Zahrada
Na výsadbu brambor není pozdě: Stihnou ji i opozdilci
Přestože by brambory měly být vysazeny nejpozději 1. máje, nezoufejte. Brambory můžete vysadit klidně do poloviny května, a pokud je jaro chladnější – stejně jako to letošní, sázet můžete téměř do konce května. Výhodou pěstování vlastních brambor je nejen jejich výjimečná chuť, ale i to, že pěstování zvládne i nezkušený zahradník.
Odrůdy brambor
Před výsadbou je důležité se rozhodnout, jestli budeme pěstovat takové brambory, které okamžitě spotřebujeme, nebo je budeme chtít na podzim skladovat. Podle toho odrůdy rozdělujeme na:
- rané (110 – 120 dní vegetace)
- polorané (120 – 130 vegetace)
- pozdní (více jak 130 dnů vegetace)
Příprava půdy
Brambory vysazujeme do půdy, která má alespoň 6 stupňů a není moc vlhká. Ideální je vyzkoušet ji pomocí nářadí, na které se nesmí lepit. Místo, kam budeme brambory sázet, je potřeba vyčistit od plevelu, půdu zkypřit do hloubky 20 cm, přidat kompost nebo kravský hnůj a teprve poté začít se samotnou výsadbou. Motykou nebo jiným náčiním do půdy vytvořte brázdy nebo jamky, do kterých následně budete sázet brambory.
Který plynový kotel vybrat a proč?
Výsadba brambor
Hlízy brambor vysazujeme cca 20 – 30 cm od sebe a nepřeháníme to s hloubkou. Ta by měla být maximálně o centimetr vyšší, než je samotná výška hlízy. Brambory přihrneme půdou ve výšce zhruba 7 – 15 cm, řádky zalijeme a snažíme se je udržet vlhké. Během cca 3 týdnů brambory naklíčí a právě v tu chvíli nastává čas je znovu zahrnout půdou. Díky tomu zabráníte růstu plevele.
Pěstování
Brambory zaléváme střídmě podle počasí, a to zejména během sucha, avšak alespoň 1x týdně. Ideální je použít odstátou vodu, která má správnou teplotu, brambory nikdy nezaléváme ledovou vodou. Vhodné je zalévat brambory během dne, protože jedině tak může stihnout oschnout nať do večera. Průběžně brambory můžeme hnojit přírodními hnojivy, jako je kompost, zelené hnojení, nebo hnojem.
Přestože brambory můžeme vysazovat i v květnu, mohou nás překvapit jarní noční mrazíky, které by brambory poškodily. Pokud se tohoto rizika chcete vyvarovat, můžete záhon přikrýt netkanou textilií a zahrnutout nať cca 5 cm zeminou. Pokud i přesto brambory napadne mráz, nezoufejte. Brambory se umí zregenerovat, avšak je potřeba počítat s menší a pozdější úrodou.
Zdroj info: Rady pro chytrého zahradníka, Zelenina v zahradě, Vše pro zahradníka začátečníka
Fotogalerie:
Perliví voda rovnou z kohoutku?
You must be logged in to post a comment Login