Zahrada
Nastává čas pro výsadbu některých semínek zeleniny, bylin či okrasných květin
Přestože nám za okny přijde, že zima konce nebere, je na čase se zamyslet co budeme chtít vysévat a začít tak s předpěstováním rostlin a zeleniny už nyní. Začátek února je ideální dobou, zejména pokud si některé druhy rostlin chcete opravdu vypěstovat z vlastního semínka.
Nastává čas
Pokud jste si jednotlivé druhy rostlin nerozmysleli již během ledna, neměli byste otálet. Je totiž potřeba si pořídit všechna semínka, která tento rok budete chtít vysévat anebo zkontrolovat datum semínek, které máte doma z loňského roku. Pokud jsou totiž po datu spotřeby, je lepší je vyhodit, protože by s největší pravděpodobností ani nevyklíčily. Velmi důležité je také si rozvrhnout, kdy začneme s výsevem, protože každá rostlina, zelenina, nebo bylinka vyžaduje jiný čas, či jiné místo výsevu.
Začněte substrátem
Na trhu lze zakoupit speciální substrát pro výsev, který je mnohem lepší, než běžná zemina ze zahrady, ve které se mohou nacházet nepříjemné choroby a bakterie. Odborníci doporučují jiffy, což jsou rašelinové tablety, do kterých zasejeme semínko a zalijeme. Jiff jim dodá vše potřebné a vzrostlou rostlinku poté vysadíme přímo s obalem do volné zahrady. Pro výsev semínek jsou ideální také sadbovače, ale i domácí miniskleníčky či minipařeniště, které disponují ventilací. Během klíčení je pro semínka vhodná vyšší vlhkost.
Co vysévat?
Začátkem února se můžeme pustit do předpěstování některé zeleniny, která klíčí a roste poměrně pomalu. Do vytápěného skleníku, nebo za okna vysazujte semínka salátu, kedluben, lilku, květáku, brokolice, rajčat nebo papriky. Milovníci celeru mohou vyzkoušet ještě vysadit celer, nicméně ten by se měl vysazovat nejdéle na konci ledna. Na konec února si dále připravte brambory, nebo ředkvičky. Začátkem února lze vysadit semínka bazalky nebo majoránky.
Někoho láká si místo vzrostlých sazenic barevných letniček, či jiných květin vyzkoušet vypěstovat vlastní. Díky vypěstování ze semínek tak můžete experimentovat s nejrůznějšími odrůdami, o kterých jste doposud nemuseli ani slyšet. Výhodou také je, že výsevem semínek ušetříte za vzrostlé sazenice. Začátek února je ideální pro vysazení afrikánů, petúnií, muškátů, hledíků, šalvěje, nebo verbeny. I tyto druhy květin lze vysadit do speciálního výsevného substrátu, ale od věci není ani vysazení do jiff.
Jak správně navrhnout zahradní osvětlení?
Dopřejte semínkům ideální podmínky
Po vysazení semínek je vhodné dlouhodobě sledovat teplotu, vlhkost vzduchu a samotnou zálivku. Teplota by se měla pohybovat mezi 15 – 20 stupni, vlhkost okolo 50% a substrát by měl být vlhký, nikoliv suchý, či mokrý. Velmi důležitý je také přísun denního světla, který vyklíčení urychlí. K urychlení můžete vyzkoušet také namočení semínek do vody na pár hodin ještě před samotnou výsadbou. Přestože semínka milují vlhkost, je vhodné zajistit i větrání, které zabrání zapaření a tvorbě plísní. Předpěstované rostliny vysazujeme do zahrady zhruba po polovině května.
Fotogalerie:
Vysává i vytírat najednou!
You must be logged in to post a comment Login