Kuchyně

Na návštěvě v mé první kuchyni

Od   | 

Stěhovali jsme se do prvního bytu a věděli jsme, že to bude přestupní stanice, kde strávíme rok, maximálně dva, než si najdeme něco většího. Právě tomu odpovídalo i zařízení. Kuchyně tu měla zůstat pro další nájemce, ale doplňky, jako jsou světla, hodiny nebo i květiny, se měla s námi stěhovat.

Podkroví má neopakovatelné kouzlo, a v tomto bytě tomu není jinak. Vysoké stropy vnášejí do místnosti nestísněný pocit a trámy, přestože jsou natřeny na bílo, vytvářejí venkovskou atmosféru, a to i přesto, že se byt nachází v centru Prahy.

V barové desce jsou integrované LED pásky, které osvětlují pracovní desku. Nerezový dřez i baterie jsou od firmy Franke

Tvar kuchyně měl být původně jiný

Kuchyně je součástí polyfunkčního prostoru s půdorysem do tvaru písmene L a nachází se v jeho pomyslném středu. Je tedy jeho srdcem. Původně byla sestava navržena do tvaru písmene U, tak aby byla využita i stěna, u které měl být další úložný i odkládací prostor. Výrobce ale nenabízel rohovou skříňku, a tak nakonec zůstalo jen u ostrůvku. Ten je hlavním hráčem při vaření. Je v něm integrované varné i mycí centrum a pracovní deska je jedinou přípravnou plochou pro vaření. Mohlo by se zdát, že to není mnoho, ale třímetrová deska a další tři metry barového pultu bohatě postačí k pohodlnému vaření.

Skříňky z druhé strany ostrůvku rozšiřují úložný prostor

U baru se všichni rádi scházejí

Z druhé strany kuchyňského ostrůvku jsou přisazeny skříňky s hloubkou 30 cm a výškou 115 cm, horní deska přesahuje půdorys skříněk, takže se u pultu může pohodlně sedět. Právě sem se většina návštěv automaticky posadí, zatímco jim připravuji kávu. Protože preferuji kvalitní životabudič, pořídili jsme espreso, které jsme společně s pečicí a mikrovlnnou troubou nechali vestavět do bloku skříní. Sestávají ze spížních skříní s vnitřním drátěným programem a skříněk na nádobí. Mám je hned za zády, takže vše potřebné mám po ruce.

Z jakého materiálu bude pracovní deska?

Osobně preferuji přírodní nebo umělé kameny, ale kvůli jejich pořizovací ceně jsme sáhli po finančně přijatelnější variantě. Přeci jen nám bude tato kuchyně sloužit pár let a u další se budeme rozhodovat jinak. Zvolili jsme černě mořený dubový masiv, který shora obepíná pracovní desku i barový pult. V něm je ve spodní části vyfrézovaná drážka, do které jsme nechali umístit LED pásky. Ty osvětlují nejen pracovní desku, ale i vitriny z druhé strany. Častokrát toto osvětlení používám ve večerních hodinách jako orientační světlo v místnosti. 

Zaoblené rohy kuchyňského stolu si nemůžeme vynachválit. Díky nim se ke stolu vejde víc lidí.

Doplňky se s námi stěhovaly

Kuchyně je navržená v nadčasovém černo-bílém provedení, které oživují červené doplňky. O této výrazné barvě rozhodla neotřelá svítidla Campari light od Ingo Maurera, jejichž tělo tvoří lahvičky s koktejlem campari-sod a které oživují bar. Nejednou se nám stalo, že je návštěva ve večerních hodinách začala vyndavat z držáku, otevírat a pít. Žárovka hořký mok ale ohřála, takže nikomu moc nechutnal. Dnes jsem už poučená a vždy mám v lednici nachlazené lahvičky, aby návštěva nestrádala. A dělám to tak dodnes, přestože už bydlíme jinde. Ale světla jsem si sebou vzali.

 


You must be logged in to post a comment Login