Rady a tipy

Náklady na solární ohřev vody se brzy vrátí

Od   | 

Ohřev vody činí v rozpočtu domácnosti nezanedbatelnou částku. Zejména v případě, který je už nyní běžný, a to že systém stále udržuje plný bojler horké vody k našemu okamžitému použití. Luxus moci si doma napustit horkou vanu a během pěti minut mít dohřátou další vodu zřetelně pocítíme při placení faktur za elektřinu. Řešením může být solární ohřev vody prostřednictvím solárních panelů. Bojler či jiný tradiční zdroj horké vody však můžeme v teplých měsících roku alespoň částečně nahradit solárními termickými panely, které využívají přímý ohřev vody v solárním kolektoru. Nebo si lze pořídit panely fotovoltaické, které fungují celoročně. Solární energie v podobě ostrovních solárních systémů vám může pomoci i v místě, kde chybí možnost elektrické přípojky nebo by její vybudování bylo příliš složité či nákladné.

Přímý ohřev vody – stačí menší plocha kolektoru

V teplých měsících roku nám solární termický ohřev vody zřejmě pohodlně pokryje celou spotřebu, protože během jednoho letního dne stačí kolektory o ploše jednoho metru čtverečního, aby ohřály na 55 °C 100 litrů vody. V zimě oproti tomu neohřejeme samozřejmě takové množství, potřebujeme tedy systém zkombinovat s klasickým bojlerem. Solárně-termický systém pro ohřev vody je třeba vybrat podle velikosti domácnosti. Doporučuje se na jednu osobu zhruba 1-1,5 m2 a zásobník asi 80-100 l. Když je díky m2 termického solárního kolektoru vyrobeno zhruba 500 kWh energie ročně, což je obvyklé v našich podmínkách, investované prostředky vám vrátí vzhledem ke všem nákladům asi za 3,5 roku. Solární kolektory solidních výrobců mají životnost přes 20 let.

Fotovoltaické panely ohřívají celý rok. Jejich cena klesá

Zcela jiná situace nastává, když si pořídíme panely fotovoltaické, které nám celoroční ohřev vody hravě zajistí tím, že vyrobí elektřinu, která ohřeje vodu klasicky v bojleru. Některé typy fotovoltaických systémů mohou ušetřit až 19 500 Kč ročně. Využít lze státní dotace. Fotovoltaické solární panely jdou nainstalovat na všechny tvary a typy střech. Ideální je samozřejmě, pokud je orientace střechy na jih. Lepší jsou logicky střechy sedlové, které samy od sebe a přirozeně poskytují správný úhel, panely se tak nemusí přizvedávat a nevzniká problém s větrem či s estetikou. Cena fotovoltaických solárních panelů stále pomalu klesá. Nedoporučuje se však investovat do panelů od asijských výrobců, kde není zaručen správný výkon a taková životnost, aby se pořízení vyplatilo. Když na m2 vyrobíte 180 kWh ročně, návratnost investice nepotrvá ani 4,5 roku. I fotovoltaické panely dobrých výrobců by měly vydržet přes 20 let.

Solární ostrovní systém na chatu

A co ostrovní solární systémy? Vyřeší problém, když není možno se připojit k klasické elektrické distribuční síti. Vyrábí elektřinu pro místní spotřebu většinou na chatách, odlehlých usedlostech, v karavanech, lodích atd. Ve většině případů jde o malou solární elektrárnu, jejíž součástí jsou fotovoltaické panely, řídicí elektronika a akumulátory, které domácnosti zajišťují elektrickou energii v době, kdy nesvítí slunce. Klíčovou součástí ostrovního solárního systému je také takzvaný střídač. Jde o zařízení, které mění stejnosměrné napětí ze solárních panelů na střídavý proud stejných parametrů, jako v běžné elektrické síti (240 V, 50 Hz). Ten je pak využíván běžným způsobem.


You must be logged in to post a comment Login