Architektura a design

Luxfery znovu na výsluní: Propustí světlo, zachovají soukromí

Od   | 

Luxfery, neboli skleněné tvárnice, se dočkaly „znovuobjevení“ a  stávají se čím dál tím oblíbenější součástí moderního interiérového designu. Díky své schopnosti propouštět světlo, zachovávat soukromí a vytvářet zajímavé vizuální efekty nacházejí široké uplatnění v domech i bytech.

V tomto případě zajišťují luxfery denní světlo ve vstupu. Zdroj: iStock

Chodba je často prvním místem, které návštěva vidí po vstupu do domu, a přesto bývá často zanedbávána. Instalace luxferové stěny může nahradit tradiční příčky a pustit do jinak tmavého prostoru většinou bez oken přirozené světlo. Díky tomu bude chodba působit prostorněji a přívětivěji, ale zároveň není třeba obětovat soukromí pokojů. A designu „jako z padesátých let“ se nebojte. Díky široké škále dostupných barev a vzorů lze luxfery sladit s jakýmkoli designovým stylem.

Luxfery dodávají interiéru skvělý architektonický ráz. Propustí světlo a zachovají soukromí. Zdroj: Lauri Brothers

Koupelna je pro použití luxfer přímo předurčena, kromě estetické zde plní i praktickou funkci. Jejich schopnost propouštět světlo je ideální pro malé koupelny, kde je každá možnost, aby světlo prostupovalo skrz, vítána. Skleněné tvárnice lze použít k vytvoření sprchového koutu, který bude světlý a vzdušný, ale zároveň nabídne dostatek soukromí. Luxfery jsou také odolné proti vlhkosti a snadno se čistí, což z nich činí právě pro koupelny perfektní volbu.

 

Oblíbené dekorativní stěrky: Které to jsou a kam pro ně?

 

Do obýváku? Ale proč ne

Obývací pokoj je místo, kde se rodina schází a kde se tráví většina společného času. Luxfery mohou do tohoto prostoru vnést více světla a moderní prvek. Mohou být použity k oddělení jednotlivých zón v otevřeném prostoru, aniž by došlo k narušení jeho celistvosti a kompaktního, sladěného vzhledu. Například můžete oddělit jídelní kout od obývací části nebo vytvořit kout pro práci. Skleněné tvárnice také skvěle fungují jako dekorativní prvky, které dodají prostoru osobitý styl. Jak již bylo výše zmíněno, není problém je sehnat v rozmanitých barvách, tvarech a stylech.

Výhody luxfer by se tedy daly shrnout do několika zásadních bodů: Propustnost světla při zachování neprůhlednosti,  relativně dobrá schopnost zvukové izolace, odolnost proti vlhkosti, bezpečnost. Nevýhodou je, že jsou poměrně drahé, těžké – je tedy třeba vždy zvažovat nosnost podlah a obecně staveb při použití v patře, a konečně jejich instalaci je vhodnější pro dobrý výsledek jednoznačně svěřit odborníkům, což jejich využití dále prodražuje.

Do koupelen jsou luxfery jako dělané.
Zdroj: Replus Bureau

Jak je inovativně využít

Využití luxfer jakožto světlopropustných příček např. při nutnosti rozdělit dětský pokoj na dvě části, z nichž jedna nemá okno, se nabízí. Lze je však použít i  k vytvoření unikátních a inovativních designových prvků. Můžete z nich vystavět zástěny a předěly, vymezující různé zóny domu či bytu, ale zachovávající otevřený prostor, nebo v případě dostatku prostoru pracovat se světelnými efekty, kdy např. zbudujete z luxfer „druhou stěnu“ a za ní instalujete osvětlení. Mohou být klasicky použity jako světlíky v obvodových zdech staveb, kde vy nepotřebujete vidět v daném místě ven, ale světlo se rozhodně hodí. Široké využití mají i na balkonech, terasách, zimních zahradách a v dalších prostorech na pomezí interiéru a exteriéru.

Zdroj info: Kapitoly o bydlení

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login