Kuchyně
Malý stůl v nevelké kuchyni: Jak pohodlně stolovat, když není místa nazbyt
Ne vždy je v kuchyni tolik místa, aby se tam vešel prostorný stůl a nemuseli jste dělat kompromisy. Přesto i v nevelkém prostoru můžete stolovat pohodlně a stylově. Malý jídelní stůl dokáže být praktický, účelný a dobře vypadat. Položme si proto už jen nerudovskou otázku: Kam s ním?
Jídelní stůl v obýváku
Máte sice malou kuchyňku, ale obývací pokoj je velký až až? Výborně. Máte vyhráno. Přesuňte tam jídelní stůl a nemusíte jej zbytečně zmenšovat kvůli nedostatku prostoru. Pozor ale na to, že ne vždy se do obýváku hodí jídelní zóna. Mnozí také brzy rezignují na správný způsob stravování a jedí naklonění nad konferenčním stolkem s koleny pomalu u brady. To ale není zdravé ani vhodné. Jíst bychom měli u stolu k tomu určenému se správnými rozměry a umístěním.
Nezapomeňte na rozměry
Jedna osoba potřebuje na jídlo prostor 60 x 30 centimetrů. Když jste doma jen dva, stačí vám stoleček 60 x 60 centimetrů. Čtyřčlenná rodina by si měla pořídit rozměr 120 x 60 nebo 80 centimetrů. Když nemáte moc prostoru, je opravdu zbytečné pořizovat zbytečně velký stůl, ke kterému vás zasedne o něco víc jen jednou za rok, a to o Vánocích.
Police místo stolu
V nejvyšší nouzi může stůl suplovat široká police, pod kterou jednoduše zastrčíte poličky či barové židle. Do stěny při jídle asi koukat nechcete, takže polici umístěte k oknu nebo dejte na stěnu zrcadlo, ve kterém se bude zrcadlit interiér a navíc ještě malou kuchyň opticky zvětší.
U kulatého stolu se nescházejte
Kulatý stůl vypadá efektně a vypadá působivě, do malého prostoru se však nehodí. Nedá se totiž dát úplně ke stěně nebo k nábytku, takže sebere víc místa. Stůl pro dva by měl v tomto případě mít průměr alespoň 80 cm a ke stolování byste potřebovali prostor o průměru alespoň 245 cm. Pro čtyři až šest stolujících je potřeba stůl s průměrem 110-120 cm a prostor až 270 cm. Pokud chcete oblý tvar, zvolte raději oválný stůl, který se přece více hodí do menšího prostoru.
Skládejte, stohujte, rozkládejte
I malý stoleček může někdy překážet. Proto může být „fajn“ řešením sklopný a stohovatelný nábytek. Když zrovna nejíte, prostě stolek sklopíte a je to. Židle pak naskládáte na sebe do kouta a vytáhnete až v případě potřeby. Není to sice úplně ideální, ale když není jiná možnost a není vás doma mnoho, stačí to. Kdo má občas hosty, ale malý prostor, nemůže si dovolit rovnou velký stůl. Naštěstí se vyrábí rozkládací varianty, díky nimž během chvilky vykouzlíte větší stolovací prostor.
Atypické stoly nepřekáží
Nemusíte mít doma klasický jídelní stůl. Klidně zkuste něco atypického. Na vysouvacím stolku namísto zásuvky v kuchyňské lince, který je ukrytý do té doby, než chcete jíst, není nic zvláštního. Existují ale i atraktivnější a propracovanější varianty stolů. Zkuste si představit desku stolu na lanech, kterou vytahujete ke stropu.
Lepší více malých stolků než jeden velký
Využijte každý kout, který máte. Na odkládání různých věcí nebo na stolování můžete použít prodloužený parapet, přídavné stolky, které se dají zasunout pod sebe a efektní budou i servírovací pojízdné stolečky.
Vynechte masivní dřevo
Když nemáte prostor a musíte koupit malý stůl, masivní dřevo raději vezměte oklikou. Ono totiž opticky zahlcuje velkou část prostoru a ten se pak jeví hodně zastavěný. Zkuste raději skleněný stůl s deskou z čirého skla v kombinaci s jednoduchou nosnou konstrukcí. Váš prostor se rázem opticky nafoukne. Když jej ještě doplníte různým množstvím zajímavých plastových či kovových židlí, máte místo pro rodinné stolování, odkud se vám nebude chtít odcházet.
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login