Rady a tipy

Můžete při rekonstrukci domu vstoupit na sousedův pozemek?

Od   | 

Vlastníte dům, který je potřeba opravit, a abyste se k němu dobře dostali, musíte vstoupit na sousedův pozemek? Jste-li majiteli staršího domu, u kterého se hranice od plotu dříve nedodržovaly, nebo je dům součástí uličního bloku, zřejmě se tomuto problému nevyhnete. Pokud tedy potřebujete k sousedovi na pozemek pustit, nebo dokonce od něj postavit k vašemu domu lešení, je to možné, ale má to své podmínky.

Soused může dělat problémy. V tom případě se obraťte na stavební úřad nebo soud. Zdroj: Viessmann

Zákon říká, že je soused povinen umožnit vstup na jeho pozemek, či dokonce do jeho nemovitosti, pokud je to nutné pro udržování vašeho domu. Zákon počítá také se řemeslníky, kteří se budou na údržbě domu podílet. Pokud ze sousedova pozemku budete dům rekonstruovat, nebo dokonce stavět nový, může po vás soused vyžadovat nájemné za újmu během stavby. 

Pokud soused dělá problém

Samozřejmě se může stát, že soused nebude chtít dveře otevřít ani vám, ani řemeslníkům. V tomto případě se celá rekonstrukce či výstavba domu začíná protahovat, protože budete nuceni se obrátit na stavební úřad a v horším případě i na soud, který sousedovi udělí povinnost vás na jeho pozemek vpustit. Je ale důležité zmínit, že úřad nebo soud bude pečlivě zvažovat, zda je opravdu vkročení na cizí pozemek nutným krokem a zda není možné rekonstrukci nebo výstavbu domu provést i bez využití cizí parcely i za podmínky, že by byla tato varianta dražší. Zkrátka ani soud nemusí právo vstupu na sousedovo pozemek uznat. 

 

Které dekorativní stěrky jsou oblíbení a kam pro ně?

 

Vše si zdokumentujte

Ať už vás soused vpustí na svůj pozemek sám od sebe, či jste si toto právo museli vymoci u úřadu nebo soudu, vždy si na začátku rekonstrukce nebo výstavby zdokumentujte jak sousedovu parcelu, tak svoji. Pokud vás totiž soused nařkne z poničení majetku, budete mít jasné důkazy, jak majetek vypadal předtím, než jste se vůbec do nějakých prací pouštěli. Dokumentace o původním stavu tak může být použitelná například u soudu.

Pozemky před rekonstrukcí zdokumentujte. Zdroj: Canstockphoto

Nezapomínejte na podmínky

Pokud právo na vstup k sousedovi dostanete, pamatujte, že platí opravdu pouze po dobu údržby, rekonstrukce nebo stavby domu a veškeré protahování by se vám mohlo vymstít. Rozhodně si toto právo nevykládejte za právo na průchod, průjezd či jiné využití. U starých domů a pozemků už s touto situací nic nenaděláte, ale pokud plánujete koupi nového pozemku, vybírejte tak, abyste v budoucnu nemuseli využívat sousední parcely. Celá situace je totiž složitá a zdlouhavá a někdy se tak rekonstrukce nebo výstavba může protáhnout i na dlouhé měsíce. 

Zdroj: iDnes.cz, pravniprostor.cz

 

Do jaké nádrže zachytávat dešťovou vodu a kam pro ni?


You must be logged in to post a comment Login