Inspirace

Malý byt aneb jak zařídit garsonku

Od   | 

Při zařizování malého bytu bychom maximální důraz měli klást na hlavní prostor, do kterého potřebujeme vměstnat všechny části standardního bytu tři plus jedna. Vaříme zde, jíme, přijímáme návštěvy, relaxujeme u televizoru a také tu spíme.

Vezměme v úvahu, že zabydlujeme jen několik desítek metrů čtverečních, což by mělo být nejen funkční, ale zároveň by měl prostor působit přehledně a uklizeně.

Hra na schovávanou

Abyste dosáhli takového výsledku, snažte se byt zařídit tak, aby bylo možné všechno uklidit. Využijte stěny od podlahy ke stropu, zvolte skříňky s plnými dvířky, tehdy totiž nebude vidět případný nepořádek uvnitř. Nábytek nechte vyrobit u truhláře. Může být na míru a podle vašich konkrétních potřeb, což v nevelkém prostoru bezpochyby oceníte. Velkým pomocníkem bude rozhodně multifunkční nábytek, který můžeme využívat k různým činnostem. Oblíbené jsou skříně s integrovaným lůžkem, komody se zabudovaným stolkem, rozkládací stoly ad. Tam, kde není místa nazbyt, rozhodně oceníme sklopné stolky, taburety s odnímatelným víkem ad.

Pozor na „barvičky“

Zařízení zvolte ideálně v bílé barvě nebo některém ze světlých odstínů, které malému prostoru jedině prospívají, podobně jako třeba zrcadlo. To totiž prostor opticky zvětšuje. Obdobnou funkci zastávají rovněž transparentní materiály. Tedy sklo, případně plasty, které navíc mohou být v nejrůznějších odstínech. Vhodný je rozkládací nábytek, který můžete přizpůsobit aktuální situaci, ať už to je jídelní stůl, nebo židle. Ostatně ty mohou být i stohovatelné.

Zvolte neutrální barvy, ideálně bílou v kombinaci s hnědou, šedou apod. Vhod přijdou průsvitné materiály

Kout na spaní

Obětujete-li část místnosti pouze pro spaní, docílíte mnoha výhod. Tou podstatnou je, že můžete spát na standardní posteli. Což nakonec vyjde mnohem levněji v porovnání s rozkládacím provedením sedací soupravy se stejným komfortem. Nevejde-li se do koutu běžný rozměr postele, tedy 180 x 200 cm, pak je z popsaných důvodů výhodnější pořídit si menší postel, a to s šíří 160 cm. Ovšem jen za předpokladu, že rozměr vyhovuje tělesné konstituci obou partnerů. Nezapomeňte spací kout oddělit od okolního zařízení. Vhodný je například paraván, který může esteticky prostor zvelebit, navíc poslouží i jako věšák.

Paraván kromě optického předělu může sloužit i jako věšák

Spíme na sedačce

Tam, kde nelze zřídit samostatný spací kout, slouží pro přespávání sedací souprava, na které se přes den sedí a na večer se promění v postel. Modely, u nichž se polštáře na sezení používají také na spaní, nejsou vyhovující pro kvalitní spánek. Nejenže jsou přizpůsobené sezení, ale právě to, že je využíváme i k tomuto relaxačnímu odpočinku, způsobuje, že se brzy vytvarují podle našeho těla. Právě proto bychom si do domácností, kde budeme lůžko využívat často, měli pořizovat speciální provedení. To se od běžného typu sedací soupravy s rozkládacím systémem liší tím, že jeho součástí je také matrace určená výhradně ke spánku. V praxi to znamená, že polštáře na sezení se odkládají stranou a ke spánku slouží kvalitní matrace. Ta má výplň u standardních modelů z polyuretanu či molitanu, kvalitnější typy mají uvnitř pružiny. Na pohovkách s takovýmto typem matrací může uživatel spát každodenně, aniž by se musel strachovat o své zdraví.     

Praktický bude sedací nábytek, který snadným pohybem změníte na lůžko. Zdroj: Inpro design

Jak na dispozici v mini prostoru

  1. Na kostkovaný papír zaneste půdorys místnosti.
  2. Zamyslete se nad umístěním kuchyně s jídelním místem, sezením, spaním, případně pracovním místem.
  3. Zakreslete rozmístění a dbejte na to, aby sezení nebylo zády ke vstupu do místnosti. Jídelní prostor by měl být v těsné blízkosti kuchyně. Důležitá je také dostatečná intimita v koutu pro spaní. Pokud tomu tak není, hledejte jiné řešení…

Vhod přijde obývací stěna s integrovaným lůžkem. Zdroj: Clei

Fotogalerie:

 

You must be logged in to post a comment Login