Kuchyně

Mějte v kuchyni přehled: Jak chytře uspořádat kuchyňské spotřebiče?

Od   | 

Správné uspořádání spotřebičů a samotné sestavy jsou nesmírné důležité faktory proto, aby v kuchyni bylo dobře. Samozřejmě neexistuje jednotný návod, protože záleží na prostorových možnostech místnosti, co vše chcete v kuchyni mít a také na tom, jaký typ kuchaře jste. Obecné a často praktikované postupy však existují.

Kombinujte, když můžete. Deska se zabudovaným odsavačem par je praktická a stylová. Zdroj: Franke

V současnosti se preferují vestavné spotřebiče, ale pak jsou tu i takové, které do vestavby neumístíte. Pravidla, která určují bezpečný a zdravý pohyb při vaření, se řídí tzv. trojúhelníkem, kdy by součet jeho stran neměl být delší než 6 m. V tomto trojúhelníku by se mělo nacházet varné centrum, mycí centrum a prostor pro skladování potravin. Na co se ale často zapomíná, je pohodlí každého jedince. Milovníci syrové stravy potřebují mít po ruce mixér, milovníci měkoučkého masa nedají dopustit na pomalý hrnec a gril.

Využijte každou možnost pro ukládání, třeba sokl v kuchyni. Zdroj: Blum

Odsavač par, který takřka není vidět, a přesto dokonale vyčistí vzduch

 

Jak nejlépe umístit velké spotřebiče?

  • Začneme chladničkou, která by neměla stát tam, kde je velké teplo. Důležitý je dostatečný prostor, malá spotřeba energie a praktické vnitřní uspořádání. Dnes má nejedna chladnička jako součást vybavení zásuvky na uchování čerstvosti masa, ovoce či zeleniny.
  • Myčka nemá stát daleko od dřezu, protože více zašpiněné nádobí musíte ještě lehce opláchnout, než ho dáte do myčky. Asi nechcete po každé dávce nádobí vytírat ještě podlahu. Spotřebič vybírejte podle členů domácnosti, úsporný a s vhodnými funkcemi, například AquaStop chránící proti vytečení vody, odložený start, lepší sušení apod.
  • Trouba, když je vestavná, by měla mít místo ideálně ve výšce očí. Vhodná je výška 80 až 90 cm od podlahy. Mikrovlnná trouba je obvykle nad troubou, ale není to úplně praktické pro menší osoby. Ideální výška je tak 100 cm od podlahy. Vedle trouby a mikrovlnky je vhodné mít prostor pro odkládání. Vybírejte multifunkční spotřebič (klasické pečení, horkovzdušné pečení, snadné čištění apod.).
  • Varná deska je buď součástí sporáku, nebo umístěna samostatně. Vpravo od ní má být volná plocha. Jakou desku si vyberete, je na vás. Všechny mají svá pro a proti, ať už jde o indukci, sklokeramickou desku nebo plynovou. Kolem varné desky opět potřebujete volný prostor alespoň o šířce 30 až 40 cm.
  • Nezbytná je také digestoř, která navazuje na varnou desku a měla by být umístěna ve výšce 65 cm nad ní, u plynových desek 75 cm. Volte tichý a výkonný typ s dobrým tahem do komína. V případě digestoře s vnitřní cirkulací vzduchu vyměňujte pravidelně uhlíkové filtry.

Ideální umístění trouby a mikrovlnky je ve výšce očí. Zdroj: Franke

Menší kuchyňské spotřebiče potřebují organizaci

Prvním krokem k přehlednému uspořádání spotřebičů je jejich rozdělení na: často používané, málo používané a nepožívané. Pokud máte v kuchyni málo úložných prostor, je vhodné vlastnit jen takové věci, které potřebujete a používáte. Vybírejte spíše multifunkční stroje, které nahradí několik spotřebičů najednou. Není lepší kvalitní robot se všemi funkcemi než mixér a mlýnek zvlášť? Opravdu potřebujete rýžovar, vaflovač a jogurtovač? Pokud něco nepoužíváte, bez ohledu na to, jaké jste měli představy při pořizování, je čas nechat takovou věc být. Nikdy jste ještě neodšťavnili džus, protože vám to přijde neekologické, vejce si raději uvaříte klasicky a stejně tak brambory upečete v troubě, i když máte parní fritézu? Pak je pravděpodobné, že se to nezmění ani v budoucnu. Spotřebiče prodejte, darujte rodině, známým nebo nabídněte někomu v nouzi. Využijte úložný prostor kuchyňských skříněk na ty přístroje, které opravdu používáte.

Tip: Máte problém se čehokoliv vzdát? Dejte si „lhůtu na rozmyšlenou“. Určete si dobu třeba dvou měsíců, přesuňte daný spotřebič na linku a uvidíte, zda jej začnete skutečně používat nebo o něj ani okem nezavadíte i přesto, že jej máte stále před sebou.

Využijte funkce moderních chladniček. Zdroj: Fagor

Zorganizujte malé spotřebiče a získejte lepší přehled

Jakmile jste se zbavili všeho, co není důležité, potřebujete každý přístroj v kuchyni šikovně umístit tak, aby byli v kuchyňských skříňkách co nejorganizovanějších a dobře se vám v nich orientovalo. Než cokoliv položíte do skříňky, vždy omotejte kabel kolem spotřebiče, popřípadě zasuňte. Vypadá to lépe a kabel nikde nepřekáží. Kupte si šikovné schůdky pro ukládání do vyšších polic. Návody k zařízení jsou obvykle ke stažení na internetu. Uložte si je do vhodných složek, ať je máte vždy dostupné a zároveň nemusíte skladovat papírové formáty. Všechny různé nástavce, víčka, kolečka a další menší části uložte v uzavíratelných sáčcích. To, co nepoužíváte často, dejte do vyšších polic. Věci, které využíváte každý den, byste měli mít co nejvíc po ruce. Někdo je má na nejnižší polici horní skříňky, jiný dospodu a velmi často bývají přímo na pracovní desce (např. rychlovarná konvice). A není to vůbec špatně. Organizace kuchyně je o tom, aby byla především funkční.

Při koupi uvažujte jak často budete malé spotřebiče používat. Aby se z nich nestaly lapače prachu. Zdroj: Tefal

Čím častěji budete kuchyňské spotřebiče organizovat, tím méně času vám to pokaždé zabere. Pokuste se minimálně dvakrát ročně udělat reorganizaci. I když se to zdá náročné, vytvoření efektivní a praktické kuchyně za to stojí. Jakmile dáte vše na vhodné místo, bude mnohem jednodušší najít správný přístroj ve správnou chvíli.

Zdroj info: Kapitoly o bydlení, Vše o kuchyni, Rady pro chytrou hospodyňku

Fotogalerie

 

Parní trouba od Fagoru – to je záruka zdravého vaření

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login