Technika v domácnosti
Má smysl při současných cenách plynu měnit plynový kotel za jiný zdroj vytápění?
Lámete si hlavu, zda při současných cenách plynu vyměnit plynový kotel za jiný zdroj vytápění? S odborníkem z oboru Vladislavem Maruškou na toto žhavé téma.
Vyplatí se vyměnit kotel za teplené čerpadlo, i když na něj není žádná dotace?
Odpověď je poměrně komplikovaná, protože v dnešní době roste cena nejen plynu, ale i elektřiny. Proto se to v tuto chvíli spíše nevyplatí, ale existuje jiné řešení – doplnění současného plynového kotle tepelným čerpadlem vzduch/vzduch, mám tím na mysli klimatizaci. Tak rozdělíme jednotlivé vstupy na dva tj. na elektřinu a plyn.
Lze plynový kotel doplnit fotovoltaickou elektrárnou?
Zde záleží na systému – Fotovoltaická elektrárna nám může pomoci při ohřevu teplé užitkové vody. Pokud máte zásobník na TUV, tak můžete využít přebytky z fotovoltaiky na ohřev, samozřejmě větší část se spotřebovává v rámci objektu na jednotlivé spotřebiče, nebo se může ukládat do baterií, nebo posílat dál do sítě. Doplnění plynového kotle fotovoltaikou možné je, ale je potřeba brát tento systém s rezervou. Velkým plusem je ale současná možnost využití dotace právě na fotovoltaiku, nebo na kombinaci fotovoltaiky a tepelného čerpadla.
Kam pro tepelné čerpadlo?
Vyplatí se plynový kotel vyměnit za elektrický, pokud nemáme dostatek peněz ani na alternativní zdroje podpořené dotací?
V současné situaci se toto řešení příliš nevyplatí. Spíš bych doporučil, pokud máte kotel a je ještě atmosférický, vyměnit ho za kondenzační, který dokáže ušetřit až 20% – 30% v provozu. Výměna za elektrický kotel je taktéž velmi finančně nákladná, proto je třeba se spíše zaměřit na správnou funkčnost současného plynové kotle, nebo regulaci topné soustavy.
Co je ale regulace topné soustavy?
Regulací topné soustavy se myslí například instalace topných hlavic, snížení celkové teploty třeba o pouhý stupeň, ale zejména již zmíněná výměna za kondenzační kotel.
Jak vybrat kondenzační plynový kotel?
Nejdůležitější parametr, na který bychom se měli zaměřit, je výkon plynového kotle, který potřebujeme. Ten se odvíjí od tepelné ztráty objektu, nebo ho lze porovnat s výkonem současného plynového kotle. Důležitá je i velikost zásobníku a to, za jak dlouhou dobu dokáže nahřát vodu.
Vyplatí se stáhnou teplotu ohřevu vody v zásobníku?
Je to jedna z variant, úsporou získáte nejen snížením požadované teploty v objektu, ale i snížením teploty ohřívané vody. Například pro umytí rukou vám bohatě stačí voda o teplotě přibližně 45 °C. Kolikrát je nastaveno 50°C – 60°C, což je zbytečné.
Jak bude fungovat doporučená varianta, kdy doplním plynový kotel ještě o klimatizaci?
Je to jednoduší varianta, protože chceme-li čerpadlo vzduch/voda, jeho instalace je spojená s většími stavebními nároky. V případě, že doplníme plynový kotel o tepelné čerpadlo vzduch/vzduch, tedy klimatizaci, nemusíte zasahovat do topného systému. Stačí pouze nainstalovat venkovní a vnitřní jednotku do určených prostor. Tímto řešením lze navíc nejen topit, ale v létě i chladit.
Jaký je verdikt? Vyplatí, nebo ne?
Záleží s jakým stávajícím zdrojem to budeme porovnávat, protože vždy je návratnost jiná. Můžete ale jednoduchým způsobem, a to na stránkách http://tools.refsite.cz, pomocí základního výpočtového programu, ve kterém můžete porovnávat všechny možnosti proti sobě. Například teplené čerpadlo vůči plynovému kotli, nebo elektrokotli, nebo proti nějakému jinému stávajícímu zdroji vytápění. Zde uvidíte bilanci a také návratnost, zda se výměna vůbec vyplatí.
Fotogalerie:
Zdroj info: Redakce ve spolupráci s Vladislavem Maruškou
You must be logged in to post a comment Login