Zahrada

V lednu na zahradě: Vezměte lopatu i pilku

Od   | 

Leden na zahradě je stále měsícem naprostého klidu. Pokud není pod nulou, můžete prořezávat některé stromy a keře. Přítomnost sněhu vyžaduje vaši kontrolu, zda ho není příliš na jednom místě.

Trávník

Omezte chození po zmrzlé trávě na možné minimum. Ničí se. Nánosy sněhu přihrnujte ke kořenům keřů, stromů a na zazimované záhony. Nedělejte velké hromady sněhu na jednom místě, trávník pod hromadou by zahynul. Trávník můžeme přihnojit mletým vápencem rozhozem na sníh.

Trávník můžeme přihnojovat mletým vápencem

Stromy a keře

Můžete prořezávat, pokud je na nule. Nezapomeňte ošetřit rány voskem. Zmlaďte příliš vytáhlé živé ploty, ale pozor na keře, které už mají vyvinuté pupeny, jako šeřík, štědřenec či zlatice. Naopak nemusíte se bát říznout třeba do hortenzií, okrasných jabloní či pustorylů. Odebírejte rouby meruněk a broskví. Setřásejte sníh z větví, ujistěte se, že jsou dobře podepřeny a vyvázány, aby je sníh nepoškodil. Pokud hrozí, že by například meruňky, ale i jiné stromy, začaly předčasně rašit, natřete jim kůru speciálním bílým nátěrem.

Kmeny stromků natřeme před mrazem bílým vápnem.

Kůru natřete speciálním lakem, který zamezí předčasnému rašení

Okrasná zahrada

Venkovní okrasné zahrady od vás nic moc nepotřebují, maximálně sestřih vysokých nadzemních částí trvalek, pokud není pod nulou a nestihli jste to dříve.  O to více se zaměřte na interiér. V teplém skleníku či na okenním parapetu vysejte letničky, které mají dlouhou dobu předpěstování, jako jsou begónie, nestařec, salvie, petúnie, hledíky, karafiáty, otočník, pantoflíček, drchničky atd. Začít už lze dokonce i s muškáty. Pokud zimujete nejrůznější cibule a hlízy, musíte je kontrolovat, nemocné a napadné plísní odstranit. Uskladněné balkonovky kontrolujeme, větráme a čistíme. Pokojovky chtějí zalévat jen sporadicky, vyjma těch, které kvetou, jako orchideje. Pozor na ledový průvan! Rychlené cibuloviny můžete přenést do místnosti s teplotou okolo 10 °C, za další dva týdny je už lze dát do tepla a těšit se na květy.

V lednu ošetřujeme stromy

V lednu ošetřujeme stromy

Užitková zahrada

Plánujte letošní výsadbu. Kontrolujme střechu zahradního domku, zda nezatéká a není přetížená sněhem. Podívejte se, jak jste na tom s nářadím. Je čas na opravy a a dokup, nyní bude levnější. Je možné rychlit nať petržele, cibule kuchyňské, šalotky a celeru, a to tak, že buď nasázíme kořeny horší kvality do většího květináče, nebo skrojíme vrchol kořenu petržele nebo celeru a řeznou plochou postavíme do misky s vodou, kterou občas měníme. Udržujeme teplotu mezi 15-20 °C. Máme-li skleník vytápěný, vyséváme kedlubnu, ředkvičky, květák, rajčata, lilek či hlávkový salát, skleníkové (salátové) okurky.

Do vytápěného skleníku vysazujeme kedlubny, rajčata, lilek, ředkvičky

Fotogalerie:

 

Pojďte si s námi zalovit


You must be logged in to post a comment Login