Koupelny

Na kapající kohoutek nemusíte volat instalatéra. Zvládnete ho opravit sami

Od   | 

Některé potíže v domácnosti se nevyhnou prakticky nikomu z nás. Ať už je to protékající toaleta, ucpaný odpad nebo kapající kohoutek. Jsou situace, kdy volat instalatéra musíte, ale v mnoha případech zvládnete opravu sami, třeba právě kapající baterie. Jak na to?

Zdroj: Hansgrohe

Vyměnit kartuši, těsnění nebo celou baterii zvládne ve většině případů každý, jen trochu zručný, muž i žena. Není potřeba pokaždé měnit celé zařízení. Pokud máte pákovou baterii, bude potřeba vyměnit kartuši. U kohoutkové vyměníte těsnění. Chcete-li kompletní novou baterii, jistě zvládnete i její výměnu.

Správným perlátorem ušetříte dost peněz

Nezapomeňte vypnout vodu

Určitě si vzpomenete na známé postavičky Pata a Mata. Ti, když dělali opravy v koupelně, zapomněli na jednu důležitou věc, a tou je vypnutí vody. To je první krok, který musíte udělat, než začnete cokoliv montovat. Jakmile vodu vypnete, zvedněte páku na obě strany a nechte odtéct zbytkovou vodu. Následující postupy se už liší podle toho, zda máte pákovku, nebo klasické kohoutky.

Zdroj: Kludi

Oblíbená páková baterie

Pákové baterie patří k nejoblíbenějším typům vůbec. Postup opravy je jednoduchý. Vyjměte špičkou nože plastovou krytku, která skrývá montážní otvor. Uvolněte šroubek, který tam je a opatrně vytáhněte páku z baterie. Kartuš, kterou musíte vyměnit, najdete pod plastovou objímkou, která bývá nasazena nebo našroubována. Opět ji sejmete a pak už vyndáte starou kartuši. Pečlivě vyčistěte prostor pod ní, než nandáte novou. Rovnou zkontrolujte také perlátor. Můžete vyčistit pomocí octa, kam jej na pár hodin ponoříte. Pak vše našroubujte zpátky, pusťte vodu a vyzkoušejte.

Zdroj: Grohe

Jak koupit správnou kartuš?

Kartuš směsuje teplou a studenou vodu podle toho, jak pohybujete pákou a je to nejdůležitější část baterie. Bývají keramické či plastové. Plastová se brzy opotřebovává a začne kapat voda. Dává se do levnějších modelů baterií. V těch dražších je kartuš keramická a dá se říct, že se jen tak nedá zničit a nehrozí opotřebení. Proto vybírejte vždy raději dražší a kvalitnější model než ten nejlevnější, který musíte měnit každého půl roku. Při nákupu nové kartuše si s sebou vezměte tu starou a nechte si poradit s výběrem správného typu. Obvykle stojí od 200 Kč do 500 Kč.

Zdroj: Hansgrohe

Výměna těsnění u klasické baterie

U kohoutkové baterie musíte zjistit, který kohoutek kape. Pak vyjměte hranou nožíku štítek na kohoutku a opět odšroubujte šroubek. Sundejte růžici a připravte si potřebné nářadí (francouzský lič, sika kleště nebo klíč o velikosti potřebné k uvolnění ventilu).  Na zadní straně ventilu je gumové těsnění, které obvykle stojí za problémem s unikající vodou. Často uvidíte také drobnou matičku, která ho tam drží. Tu povolte a vyměňte těsnění. Pak očistěte dosedací plochu a vše opět zašroubujte v obráceném pořadí. Nezapomeňte utáhnout, ale ne příliš, protože pak zkracujete životnost těsnění.

Náš tip: Pokud voda protéká skrz ventil, který už vypadá velmi opotřebovaně, kupte nový a vyměňte ho. Práce je to ještě jednodušší a rychlejší než při výměně těsnění.

Výměna vodovodní baterie

Možná je vaše vodovodní baterie už příliš stará a rozhodli jste se pro novou. Než ji koupíte, držte se několika rad. Vybírejte takovou, která se dobře ovládá, šetří vodu, je kvalitní a dobře zapadne do designu vaší koupelny nebo kuchyně. Výrobce by měl poskytovat delší záruku. Standardní dva roky jsou málo, a proto při výběru berte v potaz i toto hledisko. Velikost baterie vybírejte podle rozteče stávajících trubek (pokud je vývod ze stěny).

Náš tip: Existují i různé technologické vychytávky, například digitální baterie s LCD displejem, kde se vám zobrazí teplota nastavené vody. Při nákupu si ovšem připravte víc peněz. 

Samotná výměna stojací pákové baterie není tak těžká. Opět vypnete vodu a necháte zbytek odtéct. Pak musíte povolit na spodní straně baterie dva přívody vody a povolit baterii od jejího podkladu. Jakmile máte demontovanou starou baterii, očistěte podklad a našroubujte novou, kterou dobře přitáhněte. Nezapomeňte na správné napojení tlakových hadic a především to, aby byla teplá a studená voda ve správných dírách. U nástěnné baterie postupujete podobně, ale tam jen povolíte baterii z přívodů vody a vyměníte na jinou.

U kuchyňské baterie postupujeme stejně. Zdroj: Franke

Fotogalerie:

 

Tento vodní proud vás dostane!

 


You must be logged in to post a comment Login