Rady a tipy
Máte domácí mazlíčky? Vyhněte se následujícím čistícím prostředkům. Nemusí jim dělat dobře
Načančali jste si krásně byt a jste pyšní na to, jak voní čistotou a nikde ani smítka? Možná už vás ale nenapadne, že prostředky, které jste k dosažení takového výsledku použili, nejsou vhodné pro zvířata a mohou pro ně být dokonce toxické. Zjistěte, kterým se při úklidu vyhnout.
Před několika lety vznikla studie, která dokazovala, že chemické výrobky jsou nejčastější příčinou úmrtí domácích mazlíčků. Tím, že se nachází mnohem blíž zemi, jsou jim také mnohonásobně více vystaveny. Jsou citliví na silné pachy a vůně, které mohou vést ke dráždění a někdy až k dýchacím potížím. Až budete příště zase řešit, že chcete mít podlahu naprosto bez bakterií a nečistot, myslete i na ně. Vyvarujte se toxických přípravků a rozhodně nikdy je nepoužívejte na terária, klece či akvária pro drobnější živočichy.
1. Amoniak (čpavek)
Čpavek se svým klasickým zápachem není příjemný ani nám lidem, natož domácím zvířatům. Běžně se vyskytuje v čističích odpadů, přípravcích na trouby nebo v prostředcích na podlahy. Má totiž výborné odmašťovací schopnosti. Zároveň ale není vhodný pro domácího mazlíčka. Je vysoce toxický a může mu způsobit vážně podráždění kůže, očí a pálení v nose, krku a žaludku, když by došlo k olíznutí. Zkuste hledat jiné alternativy namísto této látky, a pokud občas musíte amoniak použít, zajistěte, aby zvířata byla v jiné místnosti, dobře vyvětrejte a nepouštějte je zpět, než vše dobře uschne.
2. Vůně (ftaláty)
Ftaláty jsou součástí produktů, které mají přinést vůni do domova. Jde o osvěžovače vzduchu, různé spreje na prádlo, na koberce apod. Jelikož mohou být nebezpečné při vdechnutí, a to zejména pro zvířata, opět se ujistěte, že nikde v blízkosti žádné není, až je budete používat. Ještě mnohem lepší ale je, zvolit nějakou netoxickou alternativu. Na trhu je jich dnes spoustu. S vůněmi obecně zacházejte opatrně, protože mazlíčkům je intenzivní aroma nepříjemné, a to i když není toxické.
3. Bělidlo
Bělidlo dokáže dráždit jemné nosy psů a způsobit jim dokonce dýchací potíže. Pokud ho například vypili, může je i zabít, protože kvůli obsahu chlóru jde o toxický prostředek. Pokud je to možné, zkuste něco netoxického. Bělící účinky má i perkarbonát sodný nebo klasická soda.
4. Dezinfekce
Dezinfekční prostředky mohou být nebezpečné a obecně je potřeba s nimi zacházet opatrně. Chemikálie dokáže způsobit podráždění tlapek, očí a nosu, když s tím přijde zvíře do styku. Jelikož lidé často používají dezinfekční přípravek prakticky na cokoliv domácnosti a hodně často, může ke kontaminaci dojít snadno. Je tedy vhodné prostředek naředit a nepouštět zvířata nebo děti do vydezinfikované místnosti dřív, než vše dobře zaschne. A možností je i netoxický přípravek. Dnes už je bez problémů koupíte.
5. Glykolethery
Znáte názvy jako 2-methoxyethanol, 2-butoxyethanol nebo 2-ethoxyethanol? Pravděpodobně ne, a přitom je možná doma používáte každý den. Jde o nebezpečnou skupinu chemických látek, které se nachází v nejednom čisticím prostředku. Nejběžnějším je 2-butoxyetanol, který se vyrábí z ropy a výrobci ho dávají takřka všude. Jeho nadměrné použití může dráždit nos a oči a žádnou výjimkou není ani otrava. Zvířata často neodolají a olížou místa, kde byl použit, jelikož voní sladce, a to je láká.
6. Éterické oleje
Dát si do aroma difuzéru oblíbenou vůni a užívat si chvíle klidu se zdá tak příjemné. Ovšem nemůže to škodit zvířatům? Záleží na tom, jak moc jsou vůně intenzivní a o jaké jde. Například kočky mají celkově s přírodními oleji problém, zatímco psům tolik nevadí. Bezpečný je kardamon, fenykl, helichrysum, máta, heřmánek, zázvor, levandule, myrhový olej a cedrové dřevo. Také skořice, citrusové oleje, tea tree či máta. S éterickými oleji zacházejte opatrně i kvůli sobě. Pokud je jich příliš mnoho, mohou vám nepříjemně poškodit sliznice a způsobit dýchací potíže. Také nejsou úplně vhodné běžné aroma lampy na svíčku, protože vám do vzduchu jdou spaliny, které pak dýcháte.
7. Nonylfenol ethoxylát
Nikdo nezná všechny toxiny v domácnosti, a tak je logické, že neví nic ani o těchto, které se přidávají do pracích prášků. Pro zvířata mohou být ale dost nebezpečné. Zejména prací kapsle vypadají jako hračky nebo pamlsek a může to lákat k ochutnání. Buď vše uchovávejte v pevně uzavřených nádobách a dost vysoko. Což je ostatně vhodné i ve chvíli, kdy máte děti nebo používejte netoxické varianty. Domácí mazlíčci jsou trochu podobní malým dětem. Mají blízko k zemi, jsou zvědaví a do pusy strčí cokoliv, co vypadá chutně nebo zajímavě. Samotný nonylfenol ethoxylát je chemická látka, která dokáže podráždit kůži a zanechat nepříjemné vyrážky, skvrny a šupinky. To je také důvod, proč byste je nikdy neměli používat na deky a pelíšky pro zvířata.
Co naopak domácím mazlíčkům nevadí?
To, že se budete vyhýbat toxickým čisticím prostředkům neznamená, že nemůžete bydlet v čisté a voňavé domácnosti. Takřka na vše můžete využít ocet, oblíbený je hlavně bílý, protože je o něco silnější, ale bohatě postačí i běžný. S úklidem pomůže i jedlá soda, perkarbonát nebo kyselina citronová. Koupíte to všechno za pár korun a máte uklizeno jako s kterýmkoliv běžným prostředkem. Jedlá soda dokonce odstraňuje zápach z kočičích exkrementů. Pokud si pořídíte kvalitní parní čistič a parní mop, nemusíte mít přípravky v podstatě vůbec.
Určitě vás také zajímá praní. Zde máte možnost využít mýdlové vločky či ořechy, různé netoxické prací prostředky a místo aviváže ocet.
Při úklidu domova, kde bydlí domácí zvířata, postupujte shora dolů. Začněte otřením a smetením prachu. Nezapomeňte i na stěny a strop. Pak otřete povrchy a vysávání a stírání mopem nechte na konec. Vždy dodržujte upozornění na obalech výrobků, používejte obvyklá ochranná opatření a zvířata vždy pro jistotu z místnosti vykažte do doby, než vše oschne. Kdyby se přeci jen někdy přihodilo, že se mazlíček s prostředkem dostane do kontaktu nebo jej dokonce spolkne, raději zavolejte veterináři.
Zdroj info: Co věděly už naše babičky, Kapitoly o bydlení, Rady pro každou hospodyňku, Můj pes
You must be logged in to post a comment Login