Rady a tipy

Máte doma plíseň? Poradíme vám, jak se jí zbavit jednou provždy

Od   | 

To, že jste vyměnili stará netěsnící okna za nová, která těsní dokonale, sice sníží tepelné ztráty, ale současně však může dojít doma k nárůstu vlhkosti. A právě vlhké stěny jsou ideálním základem pro vnik plísní, které jsou nejen nevzhledné, ale také zdraví škodlivé.

Plísně mění povrch materiálu a mění i jeho barvu, nemluvě o zatuchlém zápachu, který může vyvolat nejen alergie, ale také dýchací obtíže, například astma. I proto jim musíte předcházet – a když už vzniknou, musíte vědět, jak postupovat při jejich likvidaci, abyste nenapáchali více škody než užitku.

Plíseň v interiéru je nejen nevzhledným, ale také nebezpečným problémem. Zdroj: Canstockphoto

Proč plíseň v interiéru vznikla?

Nejčastější příčinou vzniku plísně v interiéru je zvýšená vlhkost. Podmínky pro jejich klíčení nastávají už ve chvíli, kdy je koncentrace vody na pouhých 10 procentech. Zdi, které jsou prorostlé nitkami plísní, nevypadají dobře, ale také vám mohou způsobit nepříjemné zdravotní problémy – a to zejména alergikům. Vzhledem k tomu, kde všude se plísně v domácnosti mohou nacházet, je třeba s nimi umět správně bojovat. Prevence i dezinfekce jsou v tomto případě nutností.

 

Odsavač, který dezinfikuje vzduch v místnosti

 

Kde se může plíseň vyskytovat?

  • Vyskytuje se zejména na stěnách v místě zvýšené vlhkosti. Tam, kde je vlhká stěna, bude pravděpodobně i plíseň.
  • V místech tepelných mostů a v místech s podchlazenými dutinami.
  • Na WC a v koupelně mezi jednotlivými kachličkami – ve spárách se plísním daří opravdu dobře.
  • V porézním podkladu keramických kachliček v koupelně.
  • V prostorách, které lze větrat velmi obtížně – ve spíži, ve vestavěné skříni.
  • V podlahových krytinách, které byly položeny na nedostatečně proschlém podkladu.
  • Na dřevěných součástech vašeho domova.
  • V místnosti, kde máte pračku a sušičku.
  • V kuchyni, kde vám nefunguje při vaření digestoř.

Nezapomeňte

Část plísně, kterou vidíte na stěnách, je pouze povlakem plodnic na nakaženém zdivu. Avšak mnohem důležitější část, podhoubí plísně, zůstává skryto a postupně prorůstá omítkou, dřevem, nátěrem, textilií apod. Nestačí tedy jen zlikvidovat viditelné plodnice, ale také neviditelné části plísně skryté v materiálu. V případě plísně na stěnách se tak snažte dostat až na omítku.

Část plísně, kterou vidíte na stěnách, je pouze povlakem plodnic na nakaženém zdivu. Zdroj: Pexels

Jak můžete snížit kontaminaci plísní?

Spory vláknitých hub se nacházejí všude kolem nás. A jejich výskyt závisí na mnoha faktorech, z nichž některé můžeme do jisté míry ovlivnit. Pokud se potýkáte s chronickým problémem, je dezinfekce jediným způsobem, jak se můžete problému s plísní zbavit. Musíte snížit jejich výskyt, ale také zamezit jejich dalšímu rozvoji – a to zejména odstraněním primárního zdroje kontaminace.

U novostavby musíte používat kvalitní izolaci při zachování technologické kázně. Díky tomu předejdete vzniku tepelných mostů a následnému vlhnutí obvodových stěn i hromadění vlhkosti pod podlahovou krytinou. U staveb, které jsou již postaveny, je třeba provést tepelnou izolaci štítových zdí za pomocí desek z pěnového polystyrenu, následně je omítněte plastovou omítkou zevnitř, případně můžete zdivo obložit sádrokartonem nebo plastovými deskami na laťovém roštu s tepelnou izolací. V domácnosti je třeba dodržovat základní hygienické zásady. Pravidelně větrejte, průběžně vynášejte odpadky, nezapomínejte na odmrazování mrazáku, odstraňuje zbytky potravin, u nichž se objevila plíseň, ledničku i chladničku pravidelně dezinfikujte.

Jak plíseň odstranit?

Pokud se už plíseň ve vaší domácnosti objeví, postupujte následovně:

Při likvidaci plísně svépomocí se neobejdete bez chemických přípravků – seženete je v každé drogerii. Do doby, než plíseň zničíte, ji nesmíte odstraňovat mechanicky, jinak by se její spory rozšířily do ovzduší. Nejen, že by vám způsobily dýchací obtíže, ale také by se mohly přenést na doposud nepoškozené části bytu. Používejte prostředky na likvidace řas, plísní, lišejníků a hub – přípravek musí být určen na interiérové omítky.

Při odstraňování plísně používejte přípravek k tomu určený. Zdroj: Pexels

Nyní můžete vlhké místo mechanicky očistit. Pokud nechcete, aby se problémy opakovaly, doporučujeme vzít do ruky špachtli a omítku odstraňte úplně. Plíseň se nedrží jen na povrchu, její spory jsou i v omítce, případně ve zdivu. Při následném malování přidejte do barvy fungicidní roztok.

Zdroj info: Co věděly už naše babičky, Kapitoly o bydlení, Plísně v bytě

 

Pohovka, u které můžete nastavit hloubku sedu

 

 


You must be logged in to post a comment Login