Inspirace

Linoleum: Přírodní podlahová krytina, která nabídne pohodlí, styl i příznivou cenu

Od   | 

Zařizujete nebo rekonstruujete domácnost a přišla řada na volbu nové podlahy? Pak se před vámi otevírá celá řada možností. Pokud však hledáte povrch, který bude teplý, odolný, snadný na údržbu a cenově dostupný, pak dejte šanci linoleu. To se totiž opět stává velmi populárním a nabízí širokou škálu dekorů.

Linoleum je přírodní materiál a jeho povrch brání šíření bakterií. Zdroj: Forbo

Co je to linoleum

Linoleum (nebo též marmoleum) je hladká povrchová krytina tvořená výhradně přírodními surovinami. Skládá se z dřevité nebo korkové moučky, minerálního plniva, pryskyřice, lněného oleje a dalších přírodních složek. Celá tato směs je nanesena na podkladu podobnému plátnu nebo pytlovině, který tvoří základ této krytiny. A právě přírodní původ a proces vzniku jí dává jedinečné vlastnosti a originální design.

 

 

Historie linolea a jeho názvu

Linoleum není objevem posledních let. O jeho vznik se zasloužil Angličan Frederick Walton, a to už v roce 1860. Ke vzniku této podlahové krytiny však tehdy přispěla především náhoda. Walton si totiž jednoho dne všiml, že na povrchu jedné z barev z lněného oleje se vlivem působícího vzduchu vytvořil jakýsi gumovitý škraloup. Při hledání způsobu, jak tento materiál dále využít, dospěl k vytvoření podlahové krytiny dnes známé jako linoleum. Sám název pak vznikl spojením dvou jejích klíčových složek linum (len) a oleum (olej). Od roku 1870 se nakonec linoleum rozšířilo nejen do celé Evropy, ale také do Spojených států amerických.

Na rozdíl od jiných podlahových krytin nabízí linoleum širokou paletu barev a vzorů. Zdroj: Forbo

Jaký je rozdíl mezi linoleem a PVC podlahou

Když pomineme dlažbu nebo dřevo, trh s podlahovými krytinami nabízí celou řadu dalších alternativ, jako je lamino, vinyl nebo PVC. Všechny tyto krytiny jsou však vytvořeny z umělých surovin a jejich základem je ropa. Linoleum je na rozdíl od nich vytvořeno z obnovitelných zdrojů a jedná se o ekologickou podlahovou krytinu bez příměsi chemikálií nebo jiných umělých složek. Její odolnost se pak odvíjí od toho, zda je jejím základem korková, nebo dřevitá moučka, která se v otázce odolnosti vyznačuje lepšími vlastnostmi.

 

Trendy jsou lampy s přírodními prvky, například mechem. Kam pro ně?

 

Výhody linolea

Linoleum patří mezi středně teplé podlahy a hodí se proto do většiny interiéru. Jeho povrch se dobře udržuje a vlastnosti této krytiny obecně brání množení bakterií. Vlastnosti linolea proto ocení nejen alergici, ale také domácnosti s malými dětmi. Můžete ho kombinovat s podlahovým topením a díky nadčasovým dekorům vyniká také svou univerzálností. Kromě toho nabízí linoleum tyto výhody:

+ odolnost

+ ekologická podlahová krytina bez chemikálií

+ snadná údržba

+ mnoho vzorů, stylů a barev

+ antibakteriální povrch

+ dlouhá životnost

+ případné oděrky skryje lépe než jiná podlahová krytina

Linoleum se pro své antibakteriální vlastnosti, měkkost a hravý vzhled hodí také do dětského pokoje. Zdroj: Forbo

Nevýhody linolea

Přírodní původ linolea se však stará nejen o jeho výhody, ale také nevýhody. Jednou z nich je, že linoleum neustále pracuje. Je proto důležité vyhnout se jeho pokládce v místnostech, kde je velké vlhko. Kromě toho je nutné linoleum pořádně přilepit k podkladovému povrchu. Vzhledem k tomu, že je linoleum měkké, není dobré ho vystavovat dlouhodobé zátěži nábytkem v jednom místě. Mezi nevýhody tedy obecně patří:

– potřeba důkladné přípravy povrchu

– sklon k tvorbě oděrek

– potřeba profesionální instalace

– nevhodné pro nadměrnou jednomístnou zátěž

O linoleum lze pečovat velmi jednoduše, a to pomocí vody a šetrného čisticího prostředku. V místech s velkým provozem však tato krytina někdy přichází o svůj lesk. Je proto dobré linoleum pravidelně leštit.

Kam linoleum umístit

Linoleum i přes své nevýhody patří k velmi odolným podlahovým krytinám. Ustojí běžný provoz a je velmi příjemné na dotek. Je ideální do místností, jako je ložnice nebo obývací a dětský pokoj. Vyhněte se mu však v koupelně. Nadměrná vlhkost by mohla způsobit, že materiál začne pracovat. Pro linoleum není vhodná ani příliš vytížená předsíň. V místech s nadměrným provozem totiž rychle přijde o svůj lesk.

Případné oděrky se na povrchu linolea skryjí lépe než na povrchu jiných podlahových krytin. Zdroj: Forbo

Jaká je životnost linolea

Při správné péči může linoleum vydržet i 40 let. Vzhledem k tomu, že zabarvení prostupuje celou krytinou a není pouze na povrchu, nemusíte se bát ani ztráty případného vzoru nebo kontrastu případných oděrek. Linoleum je zkrátka jedinečnou podlahovou krytinou. I proto se stále do interiérů vrací, a to již více než 150 let!

Zdroj: Hagley Museum and Library, Forbes Home, Housing, Forbo

 

Máte na zahradě volných 2,5 x 2,5 m? Postavte tam saunu!

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login