Zahrada
Nastává čas množení pelargonií
Pelargonie, známější jako muškáty, jsou u nás s převahou nejoblíbenějšími balkonovými rostlinami. Není divu, nepotřebují moc péče a i začátečníkům krásně kvetou. Většina z nás bez rozmyslu zamíří na jaře do zahradnictví nebo hobbymarketu a zakoupí si sazenice. Ty jsou ale rok od roku dražší, zvláště různé zajímavé plnokvěté, anglické či převislé varianty.
A utrácet není třeba, pokud máte doma prostor, kde je okolo 6–10°C a světlo. Tam totiž můžete přezimovat jednak původní rostliny – jak na to si povíme před prvními mrazy, ale také namnožené sazenice z řízků. A na řízkování je vhodný čas právě nyní.
Množíme nejkrásnější rostliny
Vybereme si zdravé, silné rostliny bez známek poškožení a chorob. Nějakou dobu předem je dobře zaléváme a přihnojíme, aby byly v maximální možné kondici. Řízky odebíráme ostrým zahradnickým nožem, lepší je jej po každé změně rostliny ponořit do lihu a tím jej vydesinfikovat. Odebíráme vrcholové výhony u běžných pelargonií, u převislých jakékoliv vhodné. Řízek by měl mít délku 10 -15 centimetrů. Ponecháme mu jen dvě vrcholová patra listů.
Zavadnout jen chvíli
Po odebrání necháme řízky trochu zavadnout, ale není to třeba dělat den až dva, jak se dříve doporučovalo, rostliny to jen vysiluje, stačí několik hodin. Delší dobu potřebují jen sukulentní pelargonie. Dále si můžeme vybrat – někdo přísahá na pouštění kořenů v obyčejné vodě, jiný používá s úspěchem kapsle s rašelinou a někdo prostě jen zapíchne lehce zaschlé řízky přímo do mělké nádobky vhodného substrátu – to je buď koupený množírenský, nebo smíchaný doma, vhodná je například rašelina s agroperlitem a pískem.
S řízky opatrně
Vhodná teplota na kořenění je okolo 20°C. Dostatečně zaléváme, ale zároveň opatrně, aby rostlinky nebyly přelité a nezačaly hnít. Když rostliny bezpečně zakoření a začnou růst, přesadíme je do vhodné nádobky, kde stráví zimu – takový květináč by měl mít průměr zhruba 8 cm a dobře vyhoví i větší kelímek od jogurtu.
Zimujeme ideálně v 8°C
Řízky zimujeme stejně jako vzrostlé rostliny, to znamená umístíme je na světlé místo, kde je okolo 8°C, ne více než 10°C a ne méně než 5°C, ubereme na zálivce a nehnojíme. Vhodným místem je nevytápěná chodba, světlá půda, okno v garáži či prostor mezi dvojitými okny. Přes zimu zaštipujeme a kontrolujeme. Pokud rostlina nasadí na květ, vyštípneme ho a zkusíme najít chladnější stanoviště.
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login