Inspirace

Nábytek z masivu je dražší: Proč ho ale přeci jen mít doma?

Od   | 

Výběr nábytku do interiéru je poměrně zásadní, protože jeho styl, barva i provedení dokáže absolutně změnit ráz celého domova. Pokud však zvolíte ten správný, vydrží vám opravdu dlouho a nikdy nevyjde z módy. Co vsadit na nábytek z masivu? Poradíme vám, kam se hodí a jak ho vybrat.

Jídelní stůl by měl být mimo jiné i bytelný. To masiv bezpochyby zajistí. Zdroj: Decoland

Kam tedy nábytek z masivu zvolit?

Nábytek z masivu se skvěle hodí do interiérů, kde si majitelé potrpí na přírodní dekory a prvky. Ideální zapadne do jednoduchých skandinávských interiérů, nebo do venkovského, či romantického Provence stylu. Pokud ale rádi experimentujete a váš interiér je například industriální, zajímavě se v něm bude vyjímat například masivní komoda, která v interiéru vytvoří nevšední protiklad. Masivní nábytek může být oprýskaný ve vintage stylu, ale samozřejmostí je i lakovaný klasický masiv, který svým vzhledem na sebe okamžitě upozorní. Obě varianty se navíc jednoduše kombinují s dalším nábytkem i barvami. 

 

 

Asi největším plusem masivního nábytku je opravdu dlouhá životnost a stále stejný vzhled. Masivu se tak nemusíte bát v kuchyni, obývacím pokoji, chodbě, ložnici, ale dokonce ani v dětském pokoji nebo koupelně. 

Fajnšmekři ocení kuchyni z masivního dřeva. Zdroj: Decoland

Druhy dřeva pro výrobu nábytku

  • velmi měkké dřevo – sem patří smrk, jedle, nebo borovice. Jedná se o nejlevnější druh masivu, který se dobře lakuje a vyniká svou světlou barvou.
  • měkké dřevo – patří sem olše, bříza nebo modřín a má hrubší strukturu, na trhu se také řadí mezi cenově dostupné dřevo, přestože je náročnější na výrobu.
  • středně tvrdé a tvrdé dřevo – jedná se o kaštan, jilm, buk, dub, javor nebo ořešák. Tento druh dřeva je odolný a stabilní. 
  • velmi tvrdé dřevo – patří sem mahagon a eben. Řadí se mezi nejtvrdší, ale i nejdražší masiv na světě a obvykle jej neuvidíte jinde než v luxusních sídlech. 
  •  

 

Péče o masivní nábytek

Masivní nábytek jednoduše otírejte suchým a hlavně měkkým hadříkem, který je speciálně označený pro údržbu dřeva. Optimální vlhkost vzduchu pro masivní nábytek je 40 – 60%, přesto není problém ho umístit i do koupelny, v případě, že je řádně ošetřený. Na dřevo nepokládejte mokré tkaniny, a pokud máte například masivní stůl, nezapomínejte na prostírání, abyste zamezili nechtěným oděrkám. V případě poškrábání existuje na trhu speciální vosk v barvě nábytku, který jednoduše nedokonalosti opraví. 

Péče o masivní nábytek není nic složitého, Vystačíte si s hadříkem. Zdroj: Home Style

Masiv je drahý, ale…

Přestože je počáteční investice do masivního nábytku vysoká, vyplatí se mnohem více než levný laminový nábytek. Vzhledem k tomu, že vydří 10x déle a někdy ho máme opravdu na celý život, je tato investice ideálním řešením. Výměna nábytku po několika letech se cenově přiblíží ceně masivního nábytku, který měnit nebudete muset. 

Zdroj: Stavimbydlim.cz, Kapitoly o bydlení, Decoland

Fotogalerie:

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login