Zahrada
S nástupem podzimu nastává čas pro výrobu listovky. Víte, k čemu je dobrá a jak na ni?
Listovka je skvělým substrátem pro zahradu, který si můžeme vyrobit úplně sami. Jedná se o kompost, který vzniká rozkládáním se listů. Vůně listovky připomíná les a také její struktura se podobá lesní půdě. Na zahradě ji použijeme k mulčování a nebo ji smícháme s konkrétním substrátem. Jak ji vyrobit a jak s ní zacházet? Právě teď totiž nastává období pro její výrobu.
Seznamte se
Listovku můžeme vyrobit z listí jakéhokoli stromu, ale nejlepší je z buku nebo dubu. Použít můžeme sice i listí z ořešáku, nicméně zde musíme počítat s delší dobou rozkladu. V praxi lze použít snad každé listí s jakéhokoli stromu nebo keře. Jen je třeba dávat si pozor na to, aby listy nebyly napadeny plísní, nebo škůdci.
K čemu se používá?
Listovku můžeme použít jako základní zeminu pro pěstování letniček nebo pokojových rostlin v nádobách. K některým typům rostlin už stačí přimíchat písek a máme hotovo. Listovku skvěle zužitkujete také pro předpěstování sazenic nebo řízků rostlinek. Završit s ní můžeme i záhony, díky čemuž lépe vyklíčí semínka.
Odborníci ji doporučují dát k ovocným stromům, které díky ní plodí chutnější ovoce. Pravdou ale je, že pokud by měla mít nějaký pozitivní dopad na větší ovocné stromy, museli bychom mít listovky poměrně velké množství. Pokud ale zasazujete malý stromek, určitě ji použijte. Listovku zahradníci hojně využívají také během zimy, kdy s ní přikrývají náchylnější rostliny nebo cibuloviny.
Právě kvůli bohatému využití nenechávejte spadané listí ležet na zemi a ani ho nepalte. Zbytečně tak přijdete o bohatý substrát, který si příroda vyrobí vlastně sama.
Připravujeme listovku
S výrobou listovky začínáme na podzim, během opadávání listnatých stromů. Shrabané listí nashromáždíme do prostorné nádoby, kterou můžeme vyrobit pomocí latěk, tyček, nebo pletiva. Skvěle ale poslouží i plastový kompostér, který se často na našich zahradách objevuje. Listí v nádobě příliš neudusáváme, ale naopak jen lehce pokládáme. Pokud je suché, můžeme ho čas od času kropit vodou. Využít může ale i igelitové černé pytle, které stačí po naplnění zavázat a do pytlů udělat díry.
Během roku se celkový objem listí v nádobě dokáže zmenšit o podstatnou část, která již bude zkompostovaná a můžeme ji začít používat pro mulčování. Skvěle tak obohatí zeminu o všechny potřebné živiny. Během dalšího roku se z celého obsahu vytvoří již jemná, kyprá listovka, kterou požadujeme. Pokud chceme kompostování listí trochu urychlit, je vhodné listí nasekat sekačkou na malé kousky, které pomocí sběrného koše rovnou nastřádáte. Například listy lípy nebo lísky jsou jemné natolik, že se listovka mnohdy povede vytvořit i během jednoho roku. Kompostování půjde ještě lépe, jestliže ze dna kompostéru odstraníme veškeré nechtěné drny a listy se tak budou přímo dotýkat země.
Během roku můžeme listí proložit již zralým kompostem nebo zkvašeným trusem od drůbeže, což proces zrání urychlí. K rychlejšímu kompostování se doporučuje také listy prolít výluhem z kopřiv, který zrání dodá potřebné živiny. Samotný kompost by měl stát ve stínu, nebo alespoň v polostínu.
Fotogalerie:
Pořiďte si na zahradu nezámrzný ventil
You must be logged in to post a comment Login