Osvětlení
Skvělé nápady jak použít LED diody v interiéru
Na LED diody jste si už s největší pravděpodobností zvykli. Víte, že jsou úsporné, víte, že mohou mít libovolnou barvu, a víte, že mají dostatečnou svítivost. Znáte ale jejich bohatou možnost použití? Přinášíme inspiraci. Bezpochyby se vám někdy bude hodit.
Při používání LED diod hraje velkou roli i cena, která se nešplhá do desetitisícových částek, ale pohybuje se řádově ve stokorunách nebo tisících, podle rozsahu použití. Přitom výsledek, který dobře zvolené světlo přinese, je s pořizovací cenou nesrovnatelný.
Přehled LED diod
LED diody najdeme v běžné žárovce, kde nahradily klasické wolframové vlákno. Stačí tedy vyměnit kus za kus a svítíte ledkami. Tyto typy žárovek patří k finančně náročnějším (například oproti halogenovým), ale připomeňme, že LED diody mají velmi dlouhou životnost, která se počítá až k desítkám let, a nižší spotřebu elektrické energie při stejné svítivosti.. Takže se počáteční o něco vyšší investice rozhodně vyplatí
V některých svítidlech najdeme LED čipy. Ty nelze vyměnit a podle toho jsou lampy konstruované. Jsou pevně uzavřené, ale protože LED diody vynikají i mizivou poruchovostí, nemusíme se bát, že by svítidlo přestalo jen tak fungovat.
Na trhu najdeme i LED pásky. Výhodou je nízká konstrukční výška a nekonečná délka. LED pásky je možno spojovat. Podle možností a typu je umisťujeme samostatně, nebo je vkládáme do hliníkových profilů. Jejich výhoda spočívá v přirozeném ochlazování LED diod, které se totiž zahřívají.
Než se rozhodneme pro instalaci LED diod, prověřme vstupní napětí, které je napsané u každého výrobku. Je-li jiné než střídavých 230 V, které jsou v běžné elektrické síti, musíme použít transformátor s usměrňovačem, což je poměrně běžné. V praxi jde o to, že ho musíme při instalaci světla někam umístit, a to tak, aby byl dosažitelný v případě poruchy a aby byl na nehořlavém místě. Transformátor se zahřívá a je vysoká pravděpodobnost, že by se od něj mohlo vznítit okolí, zejména při jeho přetížení nebo poruše.
LED použití v interiéru
Nízká konstrukční výška LED pásek dovoluje použití téměř kdekoliv. Oblíbené jsou v podhledech, k osvětlení barových pultů, ale i k nasvícení kuchyňské pracovní desky. Můžeme je použít i k osvětlení nábytku, například rámu nebo čela postele, stolku, případně k osvětlení hrany např. vstup do bytu, lišt podél zdi apod. Svítidla se zabudovanými LED čipy bývají menší a je možné je domontovat do šatních skříní, vitrin apod., kde se spouštějí při otevření dvířek.
Efektně působí v koupelně. Tady je možné je instalovat do spár mezi obklady, k osvětlení vany nebo sprchového koutu. Chceme-li je integrovat tam, kde budou v přímém kontaktu s vodou, musíme použít speciální LED pásky zalité v pryskyřici a silikonu, které vodu k diodám nepustí. Označeny jsou IP 64.
LED diody a barevnost
Chceme-li bílé ledkové světlo, pak můžeme vybírat ze studeného (6 000 K), neutrálního (4 000 K) nebo teplého (3 000 K) odstínu. Domů je vhodná teplá případně neutrální barva. Ledkové zdroje jsou samozřejmě i barevné, tehdy odstín nastavuje buď výrobce (škála z milionů barev), nebo je barvu možné měnit ovladačem, ať už manuálně, nebo digitálně (pomocí počítače). Taková zařízení už samozřejmě patří k finančně náročnějším.
1 Komentář
You must be logged in to post a comment Login
Pingback: Žárovky. Vyznáte se v nich? Přehledný manuál, jak na ně. - HomeInCube