Zahrada

Mohou se cibuloviny sázet i na jaře?

Od   | 

Barevné záhony, které hrají všemi odstíny, jsou nejen na oko příjemné, ale navíc zaženou každé chmury. A čím jiným přivítat jaro než nádhernými tulipány, narcisy nebo hyacinty? Nestihli jste je vysázet loni na podzim? Něco stihnete i letos, i když…

Kdo by si nepřál mít takovou nádheru na zahradě? Zdroj: Pexels

Sázení na jaře? Je to možné…ale!

Cibuloviny se zpravidla sázejí především na podzim, ovšem nikoli s prvními mrazíky, které by je mohly zničit. Ideální období pro sázení je září a říjen. Mnoha lidem se ale na podzim už do ničeho pouštět nechce, a tak si vzpomenou až s příchodem prvních jarních paprsků. I to je možné, ale počítejte s tím, že od zasazení cibulky až do barevného květu, budeme čekat zhruba 6 až 10 týdnů, v závislosti na druhu. Jaká je tedy nevýhoda sázení v únoru, když se můžeme i v létě těšit na krásné květy? Květ tulipánů i ostatních cibulovin vydrží krásný mnohem delší dobu v jarním příjemném a více studenějším počasí, než v horkých letních dnech.

 

Cibuloviny sice v létě vykvetou, ale z květu budete mít radost jen chviličku. Naopak na jaře se můžeme těšit nádherným pohledem opravdu dlouhou dobu. 

 

Cibuloviny pokvetou i v létě, ale nevydrží dlouho. Zdroj: Pexels

 

Máte na zahradě volných 2,5 x 2,5 m? Postavte tam saunu

 

Správná výsadba je základ

Jestliže chceme zaručit, aby cibuloviny nádherně vykvetly, je důležité je zasadit do opravdu správné hloubky. Odborníci jako správnou hloubku uvádějí dvojnásobek, až trojnásobek jejich výšky. Důležité je, zaměřit se na každý druh cibuloviny zvlášť. Například tulipány je vhodné zasadit do čtyřnásobku jejich výšky a to zejména z toho důvodu, aby je zemina nad nimi ochránila před nepříznivými teplotami.  Dodržujme ale i správný rozestup mezi každou cibulkou. Od sebe by měly být umístěny zhruba na dvojnásobek jejich šířky. Cibulky bychom měli položit do země na bok, nebo je situovat dle směru růstu. Většinu druhů lze sázet do humózní, propustné půdy, která bude mít dostatečné množství vlhkosti, navíc je můžete vysadit nejen na přímé slunce, ale i tam, kde je stín. Například pod strom, či keře.  

Správný rozestup mezi cibulovinami je základ. Zdroj: Canstockphoto

Pár cibulovin nestačí

Jestliže chceme docílit hustých barevných záhonů, nebude nám stačit vysadit jednu cibulovinu tu a tam. Pro tento pestrý efekt budeme potřebovat minimálně desítky kusů cibulovin. Ideální je vysazovat část tulipánů, část narcisů a část hyacintů a tuto kombinaci opakovat. Docílíme pestrobarevných částí, od kterých nebudete chtít odtrhnout oči. Tu a tam je dobré zasadit i nějakou trvalku, díky které bude záhon veselý i v době, kdy nám cibuloviny odkvetou.

K docílení dokonalého efektu budete potřebovat opravdu hromadu cibulovin. Zdroj: Canstockphoto

Cibuloviny pořádně proklepněte

Před sázením se cibuloviny pokuste v ruce potěžkat a srovnat s ostatními. Mohlo by se totiž stát, že navzdory očekáváním zasadíte prázdné nebo nemocné cibulky, ze kterých zkrátka žádná radost nebude. Nejvíce jsou ohroženy larvami mušek. Po vysazení může cibuloviny napadnout různé množství houbovitých nemocí a jediná ochrana je pouze namoření cibulek ve speciálním přípravku ještě před vysazením.

A jaké cibuloviny vysadit?

Tulipány

Tulipány milují sluneční paprsky, ale pokud budou několik hodin denně ve stínu, nic se s nimi nestane. Vysadit je tedy můžete jak pod stromy, tak pod keře. Teplota půdy během výsadby by měla mít něco mezi 5-15°C. Pokud je jejich půda příliš teplá, nemusí se jim dařit. Jakmile totiž zase vychladne, cibulka tulipánu se zapotí a může začít uhnívat. Sázet je můžete v říjnu, nebo listopadu, ale pokud nejsou mrazy, můžeme je vysadit i v prosinci. Jarní výsadba je možná, ale pokvetou nám až v létě, kdy jejich květ příliš nevydrží. 

Tulipány jsou typickým znakem jara. Zdroj: Pixabay

Narcisy

Narcisům se bude dařit, umístíte-li je na opravdu slunné místo. Ocení také, pokud je vysadíte hlouběji, než ostatní cibulky a to zhruba 20 cm hluboko. Díky narcisům na zahradě vytvoříte žlutou lavinu, ze které bude zrak přecházet!

Narcisy vytvoří žlutý koberec. Zdroj: Pixabay

Hyacint

Hyacinty je lepší vysazovat po menších skupinách ideálně na slunné místo na zahradě. Ponechejte jim během sázení větší rozestup, jelikož květ je poměrně mohutný.  Kromě pěstování v půdě je můžete také pěstovat třeba v mechu. Hyacinty jsou vyhledávané především díky krásnému květu a vůni, která omámí každého. 

Zdroj info: Česká zahrada, Rady pro chytrého zahrádkáře, Zahrada na jaře

Hyacinty silně voní. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

 

Do jaké nádrže zachytávat dešťovou vodu a proč?

 


You must be logged in to post a comment Login