Rady a tipy

Lednice jako žrout energie: Co děláte špatně a jak to napravit?

Od   | 

Lednice je jedním z největších „žroutů“ energie v domácnosti. Často právě sami nevědomky přispíváme k tomu, že spotřebovává více, než by musela. Pojďme se podívat na nejčastější chyby, které možná děláte i vy, a na způsoby, jak je snadno napravit.

Jakýkoliv zdroj tepla v blízkosti lednice zvyšuje její spotřebu energie. Zdroj: Haier

Špatné umístění lednice. Teplý vzduch je nepřítel

Umístění lednice vedle trouby, sporáku nebo radiátoru výrazně zvyšuje její spotřebu. Lednice musí víc chladit, aby kompenzovala teplo z okolí, a to zvyšuje její energetickou náročnost. Ideální je lednici umístit na chladné místo s dostatečným prostorem pro odvětrávání vzadu. Vždy se přesvědčte o tom, že lednice se nenachází v blízkosti zdrojů tepla a má kolem sebe alespoň 5 cm prostoru pro cirkulaci vzduchu. Optimální teplota v lednici by měla být mezi 3–5 °C a v mrazáku kolem -18 °C. Každý stupeň pod touto hodnotou zvyšuje spotřebu energie až o 6 %. Lidé často nastavují teplotu zbytečně nízko s pocitem, že tím jídlo vydrží déle, což je ale zbytečné plýtvání.

 

Jako správně vybrat lednici? Dozvíte se TADY

 

Časté otevírání dveří a přeplněná lednice. Ne každý centimetr musí být využit

Každé otevření dveří způsobí náhlý únik chladného vzduchu a lednice musí pracovat na plné obrátky, aby se teplota uvnitř opět ustálila. Obzvlášť v létě nebo při častém otevírání během přípravy jídla dochází k výraznému nárůstu spotřeby energie. Mějte jasno, co chcete z lednice vyndat, ještě před jejím otevřením. Pokud máte děti, naučte je, aby nezůstávaly s otevřenými dveřmi lednice příliš dlouho. Dalším častým nešvarem, který dělá mnoho lidí, je to, že lednici příliš přeplňují. To ale brání správnému proudění vzduchu, což vede k nerovnoměrnému chlazení a větší spotřebě. Kromě toho potraviny, které jsou příliš blízko stěnám lednice, často mrznou nebo se rychleji kazí. Nesnažte se zacpat každý centimetr, nechte kolem potravin nějaké místo. Zaveďte si skladovací systém a pravidelně kontrolujte, zda není lednice příliš plná.

 

Jaké doplňky vybrat do dřezu?

Zanedbaná údržba. Malý detail s velkým dopadem

Pokud není těsnění kolem dveří lednice v pořádku, dochází k úniku chladného vzduchu a k zbytečné zátěži pro chladicí systém. I malá netěsnost může mít za následek výrazně vyšší spotřebu energie. Pravidelně kontrolujte těsnění dveří. Pokud je poškozené nebo znečištěné, vyměňte ho nebo vyčistěte pomocí mýdlového roztoku. Pokud se na zadní straně u kondenzátoru hromadí prach, může to výrazně ovlivnit její efektivitu. Zanesený kondenzátor způsobuje přehřívání kompresoru, který pak musí pracovat intenzivněji a spotřebovává více energie. Věnujte mu dostatečnou péči, ideálně jednou za půl roku. Zbavte zadní část prachu a nečistot. Zlepšíte tak účinnost chladničky a prodloužíte její životnost.

 

Co všechno umí moderní lednice?

 

Velký objem na malou spotřebu. Staré modely vs. nové technologie

Pokud máte starší model lednice, může být jeho spotřeba energie až o 50 % vyšší než u moderních, energeticky úsporných modelů. Často neodpovídají současným standardům a zbytečně zvyšují účty za elektřinu. Investujte do nového přístroje s energetickým štítkem A+ nebo vyšším. Ušetříte nejen na spotřebě energie, ale také přispějete k ochraně životního prostředí. Pokud lednice spotřebovává zbytečně mnoho energie, nejenže to zvyšuje náklady na její provoz, ale zároveň zbytečně zatěžuje životní prostředí. Moderní úsporné modely přispívají ke snížení uhlíkové stopy domácností. 

Bonusový tip: V případě, že se rozhodnete pro výměnu staršího modelu za nový, nezapomeňte se zbavit vysloužilého spotřebiče ekologicky a využít například služeb zpětného odběru elektrozařízení.

U lednice byste neměli řešit jen vzhled, ale především její energetickou náročnost. Zdroj: Unsplash

Starejte se o svou lednici správně, vyvarujte se zmíněných chyb a ušetříte peníze a zároveň přispějete k ochraně životního prostředí. Stačí pár jednoduchých kroků a váš spotřebič bude fungovat úsporněji a lépe. Pokud budete mít na paměti základní pravidla, získáte tichého, úsporného a ekologického pomocníka na dlouhá léta.

Zdroje informací: cez.cz, usetreno.cz

 

Jaká světla vybrat nad jídelní stůl a kam pro ně?

 

 


You must be logged in to post a comment Login