Rady a tipy
Může nás soused šmírovat kamerami? A co s tím?
Kamery na vlastním pozemku nejsou nic špatného. Ovšem pouze v tom případě, že si každý střeží pouze svůj pozemek a nemovitost. Někdy ale můžeme mít oprávněné obavy, že soused má kameru nasměrovanou na naše okna, dveře nebo zahradu. Jak se v tom případě bránit?
Co je legální?
Pokud soused používá kamery, které snímají jiné osoby, nebo cizí majetek, musí mít opravdu vážné odůvodnění. Jedná se o ochranu vlastního majetku, nebo rodinných příslušníků tam, kde pravidelně dochází k poškozování majetku na vlastním pozemku. Tím pádem lze kamerou snímat nejen svůj majetek, ale například i hranici pozemku. Takovéto důkazy lze jednoduše předložit u přestupkové komise, soudu či na policii.
Pokud ale soused snímá ryze cizí objekty a pozemky, nebo jeho kamerový systém neslouží pouze pro svoji ochranu, je vhodné zkusit situaci vyřešit v klidu nejprve se sousedem a v případě neúspěchu situaci oznámit na příslušný městský či obecní úřad.
Jak se bránit?
Po oznámení na příslušný úřad dojde k projednání přestupkovou komisí, pro kterou je mnohdy těžké posoudit, zda se opravdu jedná o přestupek, či nikoliv. Celou situaci ale lze zrychlit návrhem požadovaného opatření proti stalkingu na soud, který sousedovi nakáže okamžité odstranění kamerového systému. Kamery namířené na váš pozemek je vhodné si zdokumentovat tak, aby je v případě potřeby bylo možné soudu doložit.
Další situace může nastat v případě, že soused rozesílá záznamy, nebo snímky cizího pozemku a cizích osob dalším lidem. Zde soud jedná do 48 hodin a tento návrh je i osvobozen od soudních poplatků.
Zdroj info: Naše bezpečnost, Občanský zákoník, Novinky.cz
Fotogalerie:
Markýza, nebo pergola? Co je pro vás lepší?
You must be logged in to post a comment Login