směřované do odpadu denně, což je 52 560 litrů ročně.
  • Použitím moderního systému splachování se vaše náklady za vodu spláchnutou do toalety mohou snížit až na čtvrtinu.

Do sprchového koutu instalujte termostatickou baterii. Ušetříte i v momentě, kdy koupel ve vaně zaměníte za sprchu. Zdroj: Hansgrohe

Baterie v koupelně

Toaleta však není jediným místem, kde můžete ušetřit za spotřebu vody. Pomoci si můžete také volbou vhodné vodovodní baterie. Zatímco protékající toaletu člověk řeší co nejrychleji, kapající kohoutek v koupelně často čeká na opravu i několik týdnů či měsíců – při neustálém kapání jde o litry zbytečně protečené vody. V obchodě se zaměřte na baterie, které mají omezovač průtoku vody. Vodu může ušetřit také perlátor, který proud vody provzdušní, takže vám sice voda poteče v menším množství, ale při užívání si toho vůbec nevšimnete. Podobně fungují také sprchovací hlavice, případně baterie do kuchyně.

Jak funguje perlátor?

Jednoduché tipy, jak můžete ušetřit za vodu

  • Sprcha místo koupele: Při napuštění vany spotřebujete něco mezi 100 až 200 litry vody, záleží na velikosti vany. Při sprchování však spotřebujete 30 až 50 litrů vody. Při rychlé sprše tedy můžete ušetřit až 170 litrů vody na člověka.
  • Používejte úsporné hlavice a perlátory: Ušetřit můžete i při sprchování. Použitím perlátoru a úsporných sprchových hlavic můžete ušetřit až několik desítek litrů vody denně. Kvalitní perlátor sníží průtok vody i na šest litrů vody za minutu.
  • Kdy byste měli vodu vypnout: Přítok vody byste měli zastavit nejen při čištění zubů, ale klidně i při mydlení rukou nebo těla ve sprše. Pouštějte ji jen ve chvíli, kdy ji opravdu potřebujete. Pokud si čistíte zuby dvě minuty a celou dobu necháte vodu téct, vyplýtváte zbytečných 20 litrů vody. Pokud si na vypláchnutí pusy naplníte kelímek, použijete maximálně tři deci vody.
  • Používejte také „šedou“ vodu: Zkuste používat také šedou vodu – což je voda z mytí nádobí, koupání apod. Jde o ušpiněnou vodu, kterou můžete recyklovat. Po určité úpravě lze vodu používat na splachování toalety. Zeleninu omývejte nad hrncem, vodu můžete použít na zalití květin za oknem.
  • Pozor na kapající kohoutky: Pokud vám doma kapají kohoutky nebo protéká nádržka od toalety, opravte tyto problémy co nejrychleji. Zamezíte tak úniku stovek litrů vody denně.

Bezdotykové baterie se využívají i doma


You must be logged in to post a comment Login