Zahrada

Letošní úroda ze zahrádky? Víme, jak ji můžete uskladnit

Od   | 

Konec léta je časem, kdy netrpělivě vyčkáváme ochlazení, ale také si klademe otázku, jak na uskladnění letošní úrody. Protože – buďme upřímní, lokální a doma vypěstované potraviny, jsou pro náš organismus tím nejlepším. Pokud i vy máte přebytek, který jste nestihli spotřebovat, inspirujte se s námi.

Ze všeho nejdříve je třeba vyjasnit si fakt, že ne každá zelenina se ke skladování v čerstvém stavu hodí. Zejména šťavnatější druhy ovoce a zeleniny je třeba dál zpracovat, například do zavařenin, džemů apod. K dlouhodobému skladování se hodí zejména tvrdší druhy, kam patří brambory, cibule, ale i kořenová zelenina. Všechny tyto druhy však můžete také zamrazit. Nakrájejte si celer, mrkev a petržel – vznikne vám hotová směs pod svíčkovou. Případně si připravte zeleninové směsi do polévek. Fantazii se meze nekladou.

Jablka skladujte odděleně. Zdroj: Pexels

Zeleninu před uskladněním neomývejte

Před tím, než zeleninu uskladníte, je opatrně očistěte a nechte dobře oschnout. Rozhodně se nepouštějte do mytí vodou, tím životnost zeleniny zkrátíte z týdnů na dny. K důkladnější očistě přistupujte vždy až před konzumací. Před uskladněním, ale i v průběhu se zbavujte všech poškozených či jinak napadených kusů.

Místo ke skladování by mělo být dobře větrané (současně si dejte pozor na hmyz), temné, vlhkost by se měla pohybovat kolem 80 až 85 procent, teplota mezi 5 až 10 stupni Celsia. I proto není skladování v garáži nejšťastnější volbou. A proč? Zelenina, která namrzne, změní chuť (například brambory zesládnou) – a po oteplení začne plesnivět. Ke skladování je vhodný například sklep. Ten však vydezinfikujte – například vápenným nátěrem. Nebude docházet ke vzniku plísní.

Ne každá zelenina se hodí k dlouhodobému skladování. Můžete ji však zamrazit. Zdroj: Pixabay

K dlouhodobému skladování se nehodí:

  • Fazole
  • Papriky
  • Rajčata

Dlouhodobě skladovat můžete:

  • Hrušky
  • Jablka
  • Ořechy
  • Kdoule
  • Mrkev
  • Řepu
  • Brambory
  • Celer
  • Zelí
  • Růžičkovou kapustu
  • Cibuli
  • Česnek

V čem zeleninu skladovat?

Zeleninu skladujte ideálně v mělkých policích z dřevotřísky, zelenina musí být uchována tak, aby se k ní dostal vzduch. Nikdy neskladujte zeleninu ve vrstvách. Pokud skladujete v plastových obalech, musejí být perforované. Bedýnky, v nichž budete zeleninu skladovat, očistěte – nechcete, aby se vám choroboplodné zárodky z loňského roku dostaly na letošní úrodu.

Cukety vám ve sklepě vydrží až do Vánoc. Zdroj: Pexels

Ovoce i zeleninu skladujte odděleně

Ovoce a zeleninu je vhodné skladovat odděleně. U ovoce skladujte zvlášť jablka a zvlášť hrušky. Zatímco některé odrůdy vydrží sotva pár týdnů, jiné budou v pořádku až do jara. Občas se projděte po sklepě a zbavte se nahnilých kousků, které by mohly zničit celou úrodu. Vzhledem k tomu, že se z ovoce při skladování uvolňuje etylen, který urychluje proces zrání, je třeba ovoce oddělit od zeleniny. Zejména od té zelené, která obsahuje chlorofyl. Nezapomínejte na pravidelné větrání. Některé druhy ovoce či zeleniny jsou aromatické a mohou přenášet pachy na jiné druhy, tomu se snažte zabránit odděleným skladováním.

Jak dlouho můžete zeleninu skladovat?

Doba skladování a trvanlivosti jednotlivých druhů ovoce a zeleniny se různí. Například dýně a cukety vám vydrží zhruba do Vánoc, košťálová zelenina (kapusta, kedlubna, zelí) vyžaduje skladování při teplotě -1 až 1°C. Což zase nesvědčí bramborám a kořenové zelenině. Když jsme zmínili brambory – můžete je skladovat na kouscích dřevěného uhlí.

Pokud máte ředkvičky už v lednici, skladujte je ve sklenici s vodou. Zůstanou křupavé. Zdroj: Pexels

Jak skladovat kořenovou zeleninu

Pokud jste sklep přenechali zelenině, která potřebuje opravdu nízkou teplotu, a ještě stále řešíte, jak naložit s kořenovou zeleninou, máme pro vás řešení. Kořenovou zeleninu skladujte v nádobách s pískem – zeleninu jím pokryjte a dejte do sklepa. Případně můžete využít i skleník – musíte se však postarat, aby zde zelenina nepromrzla. Použít můžete netkanou textilii, případně bublinkovou folii.

A jak nakládat s cibulí a česnekem?

Jistě si pamatujete na návštěvy vaší babičky, která skladovala copy z cibule a česneku přímo v kuchyni. A další zásoby měla zavěšené na půdě. Mělo to svůj důvod – tyto suroviny se musejí skladovat pořádně suché. A sklep v domě k těmto místům nepatří. Naopak sklep v panelových domech, který je vytápěný, je v pořádku.

You must be logged in to post a comment Login