Architektura a design
Na dům, který vypadá jako motorový člun, si místní dlouho zvykali
Rodinný dům se nachází na okraji rakouského městečka Weidem u jezera Neusidler, nedaleko metropole Vídeň, v oblíbené vinařské a cyklistické oblasti.
Investoři se rozhodli oslovit architektonickou kancelář ad2 architekten pro návrh domu na základě individuálního uvažování o bydlení a přímých vjemů, se kterými se mohli setkat nejen na procházkách se psem po okolí. Architektonická kancelář totiž působí v tomto regionu, a proto je tu možné vidět celou řadu zakázek obdobného typu.
V obci samozřejmě existuje platný urbanistický, regulační a hlavně územní plán se všemi omezujícími regulativy. V tomto případě navazuje na pozemek, který si investoři vybrali, developerský projekt, navíc tu byl i regulativ sedlové střechy, který velmi dobře známe z celé naší české země. Je ovšem rozdíl mezi českým a rakouským venkovem, nejenom dle architektonického vkusu z řad veřejnosti, ale také odborných úředníků rozhodujících o kvalitě architektury, která je přípustná pro stavební povolení ve 21. století.
Podélná dvoupodlažní budova rodinného domu je umístěna na pozemku o rozloze přibližně 1 400 m2 a je orientována podél osy jiho-východ směr severo-západ, hlavně vůči důležitým průhledům směrem k jezeru a vinicím. Mírně prostorově deformovaný kvádr budovy, tvořící hlavní hmotu, také vychází z požadavků obce. Z tohoto důvodu byl rovněž uzavřen kompromis mezi obcí, klientem a architektem, že budova bude mít jednotný materiálový řád ve svislých-šikmých konstrukcích a střeše, který splní regulativy šikmé střechy.
Ačkoliv je budova navržena prostorově dosti velkoryse, slouží pouze pro dva partnery. Suterénní část byla z investičních nákladů naprosto vypuštěna a veškeré prostory jsou soustředěny do dvou nadzemních podlaží s naprosto nekonvenčním a moderním přístupem s ohledem na místní omezené možnosti soukromí.
Hlavní nosný systém stavby je železobetonová zateplená rámová konstrukce, v interiéru s dřevěným obložením bílé barvy, v exteriéru s grafitovým-antracitovým obkladem plechu se svislými stojacími drážkami. Hmota je cíleně sochařsky prořezána okenními otvory, jak v šikmých, tak ve vodorovných střešních plochách. Kvádr neboli tunel nabízí na obou koncích ve druhém nadzemním podlaží dvě otevřené terasy: jihovýchodní terasu o rozloze 24,6 m2, navazující na obývací prostor, určenou pro panoramatický výhled směrem k jezeru, a severozápadní terasu o rozloze 37,2 m2, navazující na noční zónu, určenou k podvečernímu posezení a ochutnávce vinařských odrůd.
V přízemní části domu jsou pak umístěny prostory pro dvougaráž, hlavní vstup se závětřím, dvoupatrový vstup s jednoramenným schodištěm do patra, prostor pro domácí práce, hygienické zázemí, pokoj pro hosta nebo služebnou a hlavní prostor přípravny jídel a jídelnu o rozloze 40,5 m2. Venkovní prostor opticky prodlužuje terasa s bazénem o celkové rozloze 80 m2. Jihovýchodní stěnu autoři uzavřeli vůči sousedům a veškerý život ven orientují východním směrem.
V patře autoři s klientem navzdory obecným principům umístili hlavní obývací prostor o rozloze 74 m2, noční zónu, manželskou ložnici, šatnu, saunu a hygienické zázemí o celkové rozloze 38,5 m2, v přímém vztahu na vinnou terasu velkou 37,2 m2 a vyhlídkovou terasu 24,6 m2. Celková užitná plocha domu je 212 m2 a obestavěný prostor stavby tvoří 1 114 m3.
Dle citátů investorů a architektů, prosadit nekonveční architektonické řešení stavby nebylo úplně jednoduché, ale nakonec byla stavba povolena. Není ovšem jediná. V této obci má architektonická kancelář hned několik realizací, včetně jejich vlastního sídla a kanceláře.
Architektonický rukopis téměř všech jejich staveb vychází z mírného dekonstruktivismu, střiženého kouzlem lodního designu. Některé stavby skutečně připomínají například lodní kapitánský kokpit.
You must be logged in to post a comment Login