Zahrada
Kvetoucí podzim v nádobách aneb co ještě udělá za okny parádu
Podzim pomalu klepe na dveře a s jeho příchodem bohužel mizí z okenních parapetů, balkonů a teras květinová výzdoba. To ale neznamená, že tomu tak musí být. Existuje hned několik druhů rostlin, které na svůj čas teprve čekají. A při jejich správném výběru a kombinaci mohou dělat radost až do jara.
Staří známí
Asi k nejvíce profláknutým podzimním rostlinám patří chryzantéma, zejména pak její nízké a drobné odrůdy skupiny Multiflora, které patří k těm nejvhodnějším pro pěstování v nádobách. Mezi oblíbené kultivary patří ‚Mandarine‘, ‚Isabellarosa‘ nebo třeba ‚Anastasia‘, ale i spousta dalších. Pro zdárný vývoj květů je na konci léta dostatečně zalévejte, a jestliže toužíte po tom, aby vám chryzantémy kvetly co nejdéle, pravidelně odstraňujte jejich odkvetlé části. Až přijdou první mrazy, nezapomeňte je uschovat, nejsou plně mrazuvzdorné.
Kdo by neznal vřesy a vřesovce, které mohou exteriér zdobit po celý rok. Navíc v nádobách se jim mnohdy daří lépe než ve volné půdě, jelikož je snadnější uspokojit jejich nároky na kyselý, lehký a propustný substrát. Nejvděčnější je vřes obecný, který nabízí paletu barev od bílé až po tmavě růžovou. Do podzimu také kvete krásný vřesovec těkavý a v zimě udělá radost zase vřesovec pleťový.
Dejte šanci taky …
Podzim ale není jenom o chryzantémách, vřesech a vřesovcích, krásně za okny vypadá třeba i rozchodník, například ten nachový. Kvete růžově a červeně, od srpna do září a parádu udělá i v zimě, kdy jeho uschlé květy vytváří krásné struktury, které rád zdobí mráz. Navíc je nenáročný a vyhovuje mu sucho.
Dalším adeptem je dlužicha, ta sice odkvete někdy na začátku srpna, ale za to její listy zůstávají plné barvy během celého zimního období. Patří k trvalkám okrasným listem, takže v tomto směru nabízí několik barevných variant. Existují kultivary se žlutozelenými, červenými, vínovými, oranžovými nebo i červenohnědými listy. Dlužichu je vhodné v zimě chránit, proto do nádoby přidejte organický mulč.
Libavka polehlá vám za okno přinese pravou atmosféru podzimu. Její drobné, léčivé, jedlé a červené plody jsou atraktivní až do Vánoc. Libavka je malý keřík, kterému vyhovuje kyselejší substrát, tudíž se dá výborně kombinovat se zmíněnými vřesy a vřesovci. Jde o stálezelenou rostlinu, takže kromě plodů ji po celý rok zdobí i listy.
Naaranžujte si nádoby
V jednoduchosti je krása a výsadba s jedním druhem vám bude jistě také dělat radost. Ale jestliže toužíte po něčem živějším, zkuste do nádoby nakombinovat několik rostlin, poradíme vám jak. Na každých 10 cm nádoby počítejte přibližně s jednou rostlinou, takže do truhlíku o délce 50 cm by se mělo vejít pět rostlin. Pak už jen sázejte. Výborně vypadá kombinace vřesu, libavky polehlé, okrasné kapusty, břečťanu a rozchodníku nachového. Nebo také vřesu, netřesku, japonského brslenu, libavky a novobelgické astry. Výběr je na vás, rostliny se během zimy nebudou rozrůstat a vydrží až do jara. Kromě zmíněných můžete do nádob naaranžovat třeba starček, ajugu, krásnohlávek, cyprišek, ostřice nebo i brambořík.
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login