Kuchyně
Malá kuchyně na chatě aneb i tam se dobře najezte
Pokud trávíte léto na chatě, nemusí to znamenat, že se tu pořádně nenajíte. Možná je kuchyně menší, ale to ještě neznamená, že se v ní bude vařit nepohodlně. Ta tam je doba, kdy si naše druhé domovy zařizujeme provizorně. Ostatně, umění zařídit malou kuchyň se může leckomu hodit i v městském bydlení.
Základem úspěchu je malou kuchyňku dobře dispozičně i funkčně naplánovat. Uvažujte o vašich potřebách, to znamená bez čeho se tu neobejdete a co naopak nutně potřebujete k vaření. Zařízení malého prostoru totiž vždy bude kompromisem.
Zvažme možnosti
Malé sestavy jsou zpravidla tvořeny jednou linií, v některých případech se do místnosti dokonce vejde rohová sestava, nebo řadu skříněk doplníme protilehlým ostrůvkem, který zastává tři funkce v jednom – používáme ho ke stolování, rozšiřuje úložný prostor a konečně můžeme jeho desku využívat i při přípravě vaření. Do extrémně malých místností můžeme zvolit speciálně připravené moduly, které obsahují dřez, menší vařič, pracovní místo a úložný prostor. Taková jednotka je zkompletovaná od výrobce, doma ji stačí připojit jen ke stávajícím rozvodům. Ať zvolíme kteroukoli variantu, při rozvržení bychom měli pamatovat na logické uspořádání, to znamená chladničku s mrazničkou, případně i potravinovou skříň (je-li součástí) situovat v blízkosti vchodových dveří. Dřez je příjemné umístit pod okno, mezi mycím a varným centrem ponechme minimálně 30 cm volného místa.
Hra na schovávanou
Úkolem dobře navržené sestavy je najít co nejvíce úložných prostor, díky kterým získáme maximálně velkou pracovní plochu. Kromě dostatečně hlubokých spodních a horních skříněk bychom měli využít všechna možná místa. Například horní skříňky protáhnout až ke stropu, k ukládání využít sokl, do kterého můžeme ukrýt schůdky, prostředky pro úklid, plechy na pečení atd. Velmi prospěšné jsou i rohové skříňky. Výrobci nabízejí uživatelům nejednu praktickou pomůcku. Například pracovní plochu můžeme rozšířit pomocí výsuvného dílu, který může sloužit pro odkládání, krájení nebo dokonce stolování, do zásuvek skrývají menší spotřebiče např. kráječ. Využívané jsou veškeré části, např. prostor za dřezem, který je oddělen skleněnou zástěnou zakrývající kuchyňské nářadí apod.
Nepodceňte dvířka
Dvířka vypovídají o vzhledu sestavy, zároveň však napomáhají při spoření místa. Ideální jsou roletky, které nepřekážejí. U klasických dvířek volíme otevírání v úhlu alespoň 125 °, což usnadňuje manipulaci s uloženými předměty. Podobnou výhodu přináší zásuvky s plnovýsuvy. Ty umožňují úplné vysunutí kontejneru, takže uživatel vidí přehledně veškerý obsah a rovněž s ním může pohodlně manipulovat.
Za úspěchem se skrývá pořádek
V boji o každý centimetr čtvereční je vítaným pomocníkem pořádek. Zní to možná jednoduše, ale pokud najdeme pro každý předmět místo a uspořádání budeme dodržovat, získáme nejen klid na duši – protože bezpečně budeme vědět kam pro co sáhnout, ale zároveň i kýženou pracovní plochu. K přehlednému uspořádání slouží speciální vnitřní programy určené do zásuvek nebo skříněk. Vyrobené jsou z kovu (tzv. drátěné programy), dřeva nebo plastu. Buď jsou v podobě boxů nebo zarážek, případně speciálních držáků na kořenky, talíře,nože apod. Každý výrobce nabízí bohatý vnitřní program. Pořizovací cena nebývá nejnižší, ale v rámci pořádku a získání potřebného prostoru se bezesporu vyplatí.
You must be logged in to post a comment Login