Rady a tipy
Může instalace fotovoltaiky poškodit vaši střechu? Jak velké je riziko a co hrozí?
Zájem o fotovoltaiku je čím dál větší. Jistě na to má vliv i to, že od začátku roku se zjednodušila legislativa a už nemusíte mít pro fotovoltaické systémy větší než 10 kWp (maximálně 50 kWp) stavební povolení nebo licenci pro výrobu elektřiny. I když se to zdá skvělé a urychlí to celý proces, ne vždy se zbytečný spěch vyplatí.
Nejdříve si totiž musíte odpovědět na důležitou otázku. Máte vhodnou střechu pro takovou stavbu? Především jde o nosnost, protože panely a další součásti něco váží. Bohužel se stává docela často, že k instalaci dochází v rozporu se statickými, bezpečnostními a protipožárními normami. K této skutečnosti se vyjádřila i Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT), kteří tvrdí, že nebezpečných instalací je čím dál víc a mohl by nastat velký problém.
Co všechno tvoří fotovoltaiku u vás doma?
Rozhodně to nezačíná a nekončí pouhými solárními panely. Je toho mnohem víc, aby vaše solární elektrárna byla funkční. Hlavními součástmi je střídač pro přeměnu vyrobené elektřiny na střídavou a nezbytností také baterie, kam se ukládá nevyužitá energie. Později je možné ji použít. Samotné panely jsou ale tou největší věcí, kterou každý vidí na první pohled. A také je nutné najít jim ideální umístění, což muže být docela oříšek.
Instalují se vodorovně i svisle. Nejlepší výkon budou mít při sklonu 20 až 50 °. Ovšem ani majitelé rovných střech nemusí zoufat. Panely se dají trochu zvednout pomocí upevňující konstrukce. Hodně důležitá je i jejich orientace. Nejlepší je, když panely směřují na jih a jihozápad (nejvíc elektřiny spotřebují lidé od 16:00, také na východ a na západ to není špatné. Rozhodně by neměly být natočené na sever. Zařízení nesmí nic zastiňovat, takže žádný komín a ani anténa. Znamená to ztrátu energie.
Možnosti venkovního stínění
Dají se panely instalovat na všechny typy střech?
Dá se říci, že takřka na všechny typy střech se nainstalovat dají. Důležité je, aby byl krov dostatečně nosný, protože musí unést zátěž navíc. Solární panel váží asi 25 kg. K tomu konstrukce, která se připevňuje k podkladu. Ta je ale obvykle z lehkého hliníku, takže moc neváží. Pro standardní střechu, která není nějak poškozená, neznamená taková zátěž nic rizikového. Důležité je, aby životnost střechy byla větší než životnost fotovoltaiky.
Solární panely se neinstalují na eternitovou krytinu, křehké cementovláknité šablony, špatně namontované plechové krytiny nebo staré bobrovky.
Vhodnost střechy pro instalaci by měl vždy posoudit odborník a v případě nutnosti ještě nechat vypracovat statický posudek, kdy se dá ověřit možnost maximálního zatížení. Novinkou v tomto odvětví je možnost nechat si instalovat fotovoltaické panely namísto střešní krytiny. To je ale ideální v případě, že máte novostavbu, nebo chcete dělat velkou rekonstrukci střechy, tedy dřív, než bude střecha hotová. Panely se instalují přímo na střešní latě, dobře těsní s okolní krytinou a nepůsobí vůbec rušivě.
Kam s baterií?
Když rozhodnete o tom, kam panely uložit, musíte rovnou naplánovat i to, kam půjdou další součásti celého systému, například baterie. Těch je mnoho různých typů s odlišnou kapacitou. Nechte si proto propočítat, jaký typ a jakou kapacitu budete potřebovat, abyste neměli příliš nízkou. Někteří distributoři nabízí virtuální baterie, které nezabírají místo.
Nepodceňujte rizika
Nezapomeňte myslet v první řadě na bezpečnost. Požárně-bezpečnostní řešení musí být zpracované a je nutné postupovat v souladu s těmito pravidly. Pamatujte, že jde o váš majetek. Pokud si nejste jisti kvalitou střešní konstrukce, nechte raději prověřit i tu. Často dojde k odhalení různých možných rizik a slabin, které na první pohled vidět nebyly. Starší stavby vznikaly v době, kdy se nepočítalo s takovou zátěží. Na základě informací od statika budete znát velikost, typ, uložení a sklon fotovoltaického zařízení. Nejlépe přitom vychází střechy sklonité s krovy, vhodné naopak příliš nejsou ploché střechy budov a lehké pláště hal. Navrhované byly ve chvíli, kdy se počítalo se zatížením sněhu, větru nebo tlaku. U nově plánovaných staveb se už s budoucím zatížením počítá.
Solární panely, tepelná čerpadla a klimatizace
Spolu s fotovoltaickými systémy přichází do módy i tepelná čerpadla. Obojí se spolu může dobře doplňovat. Tepelné čerpadlo dokáže díky chytrým systémům poznat, kdy solární panel vyrábí více energie, než se aktuálně spotřebovává, a na tuto přebytečnou energii začne ohřívat teplou vodu do akumulační nádrže, která se později může využít. Ještě lepší je využití klimatizace. Kdy ji potřebujete? Hlavně v parných letních dnech, kdy hodně svítí slunce a výroba elektřiny jen sviští. Když tohle využijete, můžete chladit v podstatě zadarmo. Každé tepelné čerpadlo musí být správně umístěno tak, aby hladina hluku a vibrací nepřesahovala hodnotu 35 dB(A) v noci a 40 dB ve dne. Kdyby to tak nebylo, mohli by si na vás sousedé stěžovat podle občanského zákoníku č. 89/2012 Sb.
Jak žít s fotovoltaikou?
Po instalaci domácí fotovoltaiky je nutné naučit se s ní správně fungovat. Určité změny vždy nastanou. Musíte zjistit, kdy je žádoucí spotřeba energie v domě, logicky ve dne, a kdy žádoucí není, to je noc. Většinu činností lze dnes načasovat na správnou dobu, zejména díky různým časovačům a mobilním aplikacím. V létě je to mnohem jednodušší, protože svítí hodně slunce, je silné a světlo je dlouho. Mnohem náročnější a důležitější je však správné časování v zimě.
Nesnažte se při pořizování solárních panelů hledět na možné výdělky z elektřiny prodané do sítě, protože to žádné terno pravděpodobně nebude. Raději se snažte svou elektřinu efektivně využít pro sebe, aby zařízení na vaší střeše mělo smysl.
Zdroje info: ČKAIT, kbpojistovna.cz
JAKÉ TEPELNÉ ČERPADLO VYBRAT A PROČ?
You must be logged in to post a comment Login