Rady a tipy

Máte přehled o své zahradě? Za pěstování invazních rostlin hrozí dokonce i pokuta

Od   | 

Svou zahrádku chcete mít plnou úžasných a oku lahodících květin. Při nakupování a sázení by vás možná nikdy nenapadlo, že některé rostliny vůbec nemůžete sázet, jinak vám hrozí pokuta a není právě malá. O jaké rostliny jde?

Bolševník velkolepý je poměrně známou rostlinou a nesmírně invazivní. Zdroj: iStock

Měli byste vědět, co pěstujete

Nemáte přehled o všem, co vám na zahradě roste? Raději si ho udělejte. Existují totiž květinky, které sice možná na první pohled vypadají hezky, ale mohou patřit mezi invazní, které na vaši zahradu nepatří a za jejich pěstování, i kdyby nevědomé, vám hrozí tučná pokuta až 100 000 Kč. Pro právnické osoby klidně i 2 000 000 Kč. Na našem území roste hodně těchto druhů. Pokud se nějaký dostane až k vám, máte povinnost zamezit jeho šíření. Není to tak dávno, co vydalo Ministerstvo životního prostředí České republiky novelu, která navazuje na zákon EU o invazních a nepůvodních rostlinách. Jde o zákon č. 364/2021 Sb. Existuje ještě unijní seznam, ve kterém jsou další rostliny, které nesmí nikdo v celé EU držet, pěstovat, prodávat nebo dovážet.

 

 

A proč to tak je? Jde o to, že tyto rostliny postupně vytlačují naše původní. Často se agresivně šíří a ničí ostatní. Mezi invazní patří například lupina mnoholistá, netýkavka žláznatá a malokvětá, křídlatky, bolševník velkolepý, rdesno, tokozelka vodní hyacint, pomíšenka nepitolistá a další. Celý seznam naleznete zde.

 

Kam pro velkoformátovou dlažbu?

 

Invazní rostliny mohou být i nebezpečné

Pokuta je samozřejmě nepříjemná a dost vysoká, když už vás odhalí. Invazní rostliny jsou nebezpečné pro jejich velmi rychlý růst a některé jsou k tomu navíc jedovaté. Dokáží se šířit tak rychle, že poškodí celý okolní ekosystém. Často zmiňovaný je bolševník velkolepý, který nejen že omezuje růst ostatní rostlin, ale zároveň jeho šťáva dokáže těžce poleptat pokožku, na které zanechá puchýře a následně i jizvy. Bohužel o nebezpečí, které hrozí, pěstitelé často neví a zjistí to až ve chvíli, kdy dojde k otravě dítěte či domácího zvířete. Přitom bolševník není naše původní rostlina. Dostal se sem z Kavkazu někdy na začátku 19. století a postupně se rozšířil do Evropy. Může dorůstat do výšky až 5 metrů a není vůbec jednoduché se ho zbavit. Pokud zjistíte, že u vás roste, dejte ho pryč a při odstraňování si vezměte ochranný oděv. Sám o sobě je bolševník dvouletá rostlina, ovšem semena klíčí i několik let, proto počítejte spíš s dlouhodobými zásahy, než vám ze zahrady zmizí.

 

Tip: V České republice existují dva druhy bolševníku – obecný a velkolepý. Za invazivní je označován jen bolševník velkolepý.

 

Další invazivní rostlinou je křídlatka a nejvíc nebezpečná křídlatka česká. Její kořeny dokáží poškodit budovy, silnice a další. Netýkavka žláznatá se rozmnožuje pomocí explozivních semenných lusků. Semena se tak mohou dostat až do vzdálenosti sedmi metrů a šířit se dál.

Křídlatku na své zahradě určitě nechcete. Zdroj: iStock

S odstraněním rostlin pomohou i úřady

Orgány na ochranu přírody a krajiny mohou dle zákona zakročit proti škodlivým invazivním druhům. Pravidelně se na likvidaci takových rostlin vydávají miliony ročně, protože samozřejmě rostou i na jiných místech než jen soukromých zahradách. Úřady mají pravomoc určit, jaká opatření jsou potřeba učinit v konkrétní oblasti. A co se stane, když máte nějaký takový plevel u vás na zahradě a úřady na to přijdou? Nejdříve vás vyzvou, abyste zkázu vyřešili sami, protože za svou zahradu odpovídáte. Stejnou odpovědnost mají i uživatelé pozemků (nájemci a pachtýři). Pokud to nezvládnete sami, požádejte o spolupráci někoho z orgánů ochrany přírody. Na provedení likvidace lze získat i příspěvek. Je to určitě lepší než nekonat nic a výzvy ignorovat. Pak totiž může zasáhnout stát sám, plevel odstranit a poslat vám za odstranění tučnou fakturu na desítky až stovky tisíc korun.

Opuštěné staré domy jsou pro invazivní rostliny často rájem. Zdroj: Pixabay

Za co tedy hrozí pokuta? Za to, že takové rostliny kupujete, vědomě sázíte nebo dokonce rozmnožujete a posíláte dál. Obvykle však není tak vysoká a úřady se snaží jít spíš smírčí cestou. V oblasti invazivních druhů by měl člověk sám zapojit zdravý rozum a nesnažit se pěstovat něco, co prokazatelně škodí našemu ekosystému a může být nebezpečné i pro živé tvory. Celkové ztráty a náklady související s nepůvodními druhy v EU činí podle odhadů minimálně 12 miliard eur ročně. Co se týká běžného plevele, nemusíte se bát. Za to vám pokuta nebo jiné problémy nehrozí. Jen vás čeká víc práce.

Zdroje informací: invaznidruhy.nature.cz, mzp.cz, penize.cz

 

Bydlet hned teď. S modulárními domy je to hračka

 

 


You must be logged in to post a comment Login