Rady a tipy

Máte na pozemku strom, který chcete pokácet? Kdy se můžete pustit rovnou do práce a kdy potřebujete povolení?

Od   | 

Kácení stromů na vlastním pozemku se může zdát jako jednoduchá záležitost, ale v České republice je regulováno zákonem. Kdy můžete stromy kácet volně a kdy musíte žádat o souhlas na úřadě?

Ovocné stromy obvykle na své zahradě porazit můžete. Zdroj: Pixabay

Pravidla pro kácení stromů na vlastním pozemku

Podle české legislativy, konkrétně jde o zákon č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny, nemůžete kácet stromy na svém pozemku kdykoliv a jakkoliv. Existují přísná pravidla, která musíte dodržovat. Povolení ke kácení je obvykle nutné pro stromy, které mají obvod kmene větší než 80 cm ve výšce 130 cm nad zemí. Pro menší stromy povolení není potřeba. I zde ovšem existuje výjimka. Pokud dřeviny nemají uvedené rozměry, ale tvoří souvislý (zapojený) porost dřevin, můžete kácet jen v případě, kdy celková plocha vykáceného porostu není větší než 40 metrů čtverečních.

Info: ovocné dřeviny jsou obvykle takové, které člověk záměrně zasadil, aby z nich měl nějaký užitek (angrešt, rybíz, hrušeň, jabloň, broskvoň, líska, mandloň, meruňka, ořešák, maliník, ostružiní, třešeň, višeň, kdouloň a další).

Zatímco dříve bylo hodně důležité, aby pozemek byl oplocený a ne volně přístupný, dnes už to neplatí. Stačí, když je zahrada ve vašem osobním vlastnictví, nachází se v obci a je v katastru vedená jako zahrada, zastavěná plocha, nádvoří nebo pozemek se způsobem využití jako zeleň.

 

Nejoblíbenější dekorativní stěrky: Které to jsou a kam pro ně?

 

Kácení neovocných stromů a porostů

Povolení nepotřebujete ani na kácení starých, suchých či poškozených stromů, které bezprostředně ohrožují vaši bezpečnost nebo bezpečnost kolemjdoucích lidí. U hodně velikých stromů toto nahlaste do 15 dnů od pokácení. Kácet se dá také ve chvíli, kdy stromy přerostou možnosti vašeho pozemku, případně když za silnějšího větru ohrožuje strom větvemi střechu, také v případě, kdy potřebujete změnit podobu a ráz zahrady apod. Kácí se také již neplodící ovocné stromy. Ovšem pamatujte na to, že i na tyto případy se vztahuje legislativa a nějaká pravidla. Nemůžete se do toho pustit kdykoliv, ale jen v určitém ročním období. Dále v článku se dozvíte, kdy to přesně je.

Kdy je nutné povolení ke kácení?

Pokud plánujete kácet strom s obvodem kmene přesahujícím uvedených 80 cm, musíte požádat o povolení místní obecní úřad. Tento proces zahrnuje podání žádosti, ve které musíte uvést důvod kácení a další informace o stromu a pozemku. Úřad pak posoudí, zda je kácení oprávněné. Pravidla pro kácení stromů řeší zmíněný zákon, kde je uvedeno, že mimo les lze stromy kácet pouze v době vegetačního klidu, což je období od začátku října do konce března. Nejlepší doba nastává v zimě, protože kácení stromů je nejšetrnější. Mimo toto období lze kácet jen stromy, které ohrožují majetek, lidské životy či zdraví a stromy přesahující výše uvedené rozměry.

Na chráněné stromy platí přísná legislativa

Bez povolení také nelze kácet stromy a keře, které patří do významného krajinného prvku. Obvykle to jsou dřeviny v historických zahradách, parcích, alejích, mokřadech, mezích, remízkách a o ty, které stojí v chráněném území, případně jsou památné. Abyste ceněný strom mohli pokácet, potřebujete odborný posudek od arboristy. Ten provede dendrologický průzkum a až na základě tohoto posudku můžete požádat o povolení ke kácení. Vzhledem k tomu, jak vysoká je hodnota těchto stromů, snaží se je úřady obvykle spíš zachránit i přes poškození. Když je strom skutečně poškozený a záchrana není možná, lze kácení povolit, ale musí být nejdříve zrušen ochranný režim, případně stačí i výjimka ze zákazu od příslušného obecního či městského úřadu, správy národního parku nebo chráněné krajinné oblasti.

 

Venkovní dlažba se pokládá na terče. Jak na to?

 

Jak postupovat při žádosti o povolení

Proces žádosti o povolení začíná na místním obecním úřadě. Budete potřebovat vyplnit formulář, poskytnout fotografie stromu a uvést důvod kácení. Po podání žádosti může úřad provést inspekci na místě a rozhodnout o schválení nebo zamítnutí žádosti. Celý proces může trvat několik týdnů, proto plánujte dopředu. Určitě při vyřizování žádosti nezapomeňte:

  • označit katastrální území a parcelu, kde stromy rostou. Uveďte stručný popis přesné lokace a klidně i udělejte nákres,
  • popište druh dřevin, jejich rod, počet, obvod kmene ve výšce 130 cm nad zemí,
  • uveďte relevantní důvod, proč by měl úřad vaší žádosti vyhovět, ať už je to nebezpečné umístění, strom je hodně poškozen, nebo chystáte novou zástavbu a nelze ji dát někam jinam,
  • doložte vlastnické právo, nájemní či uživatelský vztah k pozemkům (pokud není možné ověřit v katastru nemovitostí).

Stromy nemůžete porazit, když mají vegetační období. Zdroj: Pexels

Dopady kácení bez povolení

Co se stane, když strom pokácíte bez povolení a nepatří do výše uvedených výjimek? Mohou vás čekat sankce, včetně pokut. Nelegální kácení má za následek ekologické škody, můžete poškodit cenné přírodní zdroje apod. Vždy si proto ověřte, jestli povolení potřebujete, nebo ne. Klidně se raději optejte na oficiálních místech, ať neuděláte chybu, která už nepůjde napravit. Podle zákona vám může být uložena pokuta za pokácení nesprávného stromu až 20 000 Kč, v případě více stromů 100 000 Kč a až 50 000 Kč za zničení památného stromu. Podnikající právnické a fyzické osoby mohou dostat pokutu až 1 000 000 Kč.

Stromy nemusíte pokaždé kácet

Pokud je strom zdravý a neohrožuje bezpečnost, zvažte alternativy ke kácení. Můžete se například rozhodnout pro prořezávání nebo přesazení stromu. Takové metody jsou ke stromům a životnímu prostředí šetrnější. Jednoduchým krokem možná vyřešíte problémy, které vás trápily, a zároveň zachováte porost takřka tak, jak byl. 

Ne vždy je nutné přistoupit až ke kácení stromů. Někdy stačí jen nějaká úprava a můžete se z něj radovat dál. Zdroj: Pixabay

Stíní vám na zahradě sousedův strom?

Podle občanského zákoníku máte právo požadovat odstranění větví nebo kořenů stromů, které přesahují na váš pozemek, pokud vám způsobují škodu nebo nadměrně obtěžují. Jednejte jen v souladu se zákonem a respektujte práva vašeho souseda. Nejlepší je začít přátelským rozhovorem. Vysvětlete sousedovi, jaký problém vám strom způsobuje, a požádejte ho o řešení. Mnoho problémů se dá vyřešit jednoduše a bez konfliktu. Pokud osobní rozhovor nepomůže, můžete souseda formálně vyzvat k odstranění větví nebo ke snížení stromu. Písemná výzva by měla obsahovat konkrétní požadavky a termín, do kdy má být problém vyřešen. Pokud ani písemná výzva nevede k řešení, můžete se obrátit na příslušné úřady nebo soud. Soud rozhodne, zda je stínění nebo přesahování větví nepřiměřené a jaké kroky je třeba podniknout. Bývá to ovšem dost zdlouhavá a nejistá cesta, protože podle zákona nelze nařídit kácení dřevin, pokud není strom nakažen epidemickou chorobou.

Zasahuje vám na pozemek větve od souseda? Zkuste se s ním dohodnout na jejich zkrácení. Zdroj: Canstockphoto

Soused s pořezáním větví nesouhlasí? Větve můžete odstranit i tak, ale musíte mu ponechat nejdříve dostatečný čas na nápravu a samozřejmě dodržet zákonné podmínky. Odstraňte je šetrně, tedy žádné lámání, opalování apod. a ve vhodnou roční dobu (ve vegetačním klidu), jinak byste sousedovi odpovídali za případnou škodu.

Zdroje informací: zakonyprolidi.cz, portal.gov.cz, mzp.cz

 

Do jaké nádrže zachytávat dešťovou vodu a kam pro ni?

 

 


You must be logged in to post a comment Login