Rady a tipy
Máte hypotéku a ztratili jste práci? Poradíme vám, jak postupovat
Aktuální situace je nevyzpytatelná. Zatímco někdo v současnosti pracuje stejně jako dřív, je zde i spousta těch, kteří v důsledku vládních nařízení přišli o práci, nebo byla jejich činnost minimálně hodně omezena. Týká se ztráta zaměstnání i vás? A máte na krku hypotéku, která se sama nesplatí? V tom případě pro vás máme tipy na řešení této vážné a nepříjemné situace.
Během první vlny pandemie koronaviru přišly o práci tisícovky lidí – jednalo se zejména o osoby pracující v cestovním ruchu, gastronomii, hotelnictví či kultury. Druhá vlna s sebou však přinesla mnohem víc oborů, které jsou aktuálně postiženy – případně je jejich činnost úplně zastavena. Avšak to, že jste přišli o práci, neznamená, že můžete přestat splácet své závazky, kam patří také hypotéka. My pro vás však máme několik tipů, jak se můžete s nedostatkem financí vypořádat.
Nezapomínejte na finanční rezervu
Ačkoliv je nyní možná pozdě, stejně musíme tuto radu zveřejnit. S výpadkem příjmu ve vaší domácnosti byste měli počítat vždy. A to i v případě, že se vám daří skvěle. Byla spousta penzionů, které měly vysoké příjmy, nyní jsou však už téměř rok s malými pauzami zavřené. Na svém spořicím účtu se snažte mít finanční prostředky, které vám pokryjí případný výpadek vašeho příjmu po dobu tří až šesti měsíců. Na účtu by měl být dostatek financí na splátky hypotéky, pojištění, ale i dalších nezbytných výdajů.
V případě, že máte stavební spoření, můžete si na dočasnou dobu snížit, ale i přerušit pravidelné platby příspěvků. Odložit můžete také vaše investice do podílových fondů, kryptoměn apod. Jde o drobnosti, ale v případě nouze dokážou snížit vaše výdaje i o tisíce korun měsíčně.
Pojistěte se
Trochu jistoty můžete získat také tím, že si sjednáte pojištění rizika ztráty zaměstnání – to může být součástí vašeho životního pojištění. Avšak ani v tomto případě nemáte vyhráno. I když bude toto pojištění vhodné, musíte počítat s tím, že vám nebude vyplaceno ihned. Většinou peníze dostanete až po uplynutí předem určené doby od ztráty zaměstnání – to jsou většinou tři, ale i více měsíců. I proto musíte mít něco našetřeno.
Téměř každá banka nabízí k hypotékám jako součást balíčku služeb také pojištění. Velkou výhodou takových nabídek je jejich cena, ta je stejná pro všechny klienty bez ohledu na jejich věk. Pokud si takové pojištění budete sjednávat přímo s pojišťovnou, většinou platí, že čím je klient starší, tím víc si zaplatí.
Možnost odložení nebo snížení splátek
Přišli jste o práci a víte, že nebudete mít na zaplacení splátek hypotéky? V tom případě kontaktujte svoji banku a snažte se s ní domluvit dočasné snížení nebo odložení splátek. Občas se vám může podařit domluvit odložení splátek na šest měsíců – a to je za běžných okolností dostatečně dlouhá doba na to, abyste si našli novou práci. Co se týče nabídek konkrétních bank, například mBank nabízí odložení splátek úvěru až o devět měsíců – v případě ztráty zaměstnání nebo nemoci trvající jeden měsíc a déle. Komerční banka zase nabízí možnost odložení splátek na dobu jednoho až šesti měsíců. V době trvání vaší hypotéky lze splátky odložit maximálně dvakrát – v této době platíte pouze úroky.
Pokud se nechcete vydat cestou úplného odkladu splátek hypotéky, můžete si zažádat také o jejich snížení. S bankou je však třeba jednat co nejrychleji – snížení splátek by mělo být krajní řešení, protože má hned několik nevýhod. Nejen, že zaplatíte více na úrocích, ale odklad se také negativně podepíše v úvěrovém registru. To vám může snížit nebo zrušit šanci na získání dalšího úvěru.
You must be logged in to post a comment Login