Rady a tipy
Lze na chatě zřídit trvalé bydliště?
Mnoho lidí kupuje chaty a chalupy v blízkosti města, do kterých se postupně stěhují a přestavují je na celoroční bydlení. Převedou sem poštu a další nezbytnosti a časem zjistí, že se tu hodí i trvalé bydliště. Je vůbec možné v objektu zkolaudovaném jako rekreační objekt zřídit trvalé bydliště?
Zákon o trvalém bydlišti
Místem trvalého pobytu se rozumí adresa pobytu občana v České republice, kterou si občan zvolí zpravidla v místě, kde má rodinu, rodiče, byt nebo zaměstnání. Občan může mít jen jedno místo trvalého pobytu a to v objektu, který je podle zvláštního předpisu (vyhl. č. 326/2000 Sb.) označen číslem popisným nebo evidenčním, popřípadě orientačním číslem a který je určen pro bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci. Aby bylo možné mít trvalé bydliště musí stavba obsahovat jedno z druhu čísel:
- Číslo evidenční (orientační) – uděluje se budovám rekreačnímu charakteru – patří mezi ně chalupa, chata, rekreační domek, zahrádkářská chata.
- Číslo popisné – mají budovy určené k bydlení – pouze dům, panelový dům.
Jak vybrat dřez do malé kuchyně?
Nemáme zkolaudováno
Problém nastává, pokud objekt není zkolaudován. V tomto případě je nutné stavební úřad požádat o rekolaudaci chaty a úřad následně posoudí, jestli je možné dlouhodobé využití stavby z hlediska územního plánu. Je ale nutné vědět, že na nemovitosti nebudete moci dělat velké změny, které by vyžadovaly stavební povolení, nebo ohlášku. Pokud tuto podmínku splníte, předložíte na stavební úřad vyplněné Oznámení změny v užívání stavby včetně předepsaných příloh. Úřad má 30 dní na to, aby se k žádosti vyjádřil.
Venkovní dlažba se pokládá na terče. Jak na to?
Mohou být i jiné překážky
Pokud však na chatě chcete mít trvalé bydliště, zkolaudovat vzhledem k územnímu plánu nemůžete a zároveň plánujete přestavbu, či jiný, větší zásah do nemovitosti, trvalé bydliště vám nikdo nepřidělí. Mnoho lidí tak tento problém poměrně chytře vyřeší tím, že si nahlásí trvalý pobyt na obecním úřadu. Pokusit se však můžete o zažádání změny územního plánu obce s tím, že vyjmete pozemek z půdního fondu. Avšak toto řešení bývá poměrně zdlouhavé a někdy i finančně nákladné, protože je často nutné vyřešit i nakládání s komunálním odpadem, kanalizaci přípojku elektřiny s vyšším jištěním, nebo vodovodní přípojku u nemovitosti.
Je tedy pouze na vás, jestli se rozhodnete pro rekolaudaci, která bude znamenat to, že větší zásah do stavby neuděláte a nebo využijete možnost nahlášení trvalého pobytu na obecním úřadu.
Když stavební úřad souhlasí
Pokud splníte veškeré podmínky a stavební úřad bude souhlasit se změnou užívání na trvalý pobyt, vydá vám oznámení s razítkem. S tímto dokladem je pak nutné navštívit katastr nemovitostí a podat zde žádost o zápis změny ve způsobu využití stavby, nebo nemovitosti.
Zdroj: estav.cz, lidovky.cz, idnes.cz
Do jaké nádrže zachytávat dešťovou vodu?
You must be logged in to post a comment Login