Ložnice
5 rad od fyzioterapeuta, jak se dobře vyspat, a 20 nádherných postelí k tomu!
Kvalita spánku je závislá na roštu a matraci. Ale jak se budete cítit v ložnici, to už podléhá jejímu celkovému zařízení. A zejména vzhledu lůžka. Je zkrátka dominantním prvkem této místnosti.
V kurzu jsou postele se subtilní konstrukcí, jíž vévodí velkorysé čelo přesahující spáče i o víc jak jeden metr. Pevná záda jsou symbolem jistoty a bezpečí, proto jsou tolik oblíbená. Díky velké ploše na nich mohou svou kreativitu celkem dobře uplatnit i návrháři. Záleží jen nás, zda zvolíme dřevěnou variantu, tehdy může být čelo vykládané, vyřezávané nebo z ohýbaného dřeva apod. U čalouněných variant existuje rovněž nespočet možností, oblíbené jsou různé techniky prošívání vytvářející obrazce a vzory. Čela jsou rovná, některé typy mají okraje zahnuté dovnitř, čímž uživateli dodávají větší pocit intimity. Materiál volte s ohledem na životní styl a jeho údržbu. Snadno se omývají dřevěné části, čalouněné se čistí obtížněji.
Klasika a postele na míru
Komu tento typ lůžek nevyhovuje, může zvolit záhlaví běžných rozměrů. Výrobci připravují modely, jejichž rám ladně přechází v čelo postele. Bývá jednoduché a subtilní. Pokud architekti navrhují lůžka na míru do určitého bytu, pak to často bývají postele s pevným zadním čelem, které rozšiřuje úložný i odkládací prostor. Součástí zad jsou police i zásuvky a nechybí tu integrované osvětlení. Zpravidla LED pásky, jejichž konstrukční výška je umožňuje aplikovat téměř všude. Proto jimi bývá zespodu osvětlen i rám postele. I v 21. století jsou nabízeny postele s nebesy. Jejich rám bývá jednoduchý a od majitelů se očekává, že použijí jen lehký voál, který navodí intimní atmosféru.
Nepodceňte podnoží
Málokoho by napadlo, že právě podnoží může ovlivnit vzhled postele. Výrobci většinou ke každému lůžku nabízejí několik variant, přikloňte se ale k té nejméně nápadné. Podnoží by mělo být subtilní a nijak výrazně nezasahovat do celkové podoby. Ideálně, když je ze stejného materiálu jako rám, případně je barevně sladěno s ostatními doplňky v ložnici.
JAK SE NEJLÉPE VYSPÍTE PODLE RAD FYZIOTERAPEUTA?Mgr. Renata Léblová, fyzioterapeut
1. Spaním na břiše se namáhá krční páteř, která je ve velké rotaci poměrně dlouhou dobu, což jí neprospívá. Pokuste se spát v jiné poloze.
2. Vhodná je na boku. Polštář by měl být jen pod hlavou a neměl by zasahovat pod ramena. Výška polštáře by měla vyplňovat prostor mezi ramenem a hlavou. Hlava tak bude v prodloužení páteře.
3. Pohodlné a správné může být i množství malých polštářků, kterými si můžeme vypodložit bok, kyčle, kolena apod.
4. Správná je také poloha na zádech. Ti, kteří mají potíže s bederní páteří si mohou vypodložit místo pod koleny.
5. Spíme-li na zádech, postačí menší polštář. Neměl by zasahovat pod ramena, hlava by neměla být v předklonu, ani v záklonu.
You must be logged in to post a comment Login