Rady a tipy
Mravenci u vás doma? Víme, jak se můžete snadno této nezvané návštěvy zbavit
Prevence je základ. A to i v případě mravenců, na které platí jen dobře utěsněné dveře a okna, čistota a vhodně uskladněné potraviny. Když už se k vám ale tito malí a nezvaní hosté dostanou, je dobré znát způsoby, jak se jich můžete zbavit.
V domácnostech se můžete setkat nejčastěji se třemi druhy mravenců – mravenci domácí, obecní a drnoví patří mezi nejčastější nezvané hosty vašich domovů. Tam se dostávají nejčastěji ze svých hnízd na zahradě, když se vydají na lov za potravou. Když pak doma necháte nevhodně uskladněné potraviny v kombinaci s letními vedry, jejich návštěvě a stěhování se k vám nic nebrání. Mravenci se často dostanou na parapet a zalezou si do květináče, odkud je to do vaší kuchyně jen kousek.
Jak na prevenci proti mravencům
Nejlepší obranou proti mravencům v domácnosti je prevence. A ta spočívá v dobře utěsněných oknech a tom, že je nesmíte lákat dovnitř. Přesto se může stát, že vám mravenci dovnitř vlezou, hlavně pokud v létě celý den větráte. Pak už vám tedy zbývá jen prevence v podobě pravidelného úklidu všeho, co by mohlo mravence lákat. Sem je třeba zahrnout i správné uskladnění potravin. Cukr, mouku, ale i med je třeba uchovávat v uzavíratelných nádobách (skleněné dózy), papírové pytlíky vhodné nejsou, mravenci je prokoušou. Pozor si dejte na drobečky, rozsypaný cukr a zbytky ovoce.
Odkud se k vám mravenci dostali?
Před tím, než se vydáte na boj proti mravencům, je třeba zamyslet se nad tím, kudy se snaží dostat do vaší domácnosti. Zmapujte jejich cestičky, jen tak umístíte prostředky vedoucí k jejich záhubě na správná místa. Likvidace pak bude velmi rychlá a efektivní. Občas se k vám mravenci dostanou oknem, jindy se vydají přes půdní prostory. A jindy zase dveřmi.
Jak se zbavit mravenců bez chemie
Mravence lze zahubit i bez chemie, své o tom věděli už naše babičky, které ani možnost koupit si speciální postřik určený k jejich vyhubení, neměly. Způsobů, jak se mravenců zbavit přírodní cestou, je několik. Většina z nich funguje na bázi odpuzování.
Použijte ocet
Pokud něco mravenci nesnášejí, je to pach octa. Proto si připravte roztok 1:1 z octa a vody. Tento roztok nalijte do rozprašovače a rozprašujte na mravence, jejich kolonie, ale také cestičky, odkud se dostávají k vám domů.
Použijte pepř
Dalším způsobem, jak zlikvidovat mravence, je použití pepře – ať už černého, či kajenského. Jen si to představte – mravenci se vydali na lov cukru a místo něj najdou pepř, jehož vůně je dráždí. Pepř aplikujte do zadních částí polic ve spíži, případně přímo do mravenčí kolonie.
Citron proti mravencům
Citron má v domácnosti velmi pestré využití – a to i proti mravencům. Pokapejte jím všechna místa, kudy k vám mravenci lezou, do rohů umístěte plátky kůry. Jde o ideální řešení v kuchyni.
Vyzkoušejte křídu
Dalším způsobem, jak se můžete zbavit mravenců, je použití křídy. Vezměte si obyčejnou bílou křídu a nakreslete na zem čáry kolem míst, kudy k vám mravenci procházejí. Uhličitan vápenatý obsažený ve křídě je odpudí. Křídu můžete také rozdrtit a umístit kolem rostlin, které chcete před mravenci ochránit. Pokud bude pršet, je třeba aplikaci opakovat.
Aromatické bylinky proti mravencům
Posledním způsobem, jak se zbavit mravenců přírodní cestou, je použití aromatických bylinek, kam patří máta a hřebíček. Použít můžete také ocet, citronovou šťávu, kari, cibuli či skořici. Mravenci nesnesou ani kvasnice smíchané s cukrem. Jde však jen o způsoby, které mravence odpudí, ale nezahubí.
Jak se zbavit mravenců s chemií
Pokud nechcete mravence pouze odpudit, ale potřebujete je zlikvidovat, použijte některý z chemických prostředků k tomu určených. S chemickými prostředky se zbavíte mravenců v bytě, na zahradě či ve skleníku.
Spreje a postřiky
Spreje proti mravencům se vyplatí používat zejména v interiérech, kde působí lépe než venku, kde jej spláchne déšť. Jsou oblíbené zejména pro své snadné použití a okamžitou účinnost. Pokud vybíráte postřik na mravence, hledejte takový, který bude pro mravence toxický i po zaschnutí. Kvalitní přípravek působí kontaktně až dva týdny – to znamená, že mravenci, kteří projdou přes postřik během této doby, ještě uhynou. Postříkané plochy tedy pár dní nevysávejte ani nevytírejte.
Gely a granuláty
Pokud máte mravence na zahradě, použijte gely či granuláty. Vhodné jsou i pasti na mravence s gelem, kde se mravenec přilepí a neodejde.
Bufet pro mravence
Velmi oblíbeným přípravkem proti mravencům je také mravenčí bufet. Jde o malou nádobku, do které se nalije roztok určený k hubení mravenců. Mravenec, který do bufetu vleze, nezemře hned, ale roznese jed i do zbytku mraveniště. Takže zlikvidujete nejen mravence v kuchyni, ale rovnou celé mraveniště.
You must be logged in to post a comment Login