Zahrada

Masožravé rostliny zvládnete pěstovat hravě. Jak o ně správně pečovat?

Od   | 

Masožravé rostliny jsou pro mnoho pěstitelů lákavé. Druhů masožravek je hodně, ale ne všechny se dají pěstovat v interiéru a v našich podmínkách. Rozhodně se však nejedná o výrazně náročné rostlinky. Potřebují trochu péče jako kterékoliv jiné, bezpochyby ji zvládnete i vy.

Většina masožravek má ráda vlhká a slunná místa. Potřebují tedy hlavně dostatek světla a vlhký substrát. Když tyto dvě základní věci dostanou, už vám jejich pěstování žádné velké obtíže nepůsobí. Nejlepší pro pěstování jsou rosnatky, tučnice a šprlice. Oblíbená mucholapka podivná se dá taktéž docela dobře pěstovat, ale musíte na ní dávat trochu více pozor.

Jakou masožravku si vyberete?

Pro začátečníky jsou vhodnější lehce pěstovatelné druhy. Když uděláte nějakou chybu, hned vám neuvadnou, popřípadě vás jejich ztráta nebude tak mrzet, protože nejsou tak drahé. V tomto případě hovoříme o rosnatkách, tučnicích, špirlicích a bublinatek. Oblíbené jsou také láčkovky a mucholapky. Dříve byl problém nějakou masožravou rostlinu pořídit, ale dnes jsou již běžně dostupné ve většině zahradnictví a na internetu. Nejlepším způsobem pro koupi je zkušený pěstitel, protože přesně víte, jak se s květinou zacházelo, dokáže vám poradit s výběrem i pěstováním.

Špirlice patří do skupiny masožravých rostlin, které jsou krásné na pohled. Zdroj: Pixabay

Pěstujte masožravky na slunci

Odolným masožravým rostlinám se nejlépe daří tam, kde je teplo. K růstu a životu potřebují mnoho jasného světla, zejména na jaře a v létě. Dávejte je na slunný parapet, do zimní zahrady nebo na terasu, kam dopadají paprsky slunce. V zimě potřebují rostliny spíše chladnější místo, kde si odpočinou. Jinak by se mohli vyčerpat a zemřít. Proto je umístěte do chladné a nevytápěné místnosti. Ideální teplota je kolem 7 °C.

Substrát

Ve volné přírodě rostou tyto rostliny v bažinaté půdě, takže jsou stále ve vlhku. Posaďte tedy květináč s rostlinou do tácku s vodou, aby půda nikdy nevyschla. Můžete také zaslepit odtokové otvory, aby voda nevytékala. I během zimy udržujte půdu navlhčenou. Překvapivě nemají rostlinky rády půdu s velkým obsahem živin, jako je rašelina nebo kompost. Kupujte raději speciální substrát určený masožravým rostlinám. Nezalévejte vodou přímo z vodovodu. Ta jim může ublížit. Použijte destilovanou, filtrovanou, převařenou, kterou necháte vychladnout. Ideální je samozřejmě dešťová.

Masožravé rostliny, jako tato rosnatka, umí vypadat velmi krásně. Zdroj: Pixabay

Nekrmte masožravé rostliny a nehnojte je

Mnoho pěstitelů má pocit, že svou masožravou rostlinu musí nakrmit a chytat jim hmyz. Ta si ale zvládne potravu nachytat sama, hlavně když je venku. Získají takto všechny potřebné živiny a vy nemusíte řešit žádné přihnojování. To by je naopak mohlo zabít.

Nádoby pro pěstování

Volba květináčů a truhlíků je v podstatě na vás. Důležitá je hlavně velikost, protože masožravé rostliny potřebují větší objem kvůli větší chemické stálosti. Výhodnější jsou květináče hranaté, dají se totiž lépe skladovat. Příliš vhodné nejsou hliněné, z jejich povrchu se rychleji odpařuje voda. Tam, kde je potřeba většího ochlazování se ale jejich použití hodí.

Přesazování masožravek

Každá rostlina si čas od času zaslouží novou půdu. Jednou za rok nebo dva byste měli i masožravé přesadit. Často potřebují větší nádoby, jak rostou. Důvod pro přesazení vzniká také ve chvíli, kdy substrát mění barvu, protože se sráží minerální látky a zapáchá kvůli plísním. I když jsou masožravé, se škůdci (mšice apod.) se nejsou schopné vypořádat a k jejich ničení potřebujete speciální přípravky, buď na chemické bázi nebo přírodního původu.

Mucholapka je známá pro své ploché květy, které se za hmyzem zavřou. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login