Zahrada

Lišejníky dokáží potrápit i v zimě: Proč se jich zbavit a jak?

Od   | 

Lišejníky patří mezi nevítanou návštěvu zejména na ovocných stromech, a přestože se množí především v létě, umí přezimovat a na stromech vydržet až do jara. Jak a proč ohrožují dřeviny a jak se jich vlastně zbavit?

Lišejníkům svědčí vlhké prostředí.
Zdroj: Pixabay

Co jsou to lišejníky?

Lišejníky vytváří dva samostatné organismy, a to řasy a houby. Řasy umějí vyrábět cukry, což houby nedokážou. Naopak houby umí ze všech substrátů získat živiny, což zase neumí řasy. Spojením těchto dvou organismů vznikají lišejníky, které pokrývají kůru stromů. Na světě existuje okolo 16 000 druhů lišejníku a jen v České republice jich roste zhruba 1 700. Mezi nejčastější patří terčovka bublinatá a dutohlávka sobí.

Hory jsou pro lišejníky ideální

Lišejníkům se daří nejlépe na ovocných stromech, a to ideálně v blízkosti jehličnanů. Skvělým prostředím pro ně je tedy podhůří a horské oblasti. Podle jejich výskytu lze také odhadnout, zda je životní prostředí znečištěné, či nikoliv. Lišejníky jsou velmi citlivé na unikající emise.

Lišejníkům se daří v podhůří a na horách. Zdroj: Pixabay

Jsou pro stromy nebezpečné?

Lišejníky sami o sobě kůru stromů nijak nepoškozují a některé druhy dokonce působí jako přírodní antibiotikum. Nejčastěji se na stromech objevují během sezóny, kdy některým druhům nedělá problém ani přečkat zimu. Problém nastává během jejich přemnožení, kdy se dostanou přímo do dřeva a strom následně odumírá. Při přemnožení se navíc lišejníky mohou stát útočištěm pro přezimující škůdce, kteří na stromech mohou začátkem jara napáchat velké škody. Spodní část lišejníku slouží podobně, jako zásobníky vody, kde se vytváří vlhké prostředí. Jakmile se lišejníky přemnoží zabraňují přirozenému dýchání stromů, při kterém odumírají větvičky a strom má problém plodit.

 

Líbí se vám mechové obrazy? Tady se o nich dočtete více!

 

Jak se lišejníků zbavit?

S lišejníky bojovali již naši předci a my vám přinášíme několik rad, které můžete vyzkoušet:

  • Na jaře prosvětlete stromy – husté koruny stromů udržují vlhkost, která je pro růst lišejníku velmi podstatná, proto na jaře stromy prosvětlete. Sluneční paprsky, které se přes korunu stromů dostanou, omezí množení lišejníků.
  • Vyzkoušejte kartáč –  mezi účinný a jednoduchý způsob, jak se lišejníku zbavit je ho jednoduše seškrábat. Vhodné je si vzít k ruce kartáč a jemně lišejníky ze stromů odstraňovat. Po seškrábaní odborníci doporučují kmeny postříkat vápenatým mlékem. Lišejníky však neodstraňujte ostrým nožem, který by mohl poškodit i strom.
  • Postřik –  pokud se lišejníků nemůžete zbavit už delší dobu, vyzkoušejte speciální postřiky, které zakoupíte v zahradnictví, nebo hobby marketech. Ty obsahují měď a speciální látky, které stromy ochrání před houbovými infekcemi a tím pádem i zabraňují výskytu lišejníků.
  • Výluh z dřevního popela – vyzkoušet můžete také výluh z dřevního popela. Ten je velmi účinný díky vysokému množství živin, které jsou v popelu obsaženy. Stačí smíchat 8 dílů vody spolu s 1 dílem dřevního popela a přidat ještě 1 díl žíravého vápna. Směs v nádobě každý den promíchávejte zhruba 8 – 10 dní. Poté směsí natíráme nejvíce poškozená místa. 

Lišejníky ze stromů lze odstranit různými metodami. Zdroj: Pixabay

Zdroj: rostliny.cz, pestujeme.cz, levnepostriky.cz

Fotogalerie:

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login