Rady a tipy

Na zahradě nám stíní ovocný strom od souseda: Co s tím?

Od   | 

Občas se můžeme setkat se situací, kdy jsou ovocné stromy od souseda natolik vzrostlé, že stíní části našeho pozemku. Častokrát na zahradu také přesahují větve, ze kterých padá listí a shnilé plody. A to i přesto, že je strom vysazen v dostatečné vzdálenosti od hranice pozemku. Jak tento případ řešit, aby byly spokojené obě strany?

Zasahuje vám na pozemek větve od souseda? Když se s ním nedohodnete, můžete je zkrátit, aby nepřekážely. Zdroj: Canstockphoto

Pro začátek zkuste domluvu

Jestliže větve stromu přesahují na náš pozemek, je v první řadě potřeba dle občanského zákoníku začít s rozumnou domluvou se sousedem. Ten by měl veškeré převisy odstranit sám. Požádat můžete souseda ústně, ale ideální je ho požádat písemnou formou tak, abyste v budoucnu měli důkaz. V takové žádosti je potřeba uvést problém a důvod, proč vás jeho vzrostlé stromy obtěžují. Dále byste měli stanovit přiměřenou lhůtu, dokdy má větve odstranit, a dát situaci do pořádku. Vždy je potřeba vzít v potaz, že se například listnaté stromy mohou ořezávat pouze mimo vegetační období, a to od listopadu do března. 

 

 

Soused žádost ignoruje

Pokud soused vaši žádost ignoruje a nedá se s ním domluvit, můžete si strom, jehož větvě přesahují na váš pozemek, ořezat ze své strany. Než se ale do této práce pustíte, je lepší se poradit na nejlepším ořezu s odborníkem. Jedině tak zamezíte do budoucna nepříjemnostem a dohadování.

 

 

Komu patří ovoce ze stromu?

Další otázkou je, zda větve s plody patří po ořezání vám, nebo sousedovi. Dříve platilo, že strom je součástí pozemku, kde roste. Pokud tedy ovoce spadalo na stranu souseda a ne majitele, patřilo stejně vlastníkovi stromu. Podle nového zákona z roku 2014 však toto pravidlo již neplatí a ovoce patří tam, kam spadlo, nebo tomu, kdo si větve ořezal sám. Jakmile tedy na zahradě najdete spadlé plody od souseda, nebo si musíte sami větve ořezat, patří plody i větve vám. 

Ovoce ze stromu by mělo dle nového zákona patřit tam, kam spadne, nebo kam zasahuje.
Zdroj: Pixabay

Větve nezasahují, ale strom stíní

Problém nastává i v tom případě, kdy větve nezasahují na váš pozemek, ale přesto je strom vzrostlý natolik, že vám zastiňuje pozemek. V tomto případě bude potřeba se opět se sousedem pokusit domluvit na možném korigování vzrůstu stromu tak, aby vás stínem neobtěžoval. V opačném případě se budete muset obrátit na soud, který po prozkoumání situace stanoví, zda je vaše žaloba oprávněna a soused vám opravdu narušuje pobyt na zahradě stíněním z vlastního stromu.

Zdroj: iDnes.cz, Občanský zákoník

 

Bydlet hned teď? S modulárními domy je to hračka

 

 


You must be logged in to post a comment Login